5 zajímavostí, které jste netušili o novém Top Gunu

04.08.2022

Top Gun: Maverick je jedním z největších překvapení letošního roku, což se podepsalo i na jeho tržbách. Pokračování téhle osmdesátkové nostalgické jízdy se totiž s přehledem stalo nejvýdělečnějším filmem letošního roku, který do kin stále láká nové a nové diváky. Není divu, filmařům se totiž podařilo nemyslitelné. Po pětatřiceti letech přišli s filmem, který téměř ve všem překonal milovaný originál.

Právě proto se budeme filmu s názvem Top Gun: Maverick naplno věnovat v dnešním článku. Dnes vám totiž představíme pětici zajímavostí, které jste o druhém filmu o nebojácném pilotovi amerického námořnictva netušili. Vysuňte podvozky, zvedněte klapky a jdeme do oblak!

Cruisovo vlastní letadlo

Není to tak dávno, co Hollywood Toma Cruise (60) bral jen jako hezkou tvářičku pro své akční filmy. Za ta léta ale své umění vypiloval natolik, že se z něj stala filmová hvězda, které si váží celý svět. Jen málokdo je ve své tvorbě tak poctivý a autentický jako právě Tom Cruise.

Jeho láska k filmu se propisuje i do samotného natáčení, což můžete pozorovat i u nového Top Gunu Cruise filmu věřil natolik, že se do něj rozhodl zapůjčit vlastní letadlo, kterým je Mustang P-51, kterým létali američtí vojáci v druhé světové válce. Když Cruise a Penny na konci filmu usedají do historického letadla, je to skutečně letoun, který patří slavnému herci.

Plážový fotbal podruhé

Scéna s plážovým volejbalem je jedním z těch nejikoničtějších momentů původního filmu z roku 1986. Vypracovaná blyštící se těla osvalených amerických herců zkrátka upoutají divákovu pozornost a nepustí ji, dokud tenhle přátelský zápas neskončí. Jak asi víte, podobné scény jsme se dočkali i v pokračování filmu. Natáčení téhle scény však bylo pro herce mnohem náročnější.

Příčinou ale není fakt, že filmaři vyměnili beach volejbal za upravenou verzi amerického fotbalu, která se hraje se dvěma míči najednou, ale v tom, jak se scéna natáčela. Je běžné, že se scény natáčejí na několik pokusů, dokud se tvůrcům záběry nelíbí. Většinou se to ale zvládne během několika natáčecích dnů.

Případě scény s americkým fotbalem tomu nebylo jinak. Jediný rozdíl byl v tom, že se jednotlivé záběry natáčely několik týdnů od sebe. Cruise nebyl spokojený s tím, jak scéna dopadla, a tak nahnal herce zpátky do posiloven a ti na plac naběhli o několik týdnů později. Tohle rozhodnutí se vyplatilo, jelikož je i v pokračování Top Gunu plážová scéna jedním z těch nejlepších momentů.

Kdo bude Rooster?

Když filmaři vybírali, kdo se zhostí role syna Goose, stál před nimi opravdu nelehký úkol. Museli vybrat někoho charizmatického, kdo se bude podobat Anthonymu Edwardsovi (60) a kdo si lidsky sedne i s nezastavitelným Cruisem. Nakonec se jim podařilo seznam možných kandidátů zúžit na tři jména.

Kromě Milese Tellera (35), kterému role Roostera nakonec připadla, se o ni ucházel i Nicholas Hoult (32) a Glen Powell (33). Zatímco Hoult z natáčení vypadl, Powell o účast na Maverickovi nepřišel. Cruise a producenta Jerryho Bruckheimera (78) jeho konkurz oslnil natolik, že mu nabídli obdobně důležitou roli nafoukaného Hangmana.

Že byl Teller tou nejlepší možnou volbou pro mladého Roostera se prokázalo nejen jeho celkovým výkonem v roli, ale i tím, že ve filmu skutečně hraje na barové piano i tím, že si jako jediný z herců vymyslel přezdívku pro svého pilota, která se nakonec použila. Ostatní se o to snažili také, ale Rooster byl zkrátka trefou do černého.

Minimum počítačových efektů

Že je Tom Cruise neuvěřitelně poctivým hercem a filmařem víme už dávno díky další z jeho sérií, kterou je Mission: Impossible. Cruise se téměř v každém svém filmu rozhodne překonat sám sebe a z každého natáčení odchází se sadou nových dovedností, které obyčejní smrtelníci postrádají.

Dokáže skákat s padákem z neuvěřitelných výšek, umí zadržet dech pod vodou na několik minut a celkově si většinu kaskadérských kousků natáčí sám a je jedno, jestli jde o bojové scény, nebo řízení nebezpečných motorových vozidel. Cruise to samé často vyžaduje i po svých kolezích, a i díky tomu jsou akční scény v jeho filmech tak přesvědčivé.

Ačkoliv se to může zdát neuvěřitelné, i nový Top Gun je plný záběrů, u kterých filmaři nepoužili speciální efekty. Jedno z mála míst, kde počítačové triky najdete, je během leteckých přestřelek. Takové nebezpečí přišlo přes čáru i samotnému Cruisovi, který se poměrně logicky rozhodl vykreslovat rakety a střely pomocí počítačové grafiky.

Strastiplná cesta do kin

Pandemie koronaviru zkomplikovala život spoustě filmařů. Jedním z těch nejvýznamnějších příkladů byla prozatím poslední bondovka s názvem Není čas zemřít. Její premiéra byla posunuta tolikrát, že se to už téměř nedá spočítat. Ani Top Gun: Maverick ale neměl cestu do kin snadnou. Zvlášť když vezmete v potaz, že se měl původní film v kinech objevit už kolem roku 2000.

Tehdy o něm začal Tom Cruise mluvit v různých talkshow, ale přípravné práce k filmu začaly až kolem roku 2010. Všechno se ale zastavilo o dva roky později, kdy zemřel Tony Scott – režisér původního filmu a muž, který měl na režisérské křeslo usednout i pro Mavericka.

Zvěsti o návratu Top Gunu začaly kolovat až po dalších pěti letech a první skutečné datum bylo stanoveno na 12. červenec roku 2019. Tenhle termín ale filmaři nestihli, což dalo prostor již zmíněnému Covidu zamíchat s celou hollywoodskou produkcí. Premiéra se tak posouvala z června 2020 na prosinec téhož roku, později na červenec roku 2021 a nadějně vypadal i 19. listopad loňského roku. Jak už víme, film se nakonec podařilo vypustit až 27. května 2022.

(tod)

Fandím
6 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Tony Scott, Tom Cruise, Nicholas Hoult, Miles Teller

Filmy:
Top Gun

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Tom Cruise, Top Gun film, Top Gun pokračování, akční americké filmy, nejvýdělečnější filmy, Tom Cruise kaskadérské kousky, Top Gun zajímavosti, Top Gun Maverick, Top Gun: Maverick
TOPlist