5 způsobů, jak se druhá série Zaklínače liší od knižní předlohy

10.01.2022

První příběhy o zaklínači Geraltovi z Rivie se na streamovací službě Netflix objevily na konci prosince roku 2019. Druhé série se předplatitelé dočkali téměř na den přesně o dva roky později, a zatímco první řada sklízela téměř samé chvalozpěvy, u druhé série se příběhy poměrně zásadním způsobem odchylují od původních knih polského spisovatele Andrzeje Sapkowského (73).

To sice v některých případech nemusí být na škodu, ale takové změny vždy přináší vášnivé debaty mezi zastánci a odpůrci podobných změn. V dnešním článku jsme si pro vás proto připravili pětici způsobů, kterými se druhá série Zaklínače liší od svých knižních předloh.

5. Ztráta magie

Jednou z hlavních příběhových linek druhé série, je honba Yennefer za obnovením jejích magických schopností. Ačkoliv se mohlo zdát, že Geraltova nejoblíbenější čarodějka (a že má zaklínač z čeho vybírat) na konci první série zemřela při boji o Soddenský Pahorek, pravda byla jinde. Kvůli použití ohnivé magie přišla čarodějka, kterou si zahrála Anya Chalotra (25), o veškeré své magické schopnosti.

V tu chvíli by mocichtivá Yennefer možná raději ztratila svůj život, ale scénáristé se rozhodli jinak. Fanoušky knižní série tohle rozhodnutí určitě zaskočilo, jelikož Yennefer o své schopnosti v knihách ani videoherních titulech, které na knihy volně navazují, o svou magii nikdy nepřišla.

Knihy polského spisovatele však ukazují jinou postavu, která se na poměrně dlouhou chvíli s magií rozloučila. Touhle postavou byla Ciri, která se magie zřekla poté, co ji také málem zabilo užití ohnivé magie. Ciri je jednou z nejmocnějších bytostí Zaklínačského světa, a kdyby nedokázala ohnivou magii „udržet na uzdě“, rozhodně by to změnilo chod celého světa.

4. Zrada Yennefer

U čarodějky s fialkovýma očima, havraními vlasy a vůní angreštu a šeříku zůstaneme i v dalším bodě, jelikož se Yennefer dočkala oproti knižní předloze ještě jedné zásadní změny. I v knihách je uštěpačná, urážlivá a hašteřivá, ale Geralt ji přesto bezmezně miluje. To hlavně protože je do krve loajální. Čarodějka jej nezradila ani v momentě, kdy ji dlouhé měsíce trýznil jeden z jejích bývalých kolegů, který se z ní snažil vymámit jakoukoliv informaci o Ciri.

To samé však nelze říct o seriálové Yennefer. Ta se totiž rozhodla, že pro získání své magie zpět udělá naprosto cokoliv, včetně obětování Geraltovy svěřenkyně. To zaklínač v podání Henryho Cavilla (38) nenese nijak lehce, a bude zřejmě ještě dlouho trvat, než čarodějce odpustí. Ačkoliv toho Yennefer později lituje, škoda byla napáchána a zaklínač je tak ještě odtažitější než obvykle.

Knižní Geralt požádá Yennefer o pomoc, aby se Ciri mohla naučit ovládat svoje ničivé schopnosti, a čarodějka po několika sarkastických poznámkách nakonec svolí a obě ženy se tak společně vydávají na cestu za poznáním magie i sebe sama. Trochu rozdíl oproti obětování prastarému monstru, ne?

3. Cesta na Kaer Morhen

V životě zaklínače Geralta z Rivie je hned několik čarodějek, které mu za jeho života naprosto „učarovaly“. Nejdůležitější je samozřejmě Yennefer z Vengerbergu, ale hned na druhém místě je optimistická Triss Merigold. Vývojáři herního zpracování nechávají hráče dokonce vybrat, jestli chtějí zbytek Geraltova herního života strávit s Yen nebo Triss.

Zaklínač a rusovlasá čarodějka se v knihách nejvíce sblíží, když společně se Ciry cestují pryč z Kaer Morhen, kde mladá dívka našla útočiště a zaklínačský trénink. Geralt se však během cesty nestará jen o dospívající dívku, ale i o zkušenou čarodějku, kterou přepadne zákeřná choroba, které se po dobu několika týdnů nemůže zbavit.

V druhé sérii Zaklínače jsme však byli o tuhle strastiplnou cestu ochuzeni, protože byla tahle část příběhu ze scénáře vystřižena. Tím vzniklo víc prostoru pro postavy, jako jsou Fringilla Vigo nebo elfská čarodějka Francesca Findabair. Hurá?

2. Mrtvý zaklínač

Kromě Geralta se v knihách, hrách i seriálu objevuje ještě několik mutantů se dvěma meči na zádech, kočičíma očima a zálibou v zabíjení krvelačných monster. Mezi ty hlavní patří Geraltův učitel Vesemir a jeho kolegové Lambert, Coen a Eskel. Seriálový Eskel se po konfliktu s lesní příšerou začne měnit v monstrum, a tak jej musí Geralt s Vesemirem sprovodit ze světa.

V knihách i hrách však Eskela žádný takový osud nepotká a po boku svých bratří bojuje až do samého konce knižní série. O život v knihách však přijde Coen, ale na něj si smrt počká mnohem později. Coen zemře při líté bitvě o Brennu, kdy je jeho srdce probodnuto vidlemi. Stejným způsobem v knihách zemřel i ústřední zaklínač, když bojoval za práva nelidí v Rivii a přemohl ho rozlícený dav.

1. Voleth Meir

Poslední a zároveň snad tou nejdůležitější změnou seriálu oproti knihám bylo představení jednoho z hlavních záporáků série, který českým divákům okamžitě evokuje legendárního Mrazíka. Sapkowski totiž ve svých příbězích často vychází z folklórních polských příběhů, a tak se dříve nebo později musela objevit i Baba Jaga se svou chaloupkou.

Přesně tou má být obávaná Voleth Meir, kterou před lety uvěznili zaklínači, kteří se s jejím řáděním museli nějak vypořádat. Věděli jste ale, že je tahle magická postava pouze výmyslem scénáristů? Sapkowski ani herní studio CD Projekt Red po této postavě dosud nesáhli a tvůrci seriálu tak skutečně popustili uzdu své fantazii.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Henry Cavill

Filmy:
Zaklínač

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Fantasy, Zaklínač, Voleth Meir, Yennefer, Zaklínač předloha, Kaer Morhen, Zaklínač kniha
TOPlist