5 způsobů, jakými s námi manipulují trailery

02.10.2018

Zveřejnění trailerů k očekávaným filmům je v současné době skoro stejně velkou událostí, jako premiéry filmů samotných. Natěšení fanoušci na trailery čekají jako na dar z nebe a v momentě, kdy vyjdou, se v nich začnou neunavitelně šťourat a snažit se tak rozklíčovat všemožné detaily, které tyto upoutávky o chystaných filmech nabízejí. Někteří tímto procesem tráví hodiny a hodiny, jen aby přišli s šílenými teoriemi, které jim však daný film později vyvrátí.

Trailery totiž s diváky dokáží poměrně úspěšně manipulovat. Dokáží vám vsugerovat různé věci a přesvědčit vás, že jejich film rozhodně bude stát za to, i když to tak nakonec vůbec nemusí být. Jestli vás zajímá, na co si dát pozor při sledování těchto šikovně udělaných „miniukázek“, rozhodně se pusťte do dnešního článku.

Showbiz vám totiž představuje 5 způsobů, jakými s námi trailery manipulují.

5. Hudební videoklipy

První ze způsobů, kterými studia dosahují větších úspěchů svých trailerů je využití hudebních remixů známých písní. Tato videa tedy vezmou nějaký hit, který maličko pozmění a záběry z filmu zakomponují tak, že se trailer spíše než ukázkou k filmu stává hudebním videoklipem, který se řídí především muzikou na pozadí.

Tyto remixy mohou svým původním písním měnit tempo, pozměnit důrazy, či dokonce přidat nějaké zvukové efekty, původní píseň však zůstává okamžitě rozpoznatelná. Ona synchronizace hudby a vizuálních podnětů v kombinaci s rozpoznáním známé písně působí na lidský mozek tak příjemné, že může divák snadno přehlédnout různé nedostatky, a to například i fakt, že se z traileru o filmu zhola nic nedozví.

Jistým příkladem za všechny je i trailer k filmu Debbie a její parťačky, který obsahoval upravenou verzi písně These Boots Are Made for Walkin‘ od zpěvačky Nancy Sinatra (78), první ženy slavného zpěváka Franka Sinatry. Tento trailer obsahuje téměř všechny změny, které jsme zmínili výše. Změnu tempa, nové zvukové efekty, ale i přidané takty.

4. Temné a náladové covery známých písní

U hudby ještě chvíli zůstaneme, jelikož i další z manipulačních taktik trailerů se jí velmi úzce týká. Nyní však nemáme na mysli remixy slavných písní, ale jejich zcela nové covery. Hudební cover je zbrusu nová předělávka známé písně, která se od remixu liší tím, že jsou všechny její složky znovu nahrané jinými umělci, kteří si s ní dělají, co se jim zlíbí.

Z tvrdé rockové písničky tak může vzniknout melodický „popík“, z romantické písně elektronický nářez a z písničky pro děti klidně může vzniknout metalová verze. Trailery ale ze všeho nejraději využívají temné a náladové verze těchto hitů.

Divák těchto klipů je v této chvíli manipulován hned na několika úrovních. Jednak se tu opakují libé pocity z předešlého bodu, ale navíc je pozorný divák/posluchač ještě ke všemu odměněn tím, že rozpozná, jakáže písnička stála té trailerové vzorem. Ti, kdo písničku rozpoznají, jsou totiž často uchlácholeni svou „skvělostí“ a opět tím spíše zapomenou na neduhy traileru a odnesou si z něj dobrý pocit.

3. Trailer na trailer

Jak už jsme psali v úvodu, premiéry trailerů jsou v současné době opravdu obrovskými událostmi. Když studia uveřejní čas a místo oficiální premiéry ukázky na nový film, sejdou se u něj statisíce dychtivých diváků z celého světa. To studia moc dobře vědí, a také s tím umějí pracovat.

Právě kvůli tomu vznikly tzv. „bumper trailery“, což jsou kratičké, akcí až po okraj naplněné ukázky na trailery, které se objevují před trailery samotnými. Jsou to zkrátka takové trailery na trailery. Bumpery mají většinou kolem osmi sekund a ukazují kratičké cliffhangery, které rozřeší trailer, který bude následovat.

Bumpery mají diváka nalákat, aby byl pro trailer ještě více nadšený. Jejich příprava však vůbec není snadnou věcí. Už kondenzace dvouhodinového filmu pro minutový trailer je obtížná, ale představte si, že tu samou věc musíte udělat jen pro osmivteřinový klip. Z obtížné práce se tak stává práce téměř nemožná, přesto však spousta povedených bumperů existuje. Stačí se podívat na klip pro Jurský svět: Zánik říše.

2. Reakční záběry

Nyní se dostáváme k těm pravým manipulacím, které si divák při sledování ukázky na připravovaný film nemá ani šanci uvědomit. U všech předchozích se záměr studia dá poměrně snadno odhalit, ale použití reakčních záběrů je mnohem složitější na identifikaci.

V čem tedy reakční záběry spočívají? Studia, která za přípravou filmů stojí, totiž často nechtějí odhalit své největší zvraty či nejbombastičtější akci přímo v trailerech. Diváci by si totiž snadno mohli říct, že to nejlepší už viděli a na film nejít. V tu chvíli však přicházejí na scénu obličeje herců, kteří reagují na daný zvrat nebo akci. Tím tvůrci předají divákům informaci o tom, že se ve filmu přihodí něco důležitého bez toho, aby prozradili, o co přesně jde.

Různé žánry při tom využívají různých reakčních záběrů. Horory používají vyděšené výrazy, romantické filmy spoléhají na brečící obličeje, detektivky na zamyšlenost, a tak dále a tak dále.

1. Stupňující se zvuková stopa

Poslední z manipulačních postupů, které vám dnes představíme, jste určitě alespoň podprahově zaregistrovali. Pokud o tomto aspektu současných trailerů ale nevíte, můžeme vám slíbit, že se vaše zážitky ze sledování většiny ukázek na filmy promění. V současnosti totiž velká většina thrillerů, hororů či akčních filmů spoléhá na stupňující se zvukovou stopu.

Tyto trailery nejsou vybaveny žádnou známou písní, ale poměrně jednoduchým soundtrackem. Ten začíná poměrně potichu a nevinně, ale postupně se stupňuje až v ohlušující dunění. Stupňování zvukové stopy postupně buduje pocity nervozity a napětí, které trailery chtějí divákovi předat.

Když už se soundtrack dostane do téměř neúnosných zvukových rovin, všechno ztichne, objeví se logo filmu a zpravidla ještě jedna nota ze začátku traileru, která je pomyslnou tečkou za onou gradací. Trailery, které se spoléhají na stupňování zvukové stopy, také zpravidla obsahují minimum dialogu a jedinými dalšími zvuky bývají zvuky výstřelů, či jiná mechanická cvakání.

Zjistili jste při čtení dnešního článku, že jste se v minulosti nechali nějakými trailery vmanipulovat do toho, aby se vám líbily? Nebo snad máte pocit, že na vás tyto techniky nefungují? Neváhejte se s námi podělit v komentářích!

(tod)

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Chris Pratt, Sandra Bullock

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hollywoodske filmy, Captain America trailer, Hollywood, filmové trailery, trailery, Marvel filmy, filmový průmysl, marvelovky, trailery na filmy, filmy od Marvelu, Jurský svět trailer, Jurský svět Chris Pratt, hudební trailery, filmové umění, filmový byznys, bumper
TOPlist