5 způsobů, jak Brumbálova tajemství překonala ostatní Fantastická zvířata

05.05.2022

Série, která v roce 2016 odstartovala filmem Fantastická zvířata a kde je najít, je předmětem sporu i u zarytých fanoušků příběhů o Harry Potterovi. Někteří ji považují za rovnocennou součást příběhů z kouzelnického světa, ale často převažují názory, že jde spíše jen o „lacinou imitaci“. Sérii totiž chybí ono pověstné „kouzlo“, které z původních knih a filmů dělalo příběhy, se kterými vyrůstala nejedna generace mladých čtenářů a filmových nadšenců.

Zatímco první díl řada diváků přijala s obezřetným souhlasem, druhé pokračování s podtitulem Grindelwaldovy zločiny už dopadlo o poznání hůř. S posledním snímkem to ale vypadá, že se série odrazila od pomyslného dna a konečně se jí podařilo najít správný směr. Dnes vám proto přestavíme pětici odlišností, které Brumbálova tajemství pozvedají nad předchozí dva díly.

Charizmatický záporák

Dnešní článek začneme u pravděpodobně nejkontroverznějšího tématu, které se s filmovou sérií Fantastických zvířat pojí. Jde samozřejmě o představitele Gellerta Grindelwalda, kterého si v každém z filmů zahrál jiný herec. Zatímco první zpodobnění Colinem Farrellem bylo jen Grindelwaldovou léčkou, změna z Johnnyho Deppa (58) na Madse Mikkelsena (56) zůstala ve filmu nevysvětlená.

Příčiny výměny herce ústředního padoucha však nemůžeme hledat ve filmovém světě, ale v tom skutečném. Depp je totiž ve středu dlouhotrvajícího soudního sporu mezi ním a jeho bývalou manželkou Amber Heard (36), ve kterém jde o domácí násilí, pomluvy a mnoho dalších příšerností.

Ačkoliv žádnému z herců nepřejeme nic špatného, postavě Gellerta Grindelwalda výměna zásadně prospěla. Zatímco Deppovi jsme jeho hrozivost a rádoby děsivé vystupování nevěřili ani s velkým sebezapřením, Mikkelsen má s hraním záporáků mnohem větší zkušenosti. Jeho Grindelwald byl od prvního okamžiku mnohem děsivější a zároveň z něj sršelo i větší charizma.

Jasný a přehledně vyprávěný příběh

Zatímco u prvního dílu byl příběh vesměs přímočarý, druhý byl zbytečně komplikovaný, a to až do takové míry, že si cokoliv mimo klíčové momenty pamatuje málokdo. Schválně, vzpomenete si, o co kromě vybudování přívrženců GrindelwaldaGrindelwaldových zločinech vlastně šlo?

Třetí část příběhu, která se v kinech objevila teprve letos, je v oblasti vyprávění příběhu o mnohem jednodušší. A to i přesto, že plán hrdinů spočívá v tom, že nikdo z nich nebude přesně vědět, co jejich úkolem vlastně je. Brumbál zorganizuje skupinku svých přátel, kteří se musí pokusit zamezit Grindelwaldově snaze o to, stát se nejmocnějším čarodějem své doby.

Každý z hrdinů tak dostane sadu nejasných úkolů, které nakonec vyústí v několik soubojů mezi čaroději a černokněžníky.

Fantastická zvířata v centru dění

Grindelwaldovy zločiny kromě zbytečně komplikovaného příběhu trpěly i tím, že se v podstatě téměř nedržely prvního filmu série ani svého názvu. Mnohem větší prostor dostala politika a intriky čarodějného světa a ona fantastická zvířata hrála v příběhu druhé, či možná až třetí housle.

Brumbálova tajemství se tento neduh rozhodla napravit, a tak se jedno z magických stvoření stalo středobodem celého příběhu téměř od prvního okamžiku filmu. Hrdinům i Grindelwalovi jde o polapení bájného Čchi-lina, který dle tradic rozhoduje o vůdci čarodějného světa. Tohle vzácné zvíře porodí dvě mláďata a zatímco jednoho z nich se zmocní Grindelwald, druhé zachrání Mlok Scamander v podání Eddieho Redmayna (40).

Dořešení vztahu Grindelwalda a Brumbála

Ačkoliv to pro některé diváky mohlo přijít jako nečekaná „rána z čistého nebe“, J. K. Rowlingová (56) už několik let naznačovala, že byl Brumbál homosexuálem a jeho partnerem měl být právě Gellert Grindelwald. Přestože o tom v původních knihách není ani zmínky, Rowlingová své příběhy v poslední době velmi ráda upravuje.

Brumbálova tajemství rozhodně nechodí kolem horké kaše, jelikož první scéna ukazuje, že za sebou Brumbál a Grindelwald mají bohatou milostnou historii. Nejde tak o platonickou či přátelskou lásku, ale sám Brumbál v podání Juda Law (49) z kraje snímku prohlásí: „Miloval jsem tě.“ Některým divákům tahle scéna mohla připadat nucená a zbytečná, ale alespoň jsme už od začátku filmu věděli, jakou historii mezi sebou tihle mocní čarodějové mají.

Jednoduchý konec bez zbytečných zvratů

Pochvalu zaslouží i ukončení filmu, které se poměrně zásadně vymyká způsobu, jakým jsou hollywoodské filmy natáčené v současnosti. Už teď víme, že Brumbálova tajemství rozhodně nejsou posledním filmem série, ale bylo velmi příjemné zjistit, že tenhle snímek končí jako normální uzavřený příběh, který nemá potřebu lákat na další pokračování, která jistě přijdou.

Naprostá většina příběhových linek byla před spuštěním závěrečných titulků dořešena, padouch byl poražen a hrdinové si tak konečně mohli dopřát trochu klidu. Dokonce jsme se dočkali i jedné svatby, ale to už bychom o rozuzlení filmu prozradili moc. Zkrátka všechno dobře dopadlo a filmoví tvůrci naštěstí necítili potřebu vložit do posledních momentů překvapivý zvrat, který by v divácích zanechal hořkou pachuť.

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Eddie Redmayne, Johnny Depp, Mads Mikkelsen, Jude Law

Filmy:
Harry Potter a Kámen mudrců

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
harry potter, novinky, filmové premiéry, zajímavosti, Eddie Redmayne filmy, aktuální premiéry, Albus Brumbál, Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny, Albus Brumbál Jude Law, Fantastická zvířata 2022
TOPlist