5 velmi dlouhých filmů, které ale rozhodně nenudí

17.03.2022

Většina filmařů se při tvorbě svých snímků snaží držet dvouhodinové hranice, aby se divák nezačal nudit. Ne vždy se jim to podaří, a existuje i řada hodinových filmů, které působí, jako by trvaly celou věčnost. To ale rozhodně není případ těch, které jsme si pro vás nachystali dnes.

Tvůrci následující pětice snímků si zkrátka řekli, že mají v rukách tak dobrý materiál, že by byla škoda osekávat ho na dvě hodiny. Jejich filmy se často blíží, či dokonce překonávají tříhodinovou hranici, ale skvěle využívají každičkou minutu své délky. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pět dlouhých filmů, které své diváky ani na okamžik nenudí.

5. Kmotr

Dnešní článek odstartujeme u naprosté filmové klasiky, která je mnohými dodnes považována za jeden z nejlepších filmů historie. Konec konců i na tuzemském hodnotícím serveru ČSFD se tohle mistrovské dílo Francise Forda Coppoly (82) objevuje s 92 % ve fanouškovských hodnocení na sedmé příčce ve srovnání všech světových filmů.

Už vám asi došlo, že máme na mysli původního Kmotra, který se v kinech objevil už v roce 1972. Snímek o mafiánské rodině Corleoneových diváky uchvátil natolik, že dychtivě hltali každičkou vteřinu jeho 175minutového rozsahu. Největší vliv na tom měl ponurý příběh a skvělé herecké výkony Al Pacina (81) nebo Marlona Branda.

Coppola pochopil, že se filmovým nadšencům snímek o nesmlouvavých mafiánech zalíbil, a proto se při natáčení druhého dílu rozhodl jít ještě dál. Kmotr II má dokonce 202 minut, a ačkoliv se tu a tam nějaké to zdlouhavější místo najde, stále jde o fantastický film hodný veškerého věhlasu, kterého se mu dostalo.

4. Zodiac

S dalším filmem se přesuneme do roku 2007, ale jeho hlavní děj se odehrává na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Právě tehdy totiž v San Franciscu řádil dosud nepolapený masový vrah, kterému média začala přezívat Zodiac.

David Fincher (59) se na jeho vraždách rozhodl vystavět napínavý thriller, který se spíše než osobou vraha nebo jeho obětí zabývá osudy těch, kteří odhalení jeho identity zasvětili celý svůj život. V jádru příběhů je novinový kreslíř, kterého si zahrál Jake Gyllenhaal (41), kterému objasnění brutálních vražd zkrátka nedá spát.

Jejich vyšetřováním postupně přijde o práci, společenský život a v neposlední řadě ho kvůli jeho posedlosti opustí i rodina. K definitivnímu rozřešení případu se přiblíží ze všech nejvíc, přesto mu však chybí jakýkoliv hmatatelný důkaz. Diváci jsou po více než dvě a půl hodiny naprosto přibití k židli a se zatajeným dechem sledují marnou snahu a nebezpečné situace, do kterých se Gyllenhaal v roli Roberta Graysmithe dostává.

3. Titanic

V polovině dnešního článku poměrně zásadním způsobem změníme žánr. Od krimi thrilleru se přesuneme k nejslavnějšímu romantickému filmu, který je zároveň filmem katastrofickým. Asi už nemá cenu tajit, že je další napínavý snímek s více než tříhodinovou délkou samozřejmě Titanic.

Ten fantasticky vypráví příběh nejslavnější námořní katastrofy, která se odehrává na pozadí nepředvídatelné lásky. Jack a Rose jsou lidé z naprosto odlišných poměrů. Zatímco je Rose nastávající nevěstou z bohaté rodiny, Jack je obyčejným mužem z nižších vrstev, který se na palubě Titanicu objevuje téměř náhodou.

James Cameron (67) svým mistrovským filmem uchvátil nejen milovníky romantických filmů, ale i ty, kteří si libují v katastrofách a dokumentech o nich. Dokonce se mu podařilo téměř nemyslitelné. Na půdě 194 minut se mu podařilo tyhle dva nesourodé tábory spojit, což je ještě méně uvěřitelné než románek chuďase a dívky z vyšších vrstev.

2. Vlk z Wall Street

U filmů s Leonardem DiCapriem (47) v hlavní roli ještě zůstaneme, jen se z roku 1997 přesuneme o víc jak patnáct let dopředu. V roce 2013 šel totiž do kin další senzační film založený na skutečných událostech, který nesl jméno Vlk z Wall Street.

Tenhle film vypráví životní příběh jednoho z nejslavnějších amerických podvodníků, který díky svým trikům na americké burze dokázal obrat své oběti o miliony a miliony dolarů. Jordan Belfort byl navíc proslulý svým extravagantním způsobem života, který se točil kolem drahých aut, tvrdých drog a lehkých žen.

Vlk z Wall Street je tak skvělým filmem, že vás při spuštění závěrečných titulků vůbec nenapadne, že od začátku filmu uplynulo dlouhých 180 minut. Martin Scorsese (79) tenhle film zkrátka natočil tak, že se u něj nenudíte ani vteřinku.

1. Batman

Na konec dnešního článku jsme si nechali film, který nás k jeho sepsání vlastně inspiroval. Zároveň jde o nejmladší snímek, který měl premiéru teprve před několika týdny. Vypráví temný komiksový příběh superhrdiny, který se na filmových a televizních obrazovkách objevil už nesčetněkrát. Jeho revírem je korupcí prohnilý Gotham a jeho superhrdinské alterego zní Batman.

Matt Reeves (55) se ve svém nejnovějším filmu rozhodl spojit hned několik slavných komiksových příběhů o netopýřím superhrdinovi, a tak není divu, že musel délku Batmana trochu natáhnout. Batman se zastavil pouhé čtyři minuty před tříhodinovým milníkem a nutno říct, že skvěle využil každičký okamžik.

Každý záběr je akorát tak dlouhý, abyste plně nasáli onu ponurou atmosféru, kterou Reevesův temný příběh využívá. I tady budete přibití k sedačce od první scény až do závěrečných titulků. Přestože je Batman jedním z nejdelších superhrdinských filmů, rozhodně u něj nebudete tak otrávení jako například u bezmála poloviční Catwoman z roku 2004.

(tod)

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Al Pacino, Jake Gyllenhaal, Leonardo DiCaprio, Francis Ford Coppola

Filmy:
Kmotr, Zodiac, Vlk z Wall Street

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
mafie, mafiánské filmy, nový batman, krimi, komiksy, krimi filmy
TOPlist