5 tragédií, které navždy poznamenaly filmový průmysl

06.12.2021

Každý hollywoodský snímek předchází pečlivá příprava, která má zabránit případným neštěstím, ke kterým může na place nebo v jeho blízkosti dojít. Ne všemu se dá bohužel předejít, a tak je i s velmi slavnými filmy spojena řada tragédií, které jim už nikdo neodpáře.

Dnes se zaměříme na přesně takové případy, které filmový průmysl navždy poznamenaly. Ať už k následujícím nehodám došlo z nedbalosti filmařů nebo jejich snahy ušetřit každou korunu, je jasné, že se jim předejít dalo. Jak ale dokazují i nedávné události na natáčecím place westernu Rust, bezpečnost nikdy nebyla ve filmovém průmyslu na prvním místě.

Smrt na vozovce – Pleasantville: Městečko zázraků

Na vzniku každého filmu se kromě herců a režisérů, kteří vždy slíznou veškerou slávu, podílí i početný štáb. Ten často odvádí mnohem namáhavější práci s vidinou nižších výdělků a prakticky neexistující prestiže. Přesto ale osvětlovači, maskéři a designéři dřou velmi často až do morku kostí.

To se také stalo osudným kameramanovi Brentu Hershmanovi, který trávil na natáčecích placech často přes patnáct hodin v kuse. Když se jednou vracel z natáčení filmu Pleasantville: Městečko zázraků, měl za sebou Hershman obzvlášť dlouhý devatenáctihodinový natáčecí den. Domů ale už nedorazil.

Hershman usnul za volantem a zemřel při autonehodě. Na společnost, která kameramana zaměstnávala, se okamžitě snesly stížnosti ze všech stran, a dokonce i několik žalob. Jeho kolegové navíc odstartovali petici, která si kladla za cíl omezit pracovní dny na maximálně čtrnáct hodin denně, ale jejich snahy nakonec zkrachovaly.

Až příliš mnoho akce – Policie v akci

Americký dokumentární seriál Cops, který se do češtiny překládá jako Policie v akci USA, je přesně tím, čím se prezentuje. Ukazuje policejní zásahy a honičky skutečných policistů, které doprovází ostřílený filmový štáb. Diváci se tak dočkají autentické akce a mohou se skutečně vcítit do role policejních profesionálů.

Natáčení tohoto seriálu ale nebylo žádnou procházkou růžovým sadem. Nejenže štáb spálil stovky hodin natáčením dní, během kterých se nic nedělo, ale když k něčemu skutečně došlo, šlo všem o holý život. Štěstí filmařům vypršelo v roce 2014, kdy se ocitli uprostřed přestřelky, během které se ozbrojený šílenec snažil vykrást americký fastfoodový řetězec Wendy‘s.

Při jedné salvě výstřelů zasáhla zbloudilá kulka zvukaře Bryce Diona, který svým zraněním zanedlouho podlehl. Dion se stal prvním členem štábu Policie v akci USA, který při natáčení zemřel od roku 1989, kdy se na televizních obrazovkách objevil první díl.

Hlavní hvězda na šibenici – Návrat do budoucnosti III

Ačkoliv se další bod dnešního seznamu obešel bez oběti na životě, chybělo málo k tomu, aby svět přišel o jednoho z nejnadějnějších herců osmdesátých let. A to vše kvůli zpackanému kaskadérskému kousku, který nebyl dostatečně zabezpečený. Víte, že v roce 1990 o svůj život téměř přišel Michael J. Fox (60)?

Stalo se tak při natáčení třetího dílu sci-fi dobrodružné série Návrat do budoucnosti, kdy hrdinové zavítali na divoký západ. Marty McFly se ocitne na šibenici, ze které ho nakonec vysvobodí jeho starý dobrý přítel Doktor Brown. Ve filmu jde o radostnou chvíli, ale při natáčení byla nálada naprosto odlišná.

Veškeré bezpečnostní prvky selhaly, a tak byl Fox skutečně škrcen tak dlouho, dokud neztratil vědomí. Jakmile si štáb všiml, že je něco v nepořádku, herce z oprátky sundali a oživili ho, ale bylo to skutečně za pět minut dvanáct. I kvůli této události velká studia svým hercům v současnosti často zakazují, aby si kaskadérské triky natáčeli sami.

Masakr na bojišti – Útok lehké kavalérie

Ne každý zmařený život při natáčení se dotýká lidí. Chcete vědět, proč je dnes většina filmů opatřena větou: „Při natáčení nebylo ublíženo žádnému zvířeti?“ Jedním z hlavních důvodů je původní zpracování filmu Útok lehké kavalérie z roku 1936. Tehdy byly standardy filmařiny jinde než dnes, ale přesto je chování štábu naprosto nepochopitelné.

Při vrcholné bitvě snímku vyrážela koňská kavalérie vstříc palbě z kanónů, která ji měla zdecimovat. Aby tvůrci dosáhli větší „realističnosti“, rozhodli se běžícím koním podrazit nohy pomocí nástražného drátu. Kvůli této jedné scéně skončilo na zemi celkem 125 koní a 25 z nich na následky zranění pošlo. Takové násilí na zvířatech samozřejmě nemohlo být tolerováno a od té doby vzniklo několik zákonů, které němé tváře při natáčení chrání.

Otrava radiací – The Conqueror

Na konec dnešního článku jsme si nechali nezodpovědné chování tvůrců historického filmu The Conqueror z roku 1956. Hlavní role Čingischána se v něm ujal nejslavnější americký kovboj John Wayne a většina natáčení se odehrávala na poušti v americkém Utahu.

Silné větry s sebou však přivály písek z Nevady, který se pro celý štáb stal okamžitým ohrožením na životě. Vítr totiž vál od místa testování jaderných zbraní, a tak byl celý štáb zanedlouho zahalen v radioaktivním písku. Aby toho nebylo málo, filmaři si nabraly na šedesát tun písku z místa natáčení a odvezli si jej zpátky do Hollywoodu pro natáčení dalších scén.

Řada členů štábu proto trpěla otravou radiací, což nejen u americké populace zdůraznilo rizika radioaktivních látek.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
John Wayne, Michael J. Fox

Filmy:
Útok lehké kavalerie, Návrat do budoucnosti III, Městečko Pleasantville, Cops

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Hollywood, šokující tragédie, tragédie během natáčení, Michael J Fox tragédie, filmové tragédie, Brent Hershman, Útok lehké kavalérie zajímavosti, Útok lehké kavalérie zvířata
TOPlist