5 slavných záporáků, které si málem zahráli jiní herci

24.02.2022

Často se říká, že jsou filmy jen tak dobré, jak povedený je jejich hlavní záporák. Stačí se podívat na druhého Batmana z trilogie Christophera Nolana (51), a je vám hned jasné, že celý filmový štáb vděčí za úspěch tohoto superhrdinského filmu hlavně Heathu Ledgerovi, který si zahrál nepředvídatelného Jokera.

Stejně je na tom i většina následujících snímků, které se naprosto spoléhají na zpracování padouchů (nebo alespoň antihrdinů). Velmi často si tyhle postavy nedokážeme představit v podání jiných herců, ale přesně k tomu při natáčení málem došlo. Dnes vám totiž představíme pět slavných filmových záporáků, které si málem zahráli jiní herci.

Catwoman – Madonna

Prvním padouchem se vrátíme k Batmanovi, kterého jsme zmínili v úvodu, jen nepůjde o tu verzi, kterou ztvárnil Christian Bale (48). Podíváme se totiž trochu víc do minulosti, a to do roku 1992, kdy si na sebe netopýří kostým již podruhé oblékl Michael Keaton (70). Ten se v komiksovém filmu Batman se vrací postavil hned několika záporákům, mezi kterými excelovala především Michelle Pfeiffer (63).

Ta si ve druhém díle Batmana zahrála svůdnou záporačku se zálibou v drahých špercích, bičících a upnutých kožených oblečcích. Snad jsme vám do hlavy nevnuknuli žádné oplzlé myšlenky, protože máme samozřejmě na mysli jen Selinu Kyle alias Catwoman.

Tuhle kočičí ženu si v následujících filmech a seriálech zahrála obrovská plejáda různých hereček, ale komiksoví nadšenci ve většině případů považují právě verzi od Michelle Pfeiffer za tu nejlepší. Proto je až zarážející, že si tvůrci původně chtěli do téhle role vybrat někoho jiného. Ještě víc šokující je fakt, že se Batmanovou „femme fatale“ měla stát zpěvačka Madonna (63).

Doktor Zloun – Jim Carrey

V dalším bodě dnešního seznamu se přesuneme k sérii parodií, které si utahují ze špionážních filmů, zejména pak těch, kterým kraluje agent s krycím jménem 007. Austin Powers je také britským špionem, který to umí se ženami. V jeho případě mu však do karet nehraje šarm a ledový klid, ale výstřednost a zvláštní slovy nepopsatelné kouzlo.

Podivínského agenta si ve všech třech dílech zahrál Mike Myers (58), který zároveň ztvárnil i jeho úhlavního nepřítele Doktora Zlouna. To je samo o sobě jedním z fantastických vtípků tvůrců této filmové série, ale původně tomu mělo být úplně jinak. Role Doktora Zlouna měla totiž podle prvních plánů připadnout jinému hollywoodskému baviči.

S nabídkou role plešatého záporáka šli totiž tvůrci nejdříve za Jimem Carreym (60). Tomu se tahle role líbila, ale kvůli nabitému harmonogramu ji nakonec musel odmítnout. Myers se tak pološíleného padoucha z minulosti musel ujmout sám, což se nakonec ukázalo jako fantastický krok.

Predátor – Jean-Claude Van Damme

Třetím bodem vás možná zaskočíme, jelikož s největší pravděpodobností ani nebudete vědět, kdo si tohohle ikonického záporáka vlastně zahrál. Maska Predátora z prvního filmu této série totiž během produkce prošla několika změnami a v některých verzích byl vidět i lidský obličej tohoto lovce z vesmíru.

Ten na začátku natáčení patřil původem belgickému zápasníkovi, kterým nebyl nikdo jiný než Jean-Claude Van Damme (61). Jeho filmová kariéra byla tehdy v plenkách, a tak se bál, že mu role maskovaného mimozemského zabijáka v Hollywoodu moc nepomůže. Navíc si stěžoval na nepohodlnost gumového kostýmu a v úmorných vedrech džungle i kvůli dehydrataci jako Predátor zkrátka nemohl fungovat.

Po Van Dammově odchodu se režisér John McTiernan (71] rozhodl, že nechá kostým svého padoucha znovu změnit, aby naprosto zakryl tvář člověka uvnitř. Díky tomu se role ujal 2,2 metrů vysoký Kevin Peter Hall, který Predátorovi dodal děsivost nejen skrze pohyby, ale i mohutnost.

Michael Corleone – Jack Nicholson

Hlavní postavou původního Kmotra z roku 1972 je neoddiskutovatelně Michael Corleone v podání Al Pacina (81). Nejspíš jste si všimli, že jsme se vyhnuli tomu, abychom člena gangsterské rodiny označili za hlavního hrdinu, protože se během filmů změní z nadějného studenta v bezcitnou hlavu mafiánského impéria.

Věděli jste ale, že tahle legendární role měla původně připadnout někomu úplně jinému? Francis Ford Coppola (82) chtěl do role Michaela původně obsadit Jacka Nicholsona (84), který byl v té době na raketovém vzestupu k hollywoodské slávě. Tahle popularita mu však zřejmě trochu vlezla do hlavy, protože roli v Kmotrovi odmítnul.

To se nakonec ukázalo jako skvělá shoda náhod, jelikož je Pacino jako Michael Corleone fantastický ve všech třech dílech ságy rodiny Corleoneových. Ačkoliv kvalita těchto filmů trochu klesá, právě Pacino nese celý příběh na svých bedrech.

Darth Vader – Orson Welles

Na konec dnešního článku jsme si nechali záporáka, který nás provázel celou původní trilogií Star Wars. Tímhle obávaným Sithem a pravou rukou císaře Palpatina nebyl nikdo jiný než Darth Vader, kterého pod maskou ztvárnil David Prowse a kterému propůjčil svůj ikonický hluboký hlas James Earl Jones (91).

Právě hlas byl pro tohohle záporáka velmi důležitý, protože si Vader svou nezaměnitelnou černou masku sundá až na konci třetího dílu s názvem Návrat Jediho. Ačkoliv byl Jones skvělou volbou, George Lucas (77) měl na začátku natáčení v hledáčku někoho jiného.

Roli Dartha Vadera chtěl totiž původně předat Orsonu Wellesovi, který se osvědčil nejen jako herec, režisér a scénárista, ale i jako fantastický dabér. Lucas se však nakonec rozhodl, že si vybere méně známé herce, a tak se téhle dvojrole nakonec zhostili Prowse a Jones.

(tod)

Fandím
19 fanoušků
Nesnáším
7 antifanoušků
Celebrity:
Michelle Pfeiffer, Mike Myers, Madonna, Al Pacino

Filmy:
Batman se vrací, Kmotr, Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje, Austin Powers: Špionátor

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
mafiáni, Catwoman, Al Pacino role, záporáci, filmoví záporáci, Mike Myers filmy, Al Pacino filmy, Kmotr zajímavosti
TOPlist