5 zásadních změn, které na poslední chvíli zachránily filmy

03.12.2021

Většina filmů má dávno před prvním spuštěním kamer dávno rozhodnuto, jak bude ve finále vypadat. Samozřejmě existují výjimky, ve kterých se příběh utváří až při natáčení, ale naprostá většina filmařů (a především jejich producentů) má raději, když se natáčení drží předem schváleného plánu.

Jsou ale momenty, kdy se od těchto plánů musí upustit, jelikož ve filmu něco nefunguje, nebo protože tvůrci dostali nějaký spásný nápad, který připravovaný snímek od základů předělá. Dnes se proto zaměříme na zásadní změny, které při natáčeních slavných filmů nastaly za pět minut dvanáct. Tyhle zásahy změnily filmy k lepšímu a v mnoha případech je zachránily od kritického neúspěchu v kinech.

5. Superrychlý redesign – Sonic

Modrý ježek Sonic je stálicí videoherního průmyslu už od roku 1991. Tehdy ho japonská společnost Sega vymyslela jako odpověď na maskota konkurenčního Nintenda, kterým byl snad nejslavnější instalatér historie – Mario. Sonic se od té doby dočkal nespočtu různých videoher, a v roce 2020 dokonce získal i vlastní celovečerní film.

Přestože filmy podle videoher většinou dopadnou tragicky, Sonic byl světlou výjimkou. Jistě, nešlo o žádný klenot světové kinematografie, ale je to zdařilý film se skvělými efekty a solidními hereckými výkony. Všechno to ale mohlo být jinak a po prvním traileru fanoušci nového Sonica odepsali, jako další zpackaný projekt. Titulní ježek vypadal totiž naprosto otřesně.

Studio ale vyslyšelo výhrady diváků a od základů předělalo Sonicův vzhled, aby více připomínal verzi z oblíbených videoher. Premiéra Sonica se kvůli redesignu hlavní postavy zdržela o čtyři měsíce a změny stály studio dalších přibližně pět milionů dolarů. Fanoušci se ale shodli, že šlo o dobře investované peníze.

4. Méně = více – Čelisti

Jen těžko byste ve filmové historii hledali ikoničtější film, než jsou Spielbergovy (74) Čelisti z roku 1975. Šlo o senzační thriller, který vlastnoručně definoval pojem „letní blockbuster“. Čelisti jsou přímo ukázkovým příkladem toho, jak se má ve filmech správně vytvářet napětí a jak si mohou filmaři hrát s nervy diváků.

Film naprosto přirozeně buduje napětí, které dosáhne vrcholu s prvním plnohodnotným záběrem na obřího žraloka. Původně však mělo být tempo filmu úplně jiné a ze Spielbergovy klasiky by byl jen další béčkový film o příšerách z hlubin.

Žralok, kterého filmaři ve filmu používali, byl obrovskou mechanickou bestií, která neustále trpěla nějakými poruchami. Režisér se proto na poslední chvíli rozhodl, že film přetočí tak, aby přítomnost obludy dlouho jenom naznačoval. Chytré záběry doplněné o nervydrásající soundtrack Johna Williamse (89) tak na diváky nakonec zafungovaly mnohem lépe než ukazování žraloka v celé jeho „kráse“.

3. Nový Marty – Návrat do budoucnosti

I další film dnešního seznamu je naprostou klasikou, jen se od thrilleru přesuneme k dobrodružnému sci-fi o cestování v čase z roku 1985. Asi tušíte, že máme na mysli nezapomenutelný Návrat do budoucnosti, kterým Robert Zemeckis (70) naprosto uhranul diváky po celém světě.

Jednou z největších předností filmu jsou vynikající výkony Michaela J. Foxe (60) a Christophera Lloyda (83), kteří si zahráli Martyho a Doktora Browna. Ačkoliv Zemeckis s oběma pro natáčení počítal, kvůli Foxově nabitému harmonogramu musel původně vzít za vděk jeho náhradou v podání Erica Stoltze (60).

Jeho výkon v roli se však tvůrcům nelíbil, a ačkoliv už s ním měli řadu scén natočených, nakonec ho z role vyhodili. Okamžitě pak s Foxem uzavřeli smlouvu, která mu nebránila v souběžném natáčení seriálu Rodinná pouta a vyšli mu v každém ohledu vstříc. Pokud vás zajímají další zákulisní informace z natáčení tohoto filmu, můžeme vám vřele doporučit seriál Filmy našeho dětství, který Návratu do budoucnosti věnoval celou epizodu.

2. Isildurův dědic – Pán prstenů

Dokážete si v roli AragornaPána prstenů představit kohokoliv jiného než Vigga Mortensena (63)? Pro spoustu fanoušků série je tento herec s dánskými kořeny s rolí hrdinného dědice trůnu Středozemě neoddělitelně spjatý. Stejně jako v případě Návratu do budoucnosti však mohlo být všechno úplně jinak.

Tentokrát byl první volbou Petera Jacksona (60) irský herec Stuart Townsend (48), který na Novém Zélandu strávil dlouhé měsíce trénováním a přípravou na roli. Jackson se ale pár dní před začátkem natáčení rozhodl, že je Townsend na roli moc mladý a nabídka role Aragorna se tak dostala k Mortensenovi.

Ten měl na rozhodování méně než den a původně se mu do natáčení moc nechtělo. Nakonec ale dal na přesvědčování svého syna, který byl obrovským fanouškem příběhů Pána prstenů.

1. Vaderovo běsnění – Rogue One

Na konec dnešního seznamu jsme si nechali další dobrodružnou sérii, která se ale tentokrát neodehrává ve světoznámém fantasy světě, ale před dávnými časy v předaleké galaxii. Pro uzavření dnešního článku jsme si vybrali spinoffový snímek z roku 2016 s názvem Rogue One: Star Wars Story.

Ten popisuje události, které přímo vedly k ději prvního natočeného filmu hlavní série s podtitulem Nová naděje. Hlavními hrdiny tohoto filmu jsou rebelové, kteří se zmocnili plánů k Hvězdě smrti, díky kterým může Leia vést odboj proti Galaktickému impériu. Příběh to byl solidní, ale většina fanoušků šla na film z jiného důvod. Chtěli vidět, jestli filmaři nějak využijí oblíbené postavy původní série.

Právě proto je jednou z nejlepších scén celého filmu moment, ve kterém Darth Vader nastoupí na loď rebelů a zajme princeznu Leiu. V úzké chodbě se probije desítkami zoufalých rebelů, které naprosto nekompromisně zničí svým světelným mečem. Věděli jste ale, že tahle scéna ve filmu původně vůbec neměla být? Filmaři ji přidali až v rámci následných dotáček, kterými upravovali vyprávění již natočeného filmu.

(tod)

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Stuart Townsend, Michael J. Fox, Viggo Mortensen, Steven Spielberg

Filmy:
Pán prstenů: Společenstvo Prstenu, Čelisti, Návrat do budoucnosti

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Fantasy, Hvězdné války, Čelisti zajímavosti, Viggo Mortensen filmy, Pán prstenů zajímavosti
TOPlist