5 zajímavostí ze života zesnulého Zdeňka Srstky

30.07.2019

Ve věku 83 let před několika dny zemřel legendární český herec a atlet Zdeněk Srstka. V takto pokročilém věku podlehl vážné nemoci, se kterou bojoval už delší dobu. V lednu se kvůli ní musel vzdát svého pořadu Chcete mě? a od února byl jeho stav tak vážný, že už ani nevycházel z domu. Ke kritickému zhoršení jeho stavu došlo v neděli 28. července, kdy byl záchrankou převezen do nemocnice. Jeho smrt oznámil hercův syn Jiří následujícího dne kolem poledne.

Showbizu jsme se proto rozhodli, že slavnému herci, moderátorovi. kaskadérovi a sportovci vzdáme hold a vzpomeneme na některé zajímavé okamžiky z jeho barvitého života.

5. Olympijský vzpěrač

Není žádným tajemstvím, že se Zdeněk Srstka dostal do povědomí široké veřejnosti především díky svému herectví a moderování pořadu Chcete mě? Ve skutečnosti se však proslavil ještě před svým debutem na scéně. Od mládí se totiž aktivně věnoval sportu, což ho v roce 1960 doneslo až na Olympiádu v Římě.

Srstka exceloval v boxu, zápasu a vzpírání, a právě ve vzpírání získal na Olympiádě devátou příčku z dvaceti účastníků. Tím navázal na svůj o tři roky starší úspěch, kdy získal bronzovou medaili na Mistrovství Evropy. Srstka údajně začal trénovat v dětství, aby si na něj silnější vrstevníci nedovolovali.

4. Hercem díky „Limonádníkovi“

Právě jeho bojové dovednosti mu vynesly jednu z jeho prvních velkých rolí. V roce 1964 se společně s dalšími sportovci dostal k natáčení slavné westernové parodie Oldřicha Lipského s názvem Limonádový Joe aneb Koňská opera. Přestože tato komedie nebyla Srstkovým prvním filmem, byl to právě Limonádník, který jej dostal do povědomí československých filmařů.

Tahle parta sportovců, kteří se účastnili natáčení Limonádového Joea dala vzniknout české kaskadérské škole, která se řadí mezi evropskou špičku. „My jsme se tam mydlili. Padne, nebo nepadne. Nešetřili jsme se, protože každý z nás měl z toho boje radost,“ vzpomínal Srstka na natáčení v rozhovoru pro Český rozhlas.

3. „Kluk z ulice“

Přestože měl Srstka ve své obsáhlé filmografii celou řadu filmových i seriálových rolí, sám se za herce nepovažoval. To je jen další ukázkou jeho skromné povahy. Ačkoliv by díky svým mnoha úspěchům mohl chodit s nosem navrch hlavy, staral se Srstka ve svém volném čase raději o němé tváře.

Když se však podíváte na záznamy jeho filmových a seriálových počinů na ČSFD, naleznete zde nespočet různých rolí, které ztvárňoval už od roku 1962. Přestože se slávy dočkal až o dva roky později díky Limonádovému Joeovi, v roce 1962 si zahrál epizodní roličku ve filmu Tarzanova smrt. Přesto o sobě však nepřemýšlel jako o herci. Prohlašoval, že hercem není, že je jen obyčejným klukem z ulice a že se štětí, když ho někdo označí za herce nebo moderátora.

2. Nepravděpodobný talent

Přesto však rozhodně hercem byl, a to dokonce velmi úspěšným. Jistě si pamatujete celou řadu jeho roli Mužíka z nezapomenutelné komedie Marečku, podejte mi pero nebo jako farmáře z „cimrmanovky“ Rozpuštěný a vypuštěný. Ať už prohlašuje, že se: „Hliník odstěhoval do Humpolce,“ nebo poukazuje na své „Kachny,“ jeho komediální talent je zkrátka nepopiratelný.

Komedie však nebyly jediným žánrem, ve kterém Srstka exceloval. Poměrně dobře mu mimo humorné postavy, šly i postavy záporné. Například v nezapomenutelném seriálu Sanitka vystoupil ze své role přitroublého vtipálka a stal se nebezpečným a agresivním saniťákem Korejsem.

1. Hrdinný zachránce domácí zvěře

Nakonec dnešního článku jsme si nechali pořad, kterým Zdeněk Srstka už od roku 1992 pomáhal zvířatům bez domova. Právě tento pořad České televize jej provázel až do ledna letošního roku, kdy s jeho natáčením musel kvůli svému stále se zhoršujícímu zdravotnímu stavu skončit. I tak však společně s Martou Kubišovou (76) vedl pořad Chcete mě? neuvěřitelných 27 let.

Během této doby se herec podílel na hledání nového domova pro celou řadu ubohých „zviřátek“ z různých útulků. Ať už šlo o jakéhokoliv domácího mazlíčka, Srstka dokázal i jeho nejhorší vlastnosti podat jako naprosté přednosti. Jeho účinkování v pořadu bylo skutečně legendární, a i sám herec si jej velmi vážil. „Nejvíc mě potěší, když na mě děti ukazují a říkají: ‚Ten pán má ty pejsky,‘

(tod)

Fandím
9 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Zdeněk Srstka, Marta Kubišová, Oldřich Lipský

Filmy:
Limonádový Joe aneb Koňská opera, „Marečku, podejte mi pero!“, Rozpuštěný a vypuštěný, Chcete mě?

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
čeští herci, české legendy, slavní herci, slavní čeští herci, české filmové legendy, zesnulé celebrity 2019
TOPlist