5 smrtících nehod z natáčení

02.11.2021

Při natáčení hollywoodských trháků musí produkce filmu myslet na stovky věcí zároveň. Hlavní by však vždy měla být bezpečnost všech na place. Čas od času se ale priority filmařů nepochopitelně změní a namísto zajištění bezpečného natáčení se tvůrci snaží jen co nejvíce ušetřit. To ale jak známo může vést až k tragickým katastrofám a ztrátám na životech.

V dnešním článku se proto zaměříme na pětici natáčení, která z různých důvodů skončila tragédií. Za následující neštěstí většinou mohla odbytá bezpečnostní opatření, která padla na úkor úspory času nebo peněz.

5. Rust – Smrtící rekvizita

Alec Baldwin
Zdroj: Joella Marano, wikipedia.org

První nehoda na natáčecím place nás k napsání dnešního článku inspirovala. Došlo k ní totiž teprve nedávno během natáčení snímku Rust s Alecem Baldwinem (63) v hlavní roli. Baldwin dostal do ruky rekvizitu westernové pistole, která měla být naprosto bezpečná. K překvapení všech však pistole přesto vystřelila a na místě zabila původem ukrajinskou kameramanku Halynu Hutchinsovou a zranila režiséra Joela Souzu (48).

Policie okamžitě spustila vyšetřování a Baldwin s ní samozřejmě spolupracuje. Ačkoliv vyšetřování stále probíhá, už teď se objevují děsivé zvěsti o průběhu natáčení. Problémů měl Rust zřejmě celou řadu a tohle bylo pouze vyvrcholení. Už dříve totiž došlo ke stávkám štábu kvůli obavám o bezpečnost. Filmaři však celou situaci zametli pod koberec tak, že zkrátka zaměstnali jiné lidi.

Zbraň s ostrým nábojem podal Baldwinovi asistent režie David Halls, pro kterého taková událost bohužel nebyla premiérou. V roce 2019 byl propuštěn z natáčení filmu Freedom’s path, ve kterém došlo k lehkému zranění jednoho z členů týmu poté, co z Hallsem poskytnuté zbraně vyšel náhodný výstřel. Tahle tragická událost bude mít v Hollywoodu ještě velké následky, ale to nadějné kameramance život už bohužel nevrátí.

4. Zóna soumraku – Dětská tragédie

Vic Morrow
Zdroj: Joella Marano, wikipedia.org

Následující tragédie je jedním z nejsmutnějších příběhů, které se filmového průmyslu kdy dotkly. Katastrofa, která na place usmrtila herce Vica Morrowa a dva dětské herce, je dnes mnohem známější než film samotný. Během natáčení v roce 1982 se na scéně zřítil vrtulník, jehož vrtule během jediného okamžiku ukončila tři lidské životy.

I zde samozřejmě okamžitě proběhlo vyšetřování a zdálo se, že vina padne na vedoucího produkce Johna Landise (71). Ten byl však nakonec zproštěn viny, jelikož se ukázalo, že o nebezpečnosti natáčení dané scény neměl sebemenší tušení. Šlo o strašlivou tragédii, která je dodnes jedním z nejslavnějších příkladů smrtících natáčení.

3. Reklama na Pontiac – Uvolněná kamera

S tragickými úmrtími se nepojí pouze hollywoodské filmové produkce, ale i menší natáčení pro soukromé firmy. Příkladem za všechny je natáčení reklamy na automobilku Pontiac z roku 1967. Tehdy byla bezpečnost na natáčecích placech spíš „sprostým slovem“ a nikdo ji tolik neřešil. To se ale postupem času naštěstí začalo měnit.

Vraťme se ale zpátky do roku 1967. Tehdy při natáčení reklamy na nový vůz zahynuli kameraman Raffael John Esposito a americká herečka Brenda Lee Meinsenheimer. Čelním sklem jejich vozu totiž proletěla uvolněná kamera z natáčecího auta, které jelo před nimi. Ani jeden z nich děsivou autonehodu nepřežil.

2. Midnight Rider – Železniční neštěstí

Dalším bodem se vrátíme k filmovému průmyslu a natáčení z roku 2014. Tehdy se mezi filmovými novinkami měl objevit snímek s názvem Midnight Rider, který měl vyprávět příběhy amerického rockového hudebníka Gregga Allmana, který společně se svým bratrem založil kapelu The Allman Brothers Band.

Ani jeden z bratrské dvojice hudebníků se však premiéry filmu nedožil, jelikož Duane zemřel už v roce 1971. Gregg však zemřel až v roce 2017, přesto se však vydání filmu nedočkal. Snímek Midnight Rider totiž nikdy nevyšel kvůli tragické události, ke které došlo během jeho natáčení. O život totiž přišla asistentka režie, kterou nešťastnou náhodou přejel nákladní vlak.

Vyšetřování později ukázalo, že za tragédii mohla produkce, která nezajistila povolení k natáčení na kolejích. Režisér Randall Miller (59) byl odsouzen za neúmyslné zabití a na základě tohoto rozhodnutí strávil rok ve vězení.

1. Vrána – Smrt Brandona Lee

Brandon Lee
Zdroj: Joella Marano, wikipedia.org

Na konec dnešního článku jsme si nechali tragédii, na kterou se v souvislosti s výstřelem na place filmu Rust vzpomínalo nejčastěji. Došlo k ní při natáčení snímku Vrána v roce 1993. I tehdy totiž selhala zdánlivě neškodná rekvizita, ze které nešťastnou náhodou vyšel ostrý výstřel. Ten si našel cestu až k představiteli hlavní role, kterou ztvárnil Brandon Lee.

Stejně jako jeho otec zemřel i syn hvězdy akčních filmů předčasně. Ačkoliv byl okamžitě převezen do nemocnice, jeho život už nemohl nikdo zachránit. Břichem mu prolétl projektil, který se zastavil až v jeho páteři. Natáčení i tvorbu komiksové předlohy pronásledovala spousta podivuhodných nešťastných událostí, ale smrt hlavního hrdiny nikdo nemohl tušit.

(tod)

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
John Landis, Brandon Lee, Alec Baldwin, Randall Miller

Filmy:
Zóna soumraku, Vrána

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
nehody, Brandon Lee smrt, nehody během natáčení, film Rusk, Alec Baldwin nehoda, Alec Baldwin Rusk, Alec Baldwin střelba
TOPlist