5 špionských „udělátek“, které by v moderních bondovkách neprošly

30.03.2023

Éra Daniela Craiga (55) v roli Jamese Bonda je už chvíli za námi a nyní se hledá nová tvář pro agenta 007. Bondovky jako takové prošly za ta léta poměrně zásadní proměnou a těžko se věří tomu, že například Dr. No a Není čas zemřít patří do stejné filmové série.

Současný Bond je mnohem vážnější, dospělejší a víc se drží při zemi. Přesto si však ponechává řadu stálic, které z bondovek dělají bondovky. I u nich byste ale našli znatelný vývoj. Stačí si vzít třeba Bondovo špionážní vybavení, které dříve bylo naprosto šílené a dnes jde jen o poměrně snadno uvěřitelná „udělátka“. Koneckonců, pojďme si společně ukázat špionážní vybavení ze starých bondovek, které by se dnes ve filmech o 007 objevit nemohly.

Cigaretová zbraň

Asi se shodneme, že je kouření zlozvykem, se kterým si není radno zahrávat. Dnes už klasické cigarety kouří opravdu málokdo, ale v éře Seana Conneryho bylo kouření symbolem frajerství. A neexistuje větší frajer, než je James Bond. I Ian Fleming ve svých knižních předlohách často psal, že je James silným kuřákem a podle jedné z jeho novel Bond denně stáhnul na 70 cigaret.

I proto byla miniaturní zbraň ukrytá v cigaretě tak dobrým špionážním vybavením. Když kouříte jako komín, nebude vás nikdo podezřívat z toho, že v ruce žmouláte další z cigaret. Zatímco tak v Žiješ jenom dvakrát šlo o senzační zbraň, v současných bondovkách by taková finta nemohla fungovat. Craigův Bond je totiž nekuřákem, a tak by byla cigareta v jeho ruce okamžitě podezřelá.

Doutníkový dýchací přístroj

U tabákového tématu se zdržíme i v následujícím bodě dnešního článku, jen se od tradičních cigaret přesuneme ke kubánským doutníkům. V krabičce na doutníky totiž Q Bondovi ukryl miniaturní dýchací přístroj, který mohl v Thunderballu používat pro plíživý pohyb pod vodou.

Doutníkový dýchací přístroj Bondovi umožnil strávit pod vodou až čtyři minuty bez nadechnutí a díky jeho malým rozměrům a chytrému skrytí v doutníkovém pouzdře jej mohl nosit všude s sebou. I tady se ale současný Bond setkává se zásadním problémem svého nekuřáctví. Doutníkové pouzdro s dýchacím přístrojem uvnitř by na něj jen přitáhlo pozornost, což je přesný opak toho, jak by se měl tajný agent chovat.

Laserový polaroid

U dalšího udělátka nejsou problémem Bondovy zvyklosti, ale posun moderních technologií. V době, kdy má u sebe každý z nás chytrý mobilní telefon, s sebou fotoaparát nosí opravdu málokdo. Obzvlášť to platí u velkých neskladných polaroidů, které už moderní technologie dávno překonaly.

I proto by Craiglův Bond s velkým polaroidem kolem krku vypadal minimálně podivně. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let ale nikdo ani nemrkl okem, když se Timothy Dalton (77) vytasil se svým fotoaparátem ve filmu Povolení zabíjet. Jeho polaroid byl navíc vybaven ukrytým laserem, který mohl s jeho nepřáteli udělat opravdu krátký proces.

Rádio s bazukou

Nenápadně by nevypadal ani s dalším vynálezem z dílny nápaditého Q. Nutno ale říct, že by s touhle skrytou zbraní působila nepatřičně každá verze Bonda. Nebo si snad dokážete představit elegantního hezouna v dobře padnoucím obleku s obrovským rádiem na rameni?

Je otázkou, pro koho výzkumné oddělení MI5 tenhle obří přehrávačDechu života vytvářelo, protože do tajných operací se takové vybavení moc nehodí. Zvlášť když k tomu přičtete fakt, že se v jeho útrobách skrýval ničivý raketomet. Testování přesně tohoto vynálezu ale James pozoroval, když navštívil Q s požadavkem na novou sadu speciálních špionážních udělátek pro svou nejnovější misi.

Krokodýlí ponorka

Na konec dnešního článku jsme si nechali špionážní vybavení, u kterého jsme nechápavě zírali už v roce 1983, kdy se v kinech poprvé objevila Chobotnička s Rogerem Moorem v hlavní roli. Aby se tajně dostal do zad svých nepřátel, proplížil k nim Bond pod vodou. Tentokrát k tomu ale nevyužil doutníkový dýchací přístroj, ale něco ještě mnohem šílenějšího.

Q mu sestrojil speciální ponorku a pokud vám už tohle přijde jako „trochu moc“,tak ještě vydržte. Ještě jsme vám totiž neprozradili, že je tahle speciální ponorka ve tvaru krokodýla. Jak? Proč? Co? To jsou jen některé z mnoha otázek, na které bychom chtěli znát odpověď.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Daniel Craig, Sean Connery, Timothy Dalton, Roger Moore

Filmy:
Žiješ jenom dvakrát, Povolení zabíjet, Dech života, Chobotnička

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
james bond, bondovky, špionážní filmy, slavní filmoví špióni, agent James Bond, James Bond vynálezy
TOPlist