5 zásadních věcí, které se neobjevily v prvním Harry Potterovi

16.08.2019

Adaptace knihy pro film nikdy není úplně snadnou záležitostí. Knihy jsou obsáhlejší než filmy a popisují věci, které na filmová plátna lze často převést jen s velkými obtížemi. Filmaři se proto často musí rozhodovat, co do filmu vloží, a co naopak nechají na stránkách knih. Tato rozhodování bývají velmi složitá a vždy najdete nějakého naštvaného fanouška knižní předlohy, kterého opomenutí té či oné věci, postavy či události rozpálí do běla. To platí dvojnásob, když jde o nějakou oblíbenou knižní sérii.

Jednou z takových sérií je i ta o mladém čarodějnickém učnijizvou ve tvaru blesku na čele. Přestože měli filmaři oproti sedmi knihám výhodu osmi filmů, ani tak se nevyhnuli nějakým těm škrtům. My vám proto dnes představíme pětici těch nejzásadnějších věcí, které tvůrci prvního filmového Harryho Pottera s podtitulem Kámen mudrců ve svém snímku ignorovali.

5. Harryho návrat k Dursleyovým

První moment, na který ve filmu nenarazíte, ačkoliv je v knihách poměrně podrobně podstatný, je období po Harryho první návštěvě Příčné ulice. Ve filmech to vypadá, že jakmile si Harry nakoupí všechny potřebnosti a spolu s Hagridem vyzvedne tajemný balíček od Gringottových, okamžitě zamíří na vlakové nádraží King’s Cross, odkud se ihned vydává do Bradavic.

V knihách se však jeho první setkání s magickým světem odehraje v polovině léta a zbytek proto musí trávit zpátky u rodiny Dursleyových. Tentokrát je však jeho zkušenost s nimi diametrálně odlišná než dříve. Už se ho nesnaží za každé situace šikanovat a zavírat do přístěnku pod schody, ale naopak se mu obloukem vyhýbají a ignorují ho.

Harry se pak ale musel nějakým způsobem ze Surrey, kde Dursleyovi bydleli, dostat na nádraží, odkud mu jel vlak do Bradavic. Dursleyovi se k jeho překvapení uvolili, že ho na nádraží dovezou, jelikož Dudleyho vezou na operaci kvůli prasečímu ocásku, který mu přičaroval Hagrid. Jejich zdánlivá dobrosrdečnost však zmizela v momentě, kdy Harryho vysadili na nádraží. Dursleyovi totiž dobře věděli, že se na King’s Cross žádné nástupiště 9 ¾ nenachází a se smíchem odjeli pryč.

4. Záškodnický Protiva

Následující škrt z knižní předlohy zarazil většinu fanoušků příběhů o Harry Potterovi. Záškodnický duch Protiva byl totiž v centru dění mnoha nepříjemností zvláště prvních dílů knihy. Náplní Protivova života bylo obtěžování všech, na které během svého posmrtného života narazil, a to naprosto bez rozdílu. Ať už šlo o studenstvo nebo učitele, nikdo před ním nebyl v bezpečí.

Chaos, který Protiva neustále vytváří je často poměrně nebezpečný, ale téměř vždy velmi zábavný. Zatímco v prvních díle víc zatápí studentům a je často překážkou v hrdinných činech Harryho & spol., v pátém díle si zasedne na Dolores Umbridgeovou, která si ze Školy čar a kouzel v Bradavicích udělala vězení pro studenty.

3. Kanadský žertík dvojčat Weasleyových

Když už jsme zmínili jednoho záškodníka, byla by škoda pozapomenout na Weasleyovic dvojčata Freda a George, která si také často krátila čas tropením různých neplech. Jejich nadání pro různé pastičky a praktické žertíky jim dalo dobrý základ pro založení svého obchodu se žertovnými předměty s názvem Kratochvilné kouzelnické kejkle.

Své kanadské žertíky však dvojčata praktikovala už od prvního dílu knihy. Skutečná váha jejich nejvtipnějšího triku z prvního dílu došla čtenářům až po přečtení knihy. Dvojčata totiž v zimě očarovala sněhové koule tak, aby strefovaly profesora Quirrella zezadu do jeho velkého turbanu. Když pak na konci knihy zjistíte, že přesně v místě dopadu očarovaných koulí přebýval v utajení nebezpečný Lord Voldemort, je celá záležitost ještě více k popukání.

2. Harryho flétna

Další změna se týká Kamene mudrců a prvního z mnoha opatření, kterými byl chráněn na půdě školy. První linií byl samozřejmě Hagridův tříhlavý pes Chloupek, který měl jedinou slabinu. „S Chloupkem je to úplná hračka, když víte, jak ho uklidnit. Stačí mu něco zahrát, a von v tu chvíli usne.“ Hudba Chloupka uspala ve filmové i knižní verzi, jenže v obou případech vycházela odjinud.

Ve filmu za to mohla Quirrellem očarovaná harfa, která byla ještě v provozu, když se Harry, Ron a Hermiona dostali do zapovězené chodby ve třetím patře. Pro připomenutí toho, jak se trio kolem Chloupka prosmýklo v knize se musíme vrátit k Harryho prvním skutečným Vánocům. V Bradavicích totiž poprvé ve svém životě dostal dárky. Kromě svetru od paní Weasleyové a neviditelného pláště však v knize dostal i čokoládové žabky od Hermiony, padesát pencí od tety Petunie a dřevěnou píšťalku od Hagrida.

Právě ona píšťalka byla důležitou výbavou pro uspání Chloupka, což dokazuje, že má trio kamarádů přeci jen trochu za ušima. Na rozdíl od filmové verze nenakráčí k nebezpečnému psovi jen tak bez přípravy, ale vybaví se něčím, co obrovského psa dokáže uspat.

1. Snapeova obrana Kamene

I poslední bod dnešního článku se týká obrany mocného Kamene mudrců. Hrdiny knihy i filmu čeká na jejich cestě hned několik překážek, které musí překonat, aby se k bájnému artefaktu vůbec dostali. Kromě nebezpečného Ďáblova osidla, létajících klíčů a šachové partie však musí knižní hrdinové překonat ještě jednu nebezpečnou překážku, kterou pro nezvané hosty vytvořil profesor Snape.

Tou je složitá hádanka s lektvary, které v sobě skrývají nejen klíč pro postup do další místnosti, ale i víno, klíč pro cestu zpět a tři různé smrtelné jedy. Hermiona tuto hádanku bleskově vyřeší, ale dál může postoupit pouze jeden. Hermiona Harrymu řekne, že by dál měl jít on, jelikož jen on dokáže přemoci to, co na něj čeká v poslední místnosti.

(tod)

Fandím
63 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint

Filmy:
Harry Potter a Kámen mudrců

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Fantasy, Daniel Radcliffe role, Emma Watson filmy, Harry Potter zajímavosti, Daniel Radcliffe filmy, Daniel Radcliffe postavy, fanfasy filmy
TOPlist