5 zbytečných remakeů, na kterých se pracuje

11.02.2018

Občas není na škodu oprášit starší filmy a dát jim nový moderní kabátek v podobě filmového remakeu. Důvodů pro nové zpracování oblíbených filmů může být hned několik. Třeba jeho tvůrce neměl poprvé dostatek peněz na speciální efekty, třeba nový režisér vymyslel způsob, jak příběh efektivně převést do moderní doby. Kdo ví?

Tím nejčastějším důvodem jsou ale rychlé a snadné peníze. Pokud totiž pracujete na obnově starého filmu, máte půdu pro svůj snímek už prakticky připravenou. Příběh už je dávno hotov a vy ho jen musíte poupravit pro současné publikum.

Navíc je tvorba remakeů často prostě zbytečná a může být i nebezpečná, jelikož předělávané filmy, které na příklad ještě natolik nezastaraly, výkony původních herců jsou v nich nepřekonatelné nebo se film stal kultovním hitem a jeho fanoušci vás roztrhají za živa, pokud uděláte jedinou chybičku. My vám proto představíme několik z chystaných remakeů, které jsou podle našeho názoru naprosto zbytečné.

5. Ace Ventura: Zvířecí detektiv

Bláznivá komedie s Jimem Carreym (56) v hlavní roli je příkladem toho druhu chystaných sequelů, který nemá velkou šanci uspět kvůli původnímu hereckému ztvárnění. Carrey je v roli vyšinutého zvířecího detektiva zkrátka a dobře natolik „Carreyovský“, že lze jeho výkon jen těžko překonat. Jeho pitvořivé grimasy a celková fyzická komedie jsou neopakovatelné.

Jeho nástupce proto bude jen velmi obtížně Carreyho nahrazovat. Plácnout na zem umí každý, ale málokdo u toho vypadá tak dobře jako právě kanadský herec. Oba dva původní filmy (Zvířecí detektiv a Volání divočiny)se navíc okamžitě staly kasovními trháky, a tak není divu, že na nich chce studio Morgan Creek Productions vydělat, co se jen dá.

Je ale potřeba říct, že snímky s Jimem Carreym nejsou jedinými díly příběhů o podivínském vyšetřovateli. V roce 2009 vznikl televizní film Ace Ventura Junior: Zvířecí detektiv. Ten je se svými osmi procenty na ČSFD jedním z nejhůře hodnocených filmů, které na webu jsou.

4. Komando

Komando je akčním filmem s Arnoldem Schwarzennegerem (70) v hlavní roli. To vám ale s největší pravděpodobností říkat nemusíme, jelikož je béčkový „akčňák“ jedním z těch filmů, které tuzemské televize pouští znovu a znovu. Není divu, Komando je totiž prototypem svého žánru. Film střídá jedno klišé za druhým, ale dělá to tak mistrně, že to vlastně ani není na škodu.

Proto bude nové zpracování akčního filmu čelit velkému problému v podobě obtížné aktualizovatelnosti zdrojového materiálu. Příběh o plukovníkovi Johnu Matrixovi je totiž jen těžko převeditelný do současného filmového prostředí. Přeci jen to, co šlo točit v osmdesátých letech už dnes tak snadno točit nejde. V době, kdy je každý kritikem, je skutečně nelehké zavděčit se béčkovým filmem, jako je právě Komando.

Komando navíc mělo i velký kulturní dopad, jelikož bylo prvním skutečně úspěšným filmem, ve kterém hrál Arnold hlavní roli. A upřímně, dokázali byste si svět akčních filmů představit bez tohoto rakouského svalovce?

3. Memento

Tento mysteriózní thriller je dalším filmem, který se má dočkat svého remakeu. Memento je indie film (nezávislý film s nízkým rozpočtem, pozn. red.), který nenatočil nikdo jiný než úspěšný režisér Christopher Nolan (47). Dokonce byl snímek jedním z jeho prvních režisérských počinů. Memento vypráví příběh muže, který se každé ráno probouzí s tím, že si nepamatuje události předešlého dne. Od jisté doby si totiž nedokáže vytvářet nové vzpomínky, a tak už několik let prožívá ten samý den.

Hlavní hrdina filmu se navíc snaží vyřešit vraždu své ženy a příběh filmu není vyprávěn lineárně, ale na přeskáčku. Nikdy si proto nemůžete být jistí, kde přesně se v příběhu nacházíte. Nolan však na novém zpracování pracovat nebude a podle všech informací půjde pouze o způsob studia AMBI Pictures, kterým se budou snažit získat peníze od fanoušků původního filmu slavného režiséra.

Jiný důvod pro remake Nolanova filmu prostě nevidíme, jelikož film neobsahuje žádné velké akční scény, které by za osmnáct let nějak zastaraly a výkony herců jako jsou Guy Pearce (50) nebo Carrie-Anne Moss (50), také nepotřebují vylepšit. Myslíte si, že je snaha o nové Memento pouze vykořisťováním fanoušků, nebo film potřebuje nový „kabátek“?

2. Cliffhanger

Původní Cliffhanger je jedním z těch nejlepších akčních filmů, ve kterých kdy Sylvester Stallone (71) hrál. Snímekz roku 1993 je podobně jako Komando dalším akčním počinem, který také má nesporné kvality. Akční scény a kaskadérské kousky vypadají i na dnešní vysoké standardy velmi uvěřitelně a reálně. Když do tohohle koktejlu přimícháme ještě úžasnou kameru, nervy drásající scény a nádherné zasněžené scenérie, vyjde nám neskutečně kvalitní „béčko“.

Právě kvůli tomu, že všechny části filmu vypadají i v současnosti bezchybně, je pro nás záhadou, proč by se někdo rozhodl „Slyova“ Cliffhangera předělávat. Přesto se však na novém zpracování skutečně pracuje. O možném remakeu se ale spekuluje už od roku 2009 a film zatím, ale film zatím nebyl oficiálně oznámen.

Nezbývá než doufat, že si to tvůrci nového Cliffhangera nakonec přeci jen rozmyslí a původní film z roku 1993 tak zůstane navždy definitivní verzí příběhu o souboji horského vůdce se zkorumpovanými agenty FBI.

1. Ptáci

Vážně chcete předělávat Hitchcocka? Existují přece i jiné způsoby, jak si zničit kariéru! Teď ale vážně, snaha předělat jeden z nejznámějších filmů „mistra napětí“ je prostě pošetilé rozhodnutí. Stojíte nejen proti jednomu z nejlepších režisérů všech dob, ale také oddané fanouškovské základně, která na Hitchcockovy filmy nedá dopustit.

Dalším faktorem, který možnosti úspěchu filmového remakeu moc nepřispívá, je fakt, že v nových Ptácích bude producentem režisér Michael Bay (52). A ten není zrovna známý pro napětí ve svých filmech. Pokud by byl Hitchcockův film o explozích, to by byla jiná. Ale pokud si pamatujeme dobře, kromě vzplanutí čerpací stanice ve filmu zrovna mnoho výbuchů není.

Ptáci jsou navíc jedním z Hitchcockových nejlépe hodnocených filmů, který dokázal udělat monstra z něčeho tak obyčejného, jako jsou opeřenci. Britský režisér k podněcování strachu nepotřeboval žraloky, hady nebo mimozemšťany. Jemu zkrátka postačili ptáci. Proto je podle nás snaha o předělávku takové klasiky více méně určitým druhem sebepoškozování.

 

Souhlasíte s naším výběrem, nebo vám některý z vybraných remakeů přijde jako dobrý nápad?

 (tod)

Celebrity:
Christopher Nolan, Arnold Schwarzenegger, Jim Carrey, Michael Bay, Sylvester Stallone

Filmy:
Cliffhanger, Ptáci, Memento, Ace Ventura: Zvířecí detektiv, Komando

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Arnold Schwarzenegger filmy, američtí herci, americké filmy, akční filmy, remaky slavných filmů, žebříčky, filmové žebříčky, remaky, žebříčky filmů, slavné komedie, plánované remaky, Sylverster Stallone filmy, Memento remake, Cliffhanger remake, Jim Carrey filmy, Zvířecí detektiv remake, Ace Ventura remake, slavné filmy 80-tých let
TOPlist