5 zákulisních informací z natáčení Prokletého ostrova

20.04.2020

Prokletý ostrov je úspěšný thriller, který letos oslavil své desáté narozeniny. V hlavních rolích dvou detektivů vyšetřujících zmizení šílené vražedkyně z psychiatrické léčebny se objevili Leonardo DiCaprio (45) a Mark Ruffalo (52). Po jejich příjezdu na tajemný ostrov s ústavem pro duševně choré však začínají zjišťovat, že jejich vyšetřování bude mnohem komplikovanější, než se původně zdálo. Na ostrově totiž dochází k celé řadě podivných událostí, které nemají normální příčiny.

V dnešním článku si tento trhák připomeneme a podíváme se mu pod pokličku. Dnes vám totiž představíme pět těch nejzajímavějších zákulisních informací, které se s jeho natáčením pojí.

5. Prokletý film

Ačkoliv se Prokletý ostrov stal naprostým kasovním trhákem, který svůj osmdesátimilionový rozpočet v kinech překonal téměř čtyřnásobně, porota americké Akademie filmového umění a věd jeho potenciál zkrátka neviděla. Jak jinak si totiž vysvětlit, že jde o jediný film ze spolupráce DiCapria a režiséra Martina Scorseseho (77), který nebyl nominován na žádného Oscara?

Akademie, která zlaté sošky udílí, dala v roce 2011 přednost filmům jako Králova řeč, Počátek či Černá labuť. Ačkoliv jsou všechny tyhle snímky brilantními filmovými počiny, alespoň zmínku by Prokletý ostrov určitě zasloužil. Tohle zásadní opomenutí však s největší pravděpodobností zavinilo samo studio Paramount, které premiéru filmu posunulo z původního října 2009 až na únor 2010, kdy se slavností ceremoniál odehrává.

Důvodem pro tento posun byly jiné filmy, které chtělo studio do udílení protlačit. Předost před Prokletým ostrovem tak dostalo Lítám v tom nebo Pevné pouto. Prokletý ostrov se však může těšit z obrovské divácké oblíbenosti. Na tuzemském hodnotícím serveru ČSFD se může pyšnit 88 % a je 31. nejoblíbenějším filmem historie.

4. Co to všechno znamená?

Scorseseho snímek je plný zvratů a překvapivých momentů a ten nejzásadnější přichází na samém konci snímku. Prokletý ostrov končí momentem, který si spousta diváků stále neumí pořádně vysvětlit. V roce 2010 tak šly do kin hned dva filmy s Leonardem DiCapriem v hlavní roli, nad jejichž konci se filmový diváci přou dodnes. Kromě Prokletého ostrova se v tomto roce dostal na stříbrná plátna i Počátek.

Ačkoliv se k ukončení Počátku nechce žádný z filmařů či členů štábu vyjadřovat, vysvětlení rozuzlení Prokletého ostrova jsme se dočkali. Nepřišlo však z míst, která bychom očekávali. Režisér i herci se mu v rozhovorech vyhýbali, ale odpověď přišla z úst psychiatrického konzultanta, který na jeho tvorbě spolupracoval.

Doktor James Gilligan prohlásil, že se DiCapriova postava ze svého šílenství vyléčila, ale přesto podstoupila dobrovolnou lobotomii, jelikož se nedokázala sžít s vraždou vlastní ženy. Ta trpěla maniodepresí, a v jedné ze svých nejhorších epizod utopila jejich děti.

3. Fanoušek Ruffalo

Asi víte, že musí herci musí pro získání rolí podstupovat náročné konkurzy. Ani Prokletý ostrov není výjimkou, ale přeci jen se od ostatních castingů trochu liší. Pro roli vyšetřovatele Chucka Auleho byli kromě Marka Ruffalo zvažováni i jeho budoucí kolegové z komiksových filmů od Marvelu – Robert Downey Jr. (55) a Josh Brolin (52).

Co tedy nakonec rozhodlo o tom, že role připadla představiteli komiksového Hulka? Bylo to lepší fungování s DiCapriem? Oslnivý monolog při konkurzu? Brilantní paměť na scénář? Ne, ne a ne. Ruffalo svou roli získal díky nadšenému dopisu, který poslal Scorsesemu. V tomto psaní se naprosto rozplýval nad režisérovou tvorbou a dal mu tak vědět, jak moc by s ním chtěl na jeho chystaném filmu spolupracovat.

2. Náznaky, kam oko dohlédne

Jak už jsme psali, konec Prokletého ostrova byl obrovským zvratem, který většinu diváků naprosto zaskočil. To, že je detektiv Teddy Daniels ve skutečnosti Andrew Laeddis, pacient místního ústavu pro duševně choré, který podstupuje speciální léčbu, tušil jen málokdo. Ti nejpozornější diváci však závěr filmu mohli odtušit kvůli mnohým nesrovnalostem, které se objevovaly napříč filmem.

Snímek totiž obsahuje celou řadu zdánlivých chyb, které jsou ve skutečnosti pouze drobnými náznaky Laeddisovy nepříčetnosti. Kromě několika „školáckých přešlapů“ jako je mizení rekvizit mezi střihy, si diváci nesrovnalostí mohou všimnout už na samém začátku filmu, kdy oba „vyšetřovatelé“ přijíždí na ostrov s psychiatrickou léčebnou.

Danielsův parťák Chuck Aule je totiž ve skutečnosti hlavním psychiatrem ostrova, který se svého pacienta snaží vyléčit předstíráním, že jsou oba detektivové vyšetřující záhadné zmizení. Když mají u vchodu do ústavu odevzdat své zbraně, Chuck má problém s odepnutím revolveru ze svého pásku, a zdá se, jako by se zbraní zacházel poprvé v životě.

1. Zcela jiný snímek

Když už jsme zmínili způsob, jakým Mark Ruffalo získal svou roli v tomto úspěšném filmu, musíme si posvítit i na další součásti natáčení. S nápadem natočit adaptaci úspěšného knižního thrilleru s názvem Prokletý ostrov totiž nepřišel Scorsese, ale studio Paramount. Scorsese tak nebyl prvním režisérem, který se měl filmového zpracování chopit.

Nejprve se měl natáčení ujmout Wolfgang Petersen (79), který má na svědomí filmy jako Troja, Nekonečný příběh či Air Force One. Petersen však chtěl snímek zásadním způsobem pozměnit oproti předloze a chtěl z něj místo napínavého thrilleru udělat obyčejný akčňák.

Producenti posléze oslovili Davida Finchera (57), který chtěl do hlavních rolí obsadit Brada Pitta (56) a Marka Wahlberga (48). Až poté přišla řada na Scorseseho, jehož plány a obsazení se studiu Paramount Pictures konečně pozdávaly.

(tod)

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Mark Ruffalo, Brad Pitt, Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio

Filmy:
Troja, Prokletý ostrov

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Leonardo DiCaprio role, Leonardo DiCaprio filmy, Mark Ruffalo filmy, Mark Ruffalo role, Leonardo DiCaprio Prokletý ostrov, Prokletý ostrov zajímavosti
TOPlist