5 věcí, které se Spider-Man naučil od Tonyho Starka

04.02.2022

Současný Spider-Man se od předchozích zpracování v mnoha ohledech zásadním způsobem liší. Jde o mnohem mladšího a energičtějšího hrdinu, který žije ve světě plném ideálů. Není se čemu divit. Peter Parker Toma Hollanda (25) vyrůstal v naprosto odlišném světě než pavoučí muž Tobeyho Maguirea (46) nebo Andrew Garfielda (38).

Rozdílů mezi těmito verzemi Spider-Mana byste našli hned několik, ale ty nejzásadnější plynou z toho, že pouze Hollandův Spider-Man vyrůstal ve světě plném slavných superhrdinů. Největší vliv měl na mladého Petera Tony Stark alias Iron Man, který se stal téměř jeho adoptivním otcem. V dnešním článku se proto zaměříme na pět lekcí, které se Spider-Man od svého mentora naučil.

5. Důležitost malých bitev

První důležité lekce se Peter dočkal už ve svém v pořadí prvním sólovém filmu s názvem Spider-Man: Homecoming. Během událostí filmu Captain America: Občanská válka se „namlsal“ velkých a nebezpečných bitev a nabyl tak dojmu, že bez nich neplní svoji práci. Neustále tak hledal větší a větší konflikty, než se mu jeho nerozvážnost vymkla z rukou.

Až Tony mu musel vysvětlit, že jsou i malé bitvy nesmírně důležité. Ne každá bitva se totiž odehrává ve vesmíru s nebezpečnými mimozemšťany, kteří chtějí zničit svět. Občas je potřeba ochránit obyčejné lidi před těmi, kteří s nimi „zametají“ na každodenní bázi. Tahle myšlenka Peterovi pomohla nejen při souboji s Vuturem, ale řídil se jí i nadále.

Konec konců, Peter Parker je jak známo „dobrý soused Spider-Man“, takže si tuhle poučku vzal velmi k srdci.

4. Technická zručnost

Když ale hrozba převyšuje obyčejné zloděje či jiné menší zločince, je potřeba se jí postavit čelem. V téhle fázi však není radno podcenit přípravu a neexistuje lepší ztělesnění tohohle přesvědčení, než je Iron Man. Ten si během své kariéry sestrojil nespočet různých bojových obleků pro každou situaci.

S klidem se tak mohl vydat do hlubin moře, do vesmíru, a dokonce mohl změřit své síly s téměř nezastavitelným Hulkem. Tahle příprava však vyžaduje opravdu úctyhodnou technickou zručnost, kterou se však nemůže chlubit každý. Peter je naštěstí podobně nadaný jako jeho učitel, a tak se i sám na základě jeho rad a doporučení pouští do vynálezů a vylepšování svého obleku.

V tomhle ohledu samozřejmě není na škodu ani multimiliardové finanční zázemí, které může Peter bez omezení využívat.

3. Práce v týmu

Ať už si vzpomenete na pavoučí kariéru Andrew Garfielda nebo Tobeyho Maguirea, vždy šlo o poměrně osamělou hrdinskou činnost. New York zkrátka chránil jeden Spider-Man, který byl na všechno úplně sám. Svou skrytou identitu střežili oba předchozí Peteři jako oko v hlavě, protože by prozrazením své totožnosti ohrozili své nejbližší.

Nejnovější Peter se také snaží své skutečné jméno před veřejností tajit, ale v jeho světě je to mnohem složitější. Superhrdinové ze současného filmového světa Marvelu povětšinou bojují s odkrytým obličejem a každý ví, jak se tihle hrdinové jmenují v civilním životě. To s sebou nese řadu nevýhod, ale i některé výhody, ze kterých těží i Spider-Man.

Jedním z kladů je i práce v týmu, jelikož na to kvůli rozšířené znalosti superhrdinů nemusí být hrdinové sami. Peter se i před tím, než celý svět znal jeho jméno, spoléhal na pomoc svého kamaráda Neda, kterého měl při svých superhrdinských kouscích neustále „na uchu“. Ned mu pomáhal zjišťovat informace o jeho protivnících, vyhledával nejrychlejší trasy a obecně byla jeho pomoc nedocenitelná. Peter by se však nikdy na nikoho nespolehl, pokud by to neokoukal od Iron Mana.

2. Zodpovědnost za chyby

Ačkoliv se na to může snadno zapomenout, Peter Parker je přes veškerou svou zdatnost a houževnatost stále jenom středoškolákem (v posledním filmu nastupuje na vysokou školu). Nelze od něj proto očekávat úplně dospělé rozhodování nebo jakoukoliv emoční vyspělost.

U obyčejného teenagera jsou chyby poměrně předpokládatelné a nikdo nečeká, že bude bezchybný. Peter ale obyčejný rozhodně není. Právě proto se musel od svého mentora naučit, jak se chybám postavit čelem a brát na sebe zodpovědnost. Málokdo má totiž s chybami tolik zkušeností, jako právě Tony Stark.

Tuhle lekci Peter poprvé dostane opět ve svém prvním filmu s podtitulem Homecoming, kdy kvůli vlastní nerozvážnosti málem potopí výletní loď plnou nevinných civilistů. Tony mu promluvil do duše a přesvědčil ho, že jsou chyby nedílnou součástí života, ale je důležité, jak se k nim člověk postaví.

1. Přinášení obětí

S předchozím bodem úzce souvisí i poslední lekce dnešního seznamu, která je však obtížná pro každého superhrdinu. Superhrdinství s sebou nese slávu a v některých případech i peníze, ale zároveň v sobě skrývá odvrácenou stranu této mince, se kterou se Peter až do svého posledního filmu prakticky nesetkal.

Každý hrdina musí podstoupit nějakou oběť a během filmu s podtitulem Bez domova se mezi ně velmi silně zařadil i Peter. Pokud jste poslední snímek ještě neviděli, tak to rychle napravte, jelikož následující věty obsahují prozrazení jeho děje. Tohle je poslední varování před nadcházejícími spoilery.

Peter během filmu Spider-Man: Bez domova přijde nejen o svou milovanou tetu May, ale zároveň i o své přátele. Jak už jsme naznačili, znalost Spider-Manovy skutečné identity s sebou přináší jen utrpení, a Peter požádá Doctora Strange v roli Benedicta Cumberbatche (45), aby celý svět zbavil vzpomínky na to, kdo se skrývá pod pavoučí maskou. Tím Peter naprosto zmizí z životů svých přátel včetně svého pomocníka Neda a své přítelkyně MJ.

(tod)

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Tobey Maguire, Andrew Garfield, Tom Holland

Filmy:
Spider-Man, Iron Man

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
komiksy, komiksové postavy, postavy, Tony Stark, Spider-Man zajímavosti, Spider-Man schopnosti
TOPlist