5 thrillerů založených na skutečných událostech

08.03.2021

Někteří z nás velmi rádi trápí své nervy napínavými a děsivými filmovými zážitky. Pokud zrovna neholdujete hororům, má pro vás filmový svět nespočet nervydrásajících snímků bez strašidel a monster, které to však s napětím umí ještě lépe. Ne každý však umí natočit pořádný thriller, který diváka přibije k židli a nepustí ho dřív než se závěrečnými titulky.

Následující pětice filmů mezi skvosty tohoto žánru nesporně patří. Navíc mají ještě jednu vlastnost, která je pozvedá vysoko nad konkurenci. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme ty nejlepší thrillery, které se zakládají na skutečných událostech.

5. Zrůda

I když jsme se v úvodu článku zařekli, že se nebudeme věnovat monstrům a příšerám, první snímek nám nedává na vybranou. Slovo Zrůda je totiž zároveň jeho názvem. Film režisérky Patty Jenkins (49) vypráví příběhy dvou ztracených existencí – bývalé prostitutky a mladé dívky, kterou rodiče chtějí „vyléčit“ z její homosexuality.

Aileen a Selby se do sebe zamilují a rozhodnou se s životem prát společně. Jejich příběh však není ani zdaleka tak idylický, jak by se mohlo po přečtení těchto řádků zdát. Aileen Wuornos byla totiž snad nejznámější sériovou vražedkyní historie, které na přelomu osmdesátých a devadesátých let zastřelila sedm svých klientů.

Hlavní role k smrti odsouzené vražedkyně se ujala Charlize Theron (45), kterou film proměnil k nepoznání. Z krásné a sympatické blondýnky se stala opravdová Zrůda, a to jak uvnitř, tak díky famóznímu výkonu maskérů a kostyméru i navenek. Ne nadarmo za svůj výkon herečka obdržela řadu filmových ocenění včetně Oscara nebo Zlatého glóbu.

4. Argo

Filmy podle skutečné události se netočí jen kolem masových vrahů a podobných zrůd, ale i kolem téměř neuvěřitelných a přísně tajných vojenských operací. Příkladem za všechny je oscarové Argo, kterým se Ben Affleck (48) definitivně proměnil z průměrného herce v geniálního režiséra.

Argo se odehrává v listopadu 1979, kdy v Íránu vrcholí tamní revoluce. Radikálové pronikli na americké velvyslanectví, kde se zmocnili více než padesátky amerických rukojmí. Ozbrojencům unikne jenom šestice Američanů, kteří se skrývají v domově kanadského velvyslance. Je jen otázkou času, než budou i oni objeveni, a tak musí CIA přijít s plánem, jak uprchlíky zachránit.

Nemohou však do Teheránu najet s po zuby ozbrojenými jednotkami, jelikož by riskovali ozbrojený konflikt, který by jim brzy mohl přerůst přes hlavu. Specialista Tony Mendez proto přijde s plánem tak šíleným, že má skutečně šanci zafungovat. Společně s dalšími agenty se převleče za filmový štáb, který v Teheránu hledá natáčecí místa pro své nadcházející sci-fi.

3. Poslední skotský král

Vojenské tématiky se týká i životopisné drama s názvem Poslední skotský král. To vypráví o skotském lékaři v podání Jamese McAvoye (41), který odlétá do Ugandy za praxí. Od nového působiště si slibuje řadu nových zážitků, romantiku a radost z toho, že bude moci pomáhat tam, kde je to opravdu potřeba. Namísto toho se však stane osobním lékařem nového prezidenta Idiho Amina, který je historicky známý pod přezdívkou „řezník z Kampaly“.

Mladý lékař tak začne přihlížet stále větším a větším krutostem, které Amin bezostyšně vykonává. Únosy, vraždy a další zrůdnosti jsou tak na denním pořádku. Když už je toho moc i na mladého Skota, stává se i on veřejným nepřítelem. Poslední skotský král ukazuje příběhy nemilosrdného diktátora, jehož krutovláda se v Ugandě odehrávala v sedmdesátých letech. I tento snímek získal nespočet různých ocenění včetně Oscara a Zlatého glóbu pro Foresta Whitakera (59), který se vžil do role obávaného krutovládce.

2. Výměna

Následující film šel do kin v roce 2008 a hlavních rolí se v něm ujali Angelina Jolie (45) a John Malkovich (67). Významné je i jméno režiséra, jelikož se tvorby Výměny ujal Clint Eastwood (90). V témže roce Eastwood do kin pustil další ze svých veleúspěšných filmů, a to konkrétně Gran Torino.

Vraťme se ale k Výměně. Ta vypráví příběh ženy, která v březnu roku 1928 záhadně přijde o svého syna. Ten beze stopy zmizí a navzdory rozsáhlému pátrání po něm nikde není ani stopa. Po pěti měsících čirého zoufalství se však chlapec objeví a tahle strastiplná kapitola se tak zdánlivě uzavírá.

Nic ale není tak jak se zdá a Christie Collins začne tvrdit, že nalezený chlapec rozhodně není jejím synem. Losangeleská policie, která si chce vyřešením případu napravit pošramocenou reputaci však skálopevně zapírá a cíleně se snaží zhatit snahy zoufalé matky o vlastní pátrání, a to velmi nesmlouvavými způsoby. Dokonce ji nechá zavřít i do psychiatrické léčebny.

1. Kapitán Phillips

Ačkoliv Kapitán Phillips nepatří mezi nejoblíbenější filmy s Tomem Hanksem (64) v hlavní roli, i tak šlo o obrovský filmový hit. Ačkoliv se tomuhle filmu nepodařilo ukořistit žádného Oscara ani Zlatý globus, na spočítání jeho nominací na různá filmová ocenění by vám dvě ruce rozhodně nestačily.

Snímek vypráví příběh o přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému skutečně došlo v roce 2009. Piráti si nákladní loď vyhlédnou, ačkoliv se plaví více než dvě stovky kilometrů od somálského pobřeží. Neozbrojená posádka nemá proti útočníkům s automatickými puškami sebemenší šanci, a tak se většina z nich rozhodne ukrýt v podpalubí.

Únoscům pořádně zatopí, a ti se tak musí stáhnout zpátky. Nehodlají ale odejít s prázdnou, a tak s sebou vezmou kapitána nákladní lodi. V tom se ale do celé akce zapojí americké námořnictvo a únos se o to více zkomplikuje.

(tod)

Fandím
37 fanoušků
Nesnáším
6 antifanoušků
Celebrity:
Angelina Jolie, Charlize Theron, Forest Whitaker, Tom Hanks

Filmy:
Zrůda, Výměna, Poslední skotský král, Argo

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
prostitutky, vražedkyně, Ben Affleck filmy, Tom Hanks filmy, Ben Affleck postavy, Charlize Theron filmy, Jamese McAvoye filmy, Kapitán Phillips zajímavosti
TOPlist