5 zajímavostí z natáčení Vymítače ďábla

09.11.2020

Hororový snímek s názvem Vymítač ďábla šel do kin v roce 1973 a okamžitě se stal obrovským hitem. Režisér William Friedkin (85) se totiž nezalekl ukazovat i ty největší nechutnosti, a snímku o holčičce posedlé démonem tak dodal velmi temnou atmosféru. Průběh natáčení byl však často děsivější než to, co se nakonec dostalo na stříbrná plátna.

Dcera slavné herečky se začíná chovat víc a víc podivně a lékaři si s ní nevědí rady. Rodiče Regan se proto ze zoufalství nakonec obrátí na exorcistu, který potvrdí jejich nejhorší obavy. V Regan se ukrývá démonická stvůra. Ačkoliv mu nejprve samozřejmě nevěří, stále nebezpečnější chování jejich dcery dává reverendovi za pravdu. Stav holčičky se nakonec zhorší natolik, že je posednutí ďáblem jediným možným vysvětlením.

Legendární snímek však nebyl děsivý pouze navenek. I jeho tvorbu provázely přinejmenším podivné události, které nasvědčovaly tomu, že je s filmem o démonickém dítěti v nepořádku. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici těch největších zajímavostí z natáčení kultovního Vymítače ďábla.

Sněhová pokrývka

Když se na natáčecím place objeví tlustá vrstva sněhu, je to samozřejmě nepříjemné a filmařům tak přibude hromada práce, ale na druhou stranu nejde o nic zvláštního. To ovšem neplatilo v případě natáčení Vymítače ďábla. Prostor, který byl jednoho dne pokrytý sněhem byl totiž uvnitř uzavřené budovy.

Pro tenhle prapodivný fenomén však existuje poměrně všední vysvětlení. Sníh se na place objevil kvůli tomu, že tvůrci pouštěli klimatizaci na plné obrátky a teploty zde klesaly až pod -30 stupňů Celsia. Cílem bylo dosáhnout viditelného dechu hlavních hrdinů u vyvrcholení Vymítače ďábla. Za normálních podmínek by šlo o vtipnou historku, ale v souvislosti s dalšími podivnými událostmi obklopujícími natáčení se dá nenadálý sníh považovat za špatné znamení.

Poranění páteře

Jednou z těchto nepříjemných událostí bylo i poranění páteře herečky Ellen Burstyn (87), která ve filmu ztvárnila matku posedlé Regan. Tvůrci filmu se totiž velmi spoléhali na praktické efekty, jelikož ty počítačové byly na začátku sedmdesátých let ještě v plenkách a do filmařiny začaly ve větší míře pronikat až v následujícím desetiletí.

Praktické efekty vypadají mnohem přesvědčivěji, ale zároveň s sebou přinášejí řadu rizik. Burstyn tento fakt pocítila na vlastní kůži, když selhal postroj, který ji vymrštil přes celou místnost. Herečka tvrdě dopadla na záda a trvale si poranila páteř. Bolestivý křik, který ve scéně s krucifixem zůstal, je tak skutečně autentický.

Skutečný vymítač

Zvěsti o tom, že je natáčení Vymítače ďábla prokleté, začaly kolovat už během produkce filmu. Události, o kterých jsme se už zmínili, i ty, které vám teprve představíme, nakonec vedly k tomu, že se tvůrci filmu také obrátili na kněze. Friedkin požádal jezuitského reverenda, který u filmu sloužil jako konzultant, jestli by u natáčení neprovedl skutečné vymítání.

To kněz odmítl, jelikož se domníval, že štáb tento rituál nepotřebuje. Ačkoliv se tedy skutečné vymítání neuskutečnilo, kněz Bermingham nakonec alespoň celému štábu a natáčení požehnal. Jeho požehnání však mnoho dobrého nepřineslo, jelikož vás ty nejděsivější příhody spojené s legendárním hororem ještě teprve čekají.

Požár ve studiu

Natáčení postihla celá řada neočekávaných událostí, které pozastavily, nebo alespoň pořádně zkomplikovaly produkci filmu. Žádná z nich však nebyla pro studio tak zničující, jako požár, kvůli kterému vyhořel celý natáčecí plac. K požárům při natáčeních dochází poměrně často, všude bývahá roztahané kabely a vybavení bývá vyrobeno z nekvalitního a vznětlivého materiálu, ale příčina požáru během natáčení Vymítače ďábla je opět přinejmenším podivná.

Požár měl totiž způsobit pták, který vletěl přímo do elektrického jističe. Aby toho nebylo málo, požár naprosto zničil všechny místnosti. Všechny až na jedinou. Jedinou místností, které se zničující plameny vyhnuly, a zůstala tak nepoškozená, byl pokoj démonické holčičky, kterou si ve filmu zahrála Linda Blair (61). Kvůli podivuhodné nehodě se natáčení zdrželo o dlouhých šest týdnů, během kterých musel být celý natáčecí prostor postaven znovu.

Devět úmrtí

Snad nejzáhadnější sérií „náhod“ je počet úmrtí, které byly s natáčením spojeny. O život totiž přišlo za podivných podmínek devět lidí, kteří měli s filmem něco společného. Kromě mnoha různých nehod a menších osobních tragédií připravil Vymítač ďábla o život kulisáka a nočního hlídače, a to ještě během natáčení.

Zároveň během natáčení zemřeli příbuzní dvou hlavních herců a těsně po jeho konci přišli o život i dva vedlejší herci, jejichž postavy navíc zemřely i ve filmu. Další tři členové štábu spjatí s natáčením tragicky zesnuli za záhadných podmínek do několika let po premiéře slavného filmu. Myslíte si, že byl snímek skutečně prokletý, nebo jde jen o souhru náhod, která nemá s tématem filmu pranic společného?

(tod)

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Ellen Burstyn, William Friedkin, Linda Blair

Filmy:
Vymítač ďábla

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
horory, kultovní filmy, zajímavosti o filmech, kultovní horory, Linda Blair role
TOPlist