5 vítězů letošních Oscarů

25.03.2023

Letošní udílení Oscarů připadlo na 12. března a slavnostní ceremoniál tentokrát proběhl poměrně v poklidu. Moderátorovi se dařilo sem tam převážit trapnost humorem, herci rozdávali hollywoodské úsměvy na potkání, a dokonce nedošlo k jedinému fyzickému napadení.

Vítejte na Showbiz.cz a dnes se podíváme na vítěze těch nejváženějších sošek 95. ročníku předávání cen Akademie.

Nejlepší film – Všechno, všude, najednou

Vůbec nejvyhledávanější cenou je již tradičně soška za nejlepší film roku. Ta letos připadla akčnímu sci-fi snímku s názvem Všechno, všude, najednou. Ten vypráví příběh ženy ve středním věku, které se jednoho dne otevře úplně nový svět. Vlastně spousta nových světů. Dozví se totiž, že existuje spousta paralelních vesmírů a její život tak ani zdaleka nemusel být tak všední jako doposud.

Teď ale všem těmto světům hrozí smrtelné nebezpečí a je právě na této majitelce prádelny, aby takzvaný „mnohovesmír“ zachránila. Dokáže totiž procházet paralelními vesmíry, nasávat schopnosti a zkušenosti svých paralelních já, a ty pak používat k jejich záchraně.

Nejlepší herečka – Michelle Yeoh

U snímku Všechno, všude, najednou zůstaneme i v dalším bodě dnešního seznamu, protože zlatou sošku získala i Michelle Yeoh (60), která v tomto snímku ztvárnila hlavní hrdinku. Yeoh je hollywoodskou matadorkou a kdykoliv slavní režiséři potřebují obsadit silnou asijskou ženu, obracejí se v první řadě na ni.

Během své bohaté filmové kariéry se objevila v nespočtu filmů, ze kterých můžeme zmínit například Tygra a draka, Gejšu nebo bondovku Zítřek nikdy neumírá. Přestože se dočkala spousty nominací na ocenění za různé filmové a seriálové role, nikdy nic významnějšího neproměnila.

To se změnilo až v letošním roce, kdy získala Zlatý Globus i Oscara za Všechno, všude, najednou. Poslední třešničkou na dortu je fakt, že to byla zároveň první oscarová nominace, kterou kdy získala.

Nejlepší herec – Brendan Fraser

Od Všechno, všude, najednou si na chvilku odskočíme, ale můžeme vám slíbit, že se k němu ještě v rámci dnešního článku vrátíme. Teď bychom ale chtěli dát prostor jinému filmu, který vloni uchvátil diváky, a to především výkonem herce v hlavní roli. Tímhle filmem je snímek Velryba a Oscara za hlavní mužskou roli v něm získal Brendan Fraser (54).

Pro něj to byl poměrně zásadní herecky „comeback“, protože v uplynulých letech téměř nezavadil o slušný film. Přestože byl na přelomu tisíciletí jednou z největších hollywoodských hvězd, ze záře reflektorů se stáhnul poté, co jej v roce 2003 sexuálně napadl tehdejší prezident Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu.

V souvislosti s dalšími rodinnými tragédiemi se stáhl z veřejného prostoru do ústranní. Trpěl silnými depresemi a zdravotními problémy a podle řady médií jej filmaři dostali zakázáno obsazovat do svých filmů.

Nejlepší režisér – Daniel Scheinert a Dan Kwan

Jak jsme slíbili, tak konáme. Ještě naposledy zamíříme k filmu Všechno, všude, najednou, protože tento snímek získal celkem 7 Oscarů. Už jsme zmínili nejlepší film a nejlepší herečku, ale tvůrci se radovali ještě z jedné velmi ceněné sošky. Oceněni byli režiséři filmu – Daniel Scheinert (35) a Dan Kwan (35).

Tohle režisérské duo už v minulosti spolupracovalo na řadě projektů a mají za sebou několik společných krátkometrážních i celovečerních filmů. Za zmínku stojí například výstřední komedie s názvem Švýcarák, ve které si Daniel Radcliffe (33) zahrál prdící mrtvolu, nebo hudební videoklip k písni Turn Down for What.

Kwan a Scheinert jsou zkrátka vycházejícími režisérskými hvězdami, o kterých s největší pravděpodobností ještě hodně uslyšíme.

Nejlepší animovaný film – Pinocchio Guillerma del Tora

Na konec dnešního článku jsme si nechali o dost jinou oscarovou kategorii. Článek jsme otevřeli nejlepším filmem a podobně jej i ukončíme. Tentokrát se ale zaměříme na animované filmy. Letos byla v této kategorii poměrně silná konkurence, ale zvítězit se nakonec podařilo příběhu, který už diváci důvěrně znají.

Nového Kocoura v botách, Mořskou příšeru i Proměnu nakonec porazil starý dobrý Pinocchio. Plný název vítězného snímku zní Pinocchio Guillerma del Tora,a už vám asi nemusíme napovídat, kdo je jeho režisérem. Tuhle kategorii jsme pro závěr dnešního článku vybrali kvůli tomu, že se s tímto vítězem pojí poměrně zajímavá okolnost.

Del Torův Pinocchio totiž nebyl jediným příběhem o oživlé dřevěné loutce s dlouhým nosem, který vloni vyšel. Mnohem hůř u diváků i kritiky dopadl Pinocchio od Disneyho, kterého natáčel Robert Zemeckis (71).

(tod) 

Fandím
14 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Brendan Fraser, Michelle Yeoh, Guillermo del Toro, Daniel Radcliffe

Filmy:
Tygr a drak, Pinocchio, Kocour v botách

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Oscar, udílení Oscarů, ceny Oscar, nejlepší herci, nejlepší filmy, oscar 2023, filmy roku, nejlepší režisér, brendan fraser
TOPlist