5 zajímavostí, které jste netušili o Jokerovi Heatha Ledgera

18.08.2023

Ačkoliv někteří považují za nejlepšího představitele komiksového Jokera Joaquina Phoenixe (48) a jiným se v roli nejvíce líbil Jack Nicholson (86), převážná většina stále dává přednost Jokerovi z Temného rytíře. Důvodů je pro to hned několik od neuvěřitelně zdařilého hereckého výkonu Heatha Ledgera, přes ikonické hlášky až po fakt, že šlo o poslední film, který tento nadějný herec ve svém životě natočil.

Temný rytíř letos slaví patnáct let od své premiéry, a my jsme se proto rozhodli, že se tomuhle milníku superhrdinské kinematografie budeme věnovat i v dnešním článku. Zaměříme se při tom právě na postavu vyšinutého Jokera, který je úhlavním nepřítelem Batmana v podání Christiana Balea (49), a na informace, které jste o téhle filmové roli možná ani netušili.

Až příliš hezká tvářička

Heath Ledger měl za sebou v době natáčení Temného rytíře celou řadu filmových rolí, ale naprostá většina z nich spadala do žánrů romantických filmů nebo teenagerovských komedií. Řada fanoušků, filmových kritiků, a dokonce i někteří lidé ze štábu a filmového studia proto pochybovali, že Ledger v roli šíleného superpadoucha odvede dobrou práci.

Podle mnohých se na roli zkrátka nehodil, což často odůvodňovali tvrzením, že je na to zkrátka až moc hezký. Make up a kostýmy toho ale opravdu svedou hodně, ale největší zásluhu měl na totální proměně z pohádkového prince v psychopatického šílence sám herec. Ten se nechal rolí naprosto pohltit a po premiéře filmu už nikdo nemohl tvrdit, že by se na Jokera nehodil.

Inspirace v Kubrickovi a punku

Kromě rad a pokynů režiséra filmu Christophera Nolana (53) se Ledger ve ztvárnění Jokera inspiroval i v řadě popkulturních stálic, které si sám oblíbil. Za zmínku stojí například Mechanický pomeranč Stanleyho Kubricka, ve kterém se zhlédnul v hlavní postavě bývalého hrubiána Alexe. To ale není jediný zdroj, který Ledgera pro charakter a vystupování Jokera inspiroval.

Jednou z hlavních motivací jeho postavy byly bez pochyby anarchie a chaos. Kam jinam jít pro inspiraci než k punkové kapele, která se celosvětově proslavila svým hitem s názvem Anarchy in the UK? Právě členové kapely Sex Pistols inspirovali nejen Jokerovo vystupování, ale podle slov kostymérky i to, jak se záporák obléká.

Přísná karanténa

V současnosti jsou izolace a karanténa kvůli pandemii prakticky sprostými slovy, ve světě herectví jde ale o relativně často využívanou techniku. Izolace hercům pomáhá víc se sžít se svou rolí a vymyslet, jak vlastně celá jejich postava funguje. Nejvíce se to hercům vyplácí u padouchů, do jejichž myslí se mohou dostat díky izolaci od okolního světa spojené s nezanedbatelnou dávkou šílenství.

Izolaci využil při přípravě na roli Jokera i Heath Ledger, který se na téměř měsíc zamkl ve svém hotelovém pokoji, ze kterého téměř nevycházel. V izolaci údajně mluvil různými hlasy a vedl si šílený deník, aby se tak dokázal lépe vcítit do role psychopata bez jakéhokoliv slitování. Někteří konspirátoři byli dlouho přesvědčení, že právě tato izolace v kombinaci s bezcitností Ledgerovy poslední role vedly k jeho předčasné smrti, ale ta se nakonec ukázala být jen nešťastnou shodou náhod.

Odkaz na hercovu dcerku

V jedné z mnoha nezapomenutelných scén Temného rytíře Joker navštíví raněného Harveyho Denta v nemocnici, aby ho přesvědčil o „správnosti“ svého chování. Dostat se k Dentovi přes všechnu ochranku však bylo nesmírně těžké a bez řádného přestrojení by se Joker nedostal ani přes hlavní bránu nemocnice.

Proto na sebe oblékl kostým zdravotní sestry, a právě k němu se váže předposlední bod dnešního seznamu. Ukradená uniforma na sobě měla jmenovku s nápisem „Matilda“, což je mimo jiné i jméno Ledgerovy dcery. Matildě Rose Ledger (17) byly v době natáčení filmu pouhé dva roky a dnes je to téměř dospělá dívka. To jen abyste věděli, jak rychle ten čas ubíhá.

Vyděšený Alfred

Temný rytíř byl plný zvučných hollywoodských jmen. Jedno z těch nejznámějších patřilo britskému filmovému veteránovi Michaelu Caineovi (90), který má na svém kontě podle různých zdrojů víc jak 160 filmů. Za tu dobu se vypracoval na jednoho z nejuznávanějších hollywoodských herců, a ačkoliv každý z jeho filmů není vyloženě hitem, podává tento londýnský gentleman vždy téměř dokonalé herecké výkony.

Přesto se však při natáčení druhého dílu Nolanovy batmanovské trilogie setkal s něčím, co ho přes jeho bohatou kariéru naprosto vykolejilo. Při pohledu na Ledgerova Jokera dvakrát úplně zapomněl svůj scénář. To se hercům takového kalibru stává zřídkakdy a důvod jeho chvilkového šoku byl víc než zřejmý. Totálně ho zaskočila proměna hezouna Heatha Ledgera ve zjizveného a tlustou vrstvou líčidel namaskovaného Jokera.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Christopher Nolan, Christian Bale, Heath Ledger, Michael Caine

Filmy:
Batman, Temný rytíř

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Batman, batman joker, filmové zajímavosti, Heath Ledger filmy, Temný rytíř Joker, zajímavosti film, Heath Ledger Joker, Heath Ledger role
TOPlist