5 zajímavostí z natáčení Dne nezávislosti

25.12.2018

Přestože druhý díl světoznámého apokalyptického snímku s názvem Den nezávislosti: Nový útok u diváků zrovna nezabodoval, ten první se dodnes těší velké oblibě. To není zase tak šokující informace. Jen těžko se vám nemůže líbit herecké duo Jeffa Goldbluma (66) a Willa Smithe (50), neuvěřitelně povedené efekty nebo ona pospolitá „američnost“, která ze Dne nezávislosti teče každým pórem.

Možná vás to zaskočí, ale letos je to už dvaadvacet let, co měl snímek o mimozemské invazi na Zemi premiéru. My jsme se proto rozhodli, že se na snímek podíváme pod drobnohledem a přineseme vám ty největší zajímavosti, které jste možná o tomto kasovním trháku ani netušili.

Zajímá vás, jak se měl Emmerichův (63) trhák původně jmenovat? Chcete vědět, ve kterém klasickém autorovi se tvůrci filmu inspirovali pro onen slavný proslov prezidenta? Nebo byste se chtěli dozvědět, s čím byla premiéra Dne nezávislosti spojena? Pak se rozhodně pusťte do našeho článku, kde naleznete odpovědi nejen na tyto otázky.

Bitva o název

Proces vymýšlení názvu filmu je často spletitou záležitostí, která ani zdaleka není tak jednoduchá, jak se může na venek zdát. To se týkalo i Dne nezávislosti, jehož volba názvu byla velmi strategickým tahem režiséra Rolanda Emmericha. Ten totiž věděl, že v roce 1996 má jít do kin další sci-fi o invazi z jiné planety s názvem Mars útočí!, a tak se rozhodl, že snímek Tima Burtona (60) předběhne.

Původním názvem totiž měl být Doomsday. Emmerich ale chtěl, aby jeho snímek vyšel ještě v létě a tak se uchýlil ke jménu Den nezávislosti a trval na tom, aby měl jeho snímek premiéru 4. července, kdy Američané tento svátek slaví. Změna názvu byla však správným krokem i z méně taktických důvodů.

Doomsday neboli Soudný den totiž naznačuje hrůzy a zkázu, což je ale vlastně úplně opačné poselství, než jaké film svým divákům předkládá. Asi těžko můžete za Soudný den označit porážku mimozemské invaze společnými silami lidí všemožných nátur a postavení.

Vykradený Shakespear

Jelikož Emmerich potřeboval změnu názvu nějak ospravedlnit, zakomponoval slova „Den nezávislosti“ i do inspirativního projevu amerického prezidenta, kterého si ve filmu zahrál Bill Pullman (65). Pokud vám jeho projev přijde povědomý, nemýlíte se a my se klaníme vaší znalosti klasických děl. Pullmanův proslov je totiž předělanou verzí řeči Jindřicha V. od nejslavnějšího dramatika na světě Williama Shakespeara.

V původním díle se projev týká jiného svátku, konkrétně Dnu svatého Kryšpína. Jindřich tímto proslovem inspiroval své vojáky, kteří čelili obrovské přesile francouzského krále Karla VI. a jeho armád. Původní užití projevu tak sloužilo k tomu samému účelu, který je vyobrazen v americkém trháku. I armádě anglického krále se proti útočícímu vojsku podařilo zvítězit, a tak se „vykradení“ slov slavného dramatika zkrátka nabízelo.

Litující režisér

Když režisér filmu přizná, že jeho natáčení potkaly problémy, které se pak projevily v hotovém snímku, většinou to bývá kvůli tomu, že je jeho film obecně nenáviděn. Takovými příklady může být i Batman a Robin režiséra Joela Schumachera (79), nebo cokoliv, na co své režisérské prsty položil Uwe Boll (53). I když je pravda, že ten si svá pochybení většinou nepřiznává.

Den nezávislosti byl však neuvěřitelně populárním filmem, který si dokázal získat miliony fanoušků po celém světě, a to takřka přes noc. Přesto však Emmerich přiznal, že jeho film obsahuje chyby, které by z něj nejraději odstranil. Zajímá vás, co režisérovi na jeho akčním snímku vadilo nejvíce?

Emmerich prohlásil, že se mu nelíbí, že velká část děje stojí na tom, že se jeho hrdinové náhodně potkávají a že jim vše vyjde především díky štěstí. Na druhou stranu režisér svůj film označil za „pohádku“, takže jsou všechny tyto maličkosti vcelku omluvitelné.

Goldblum sesadil Goldbluma

Když jde o trhání filmových rekordů a vy stojíte proti takovému gigantovi, jako je Steven Spielberg (72), jsou vaše šance na úspěch takřka mizivé. Dnu nezávislosti se však podařilo nemyslitelné, jelikož prolomil rekord, který do té doby držel Spielbergův filmový klenot o nebezpečném zábavním parku s dinosaury jako hlavními atrakcemi.

Tento rekord spočíval v tom, komu se v kinech dříve podaří utržit 100 milionů dolarů. Jurský park to dokázal za devět dní, ale Den nezávislosti získal tuto astronomickou částku už během šesti. V dnešní době superhrdinských filmů se to může zdát jako zanedbatelné vítězství, jelikož komiksové blockbustery získávají mnohem více už během prvního víkendu. V roce 1996 to však byl skutečný úspěch, který neměl obdoby.

Ideální prostředí

Jaké je nejvhodnější období na vydání vašeho sci-fi filmu, který se týká ničivé invaze z vesmíru? To je těžké odhadovat, ale jsme ochotní vsadit boty, že mu vědecký předpoklad existence života na Marsu nemůže uškodit. A přesně do takového prostředí se zrodil Den nezávislosti.

V roce 1996 se totiž vědci domnívali, že na rudé planetě objevili živé bakterie, které dokazovaly existenci mimozemšťanů. Přestože se později ukázalo, že šlo o omyl, na prodeje vstupenek už to nemělo vliv. Naopak ono původní prohlášení rozhodně zájem o filmy s mimozemskou tématikou mnohonásobně zvedlo a i díky tomu se Den nezávislosti stal tak obrovským hitem v kinech po celém světě.

(tod)

Fandím
9 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Will Smith, Bill Pullman, Roland Emmerich, Joel Schumacher, Tim Burton, Jeff Goldblum, Uwe Boll, Steven Spielberg

Filmy:
Den nezávislosti, Jurský park

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist