5 slavných sérií, které nikdy nepřekonaly kvality prvního dílu

10.11.2021

Rozsáhlé filmové série jsou pro hollywoodská studia skutečně výnosnými dojnými krávami. Jakmile s prvním snímkem sklidíte úspěch, můžete si být jistí, že se v tržbách bude dařit i dalším pokračováním. V tom ale spočívá i úskalí několikadílných sérií. Po úspěchu prvního dílu se zkrátka filmaři nemusí tolik snažit a problém nastane, když si tento fakt uvědomí.

Existuje totiž celá řada slavných hollywoodských sérií, které kvalitami vyvrcholily u prvního natočeného dílu. To se jim dost často podařilo s mnohem menším rozpočtem, méně známými tvářemi i menšími zkušenostmi štábu. Z jejich prvotin však na první pohled sálá nadšení a zápal, které dalším dílům mnohdy chybí.

Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici slavných filmových sérií, které nikdy nepřekonaly úspěchy a kvality prvního dílu.

5. Smrtonosná past

První zářez dnešního seznamu bude pro mnohé možná trochu kontroverzní. Existuje totiž řada filmových nadšenců, kteří na druhý a třetí díl Smrtonosné pasti nedají dopustit. Nalijme si ale čistého vína a dejme ruku na srdce – jen máloco se dokáže vyrovnat kvalitám prvního dílu z roku 1988.

Tehdy se do role Johna McClanea poprvé vtělil ještě poměrně neznámý herec, který dříve zářil jen na televizních obrazovkách. Smrtonosná past byla skutečně filmem, který Bruce Willise (66) zapsal mezi nejslavnější akční herce v Hollywoodu. K tomu mu pomohl nejen jeho talent a charisma, ale i senzačně napsaný akční thriller, který řada filmových kritiků dodnes považuje za nejlepší akční film historie.

Druhý a třetí díl byly také obstojnými filmovými počiny, ale pak to s celou sérií šlo poměrně rychle z kopce. Smrtonosná past 4.0 udělala z neohroženého, ale zranitelného policisty nepřemožitelného superhrdinu, který dokáže přežít jakýkoliv počítačový efekt, který si na něj filmaři přichystají. Pátý díl s podtitulem Opět v akci vzal veškerou kritiku předchozího filmu, zmačkal ji a vyhodil z okna, a tak je poslední film série podprůměrnou slátaninou, která nemá s původním filmem pranic společného.

4. Pařba ve Vegas

Od akční série se přesuneme ke komediálním filmům, jejichž první díl šel do kin v roce 2009 a stal se naprosto nečekaným hitem. Pařba ve Vegas není zrovna intelektuálním snímkem, ale šlo o svěží komedii s řadou povedených gagů, novým neokoukaným příběhem a solidními výkony ústřední herecké trojice.

Po úspěších prvního dílu se štáb přesunul do Bangkoku a druhý díl na sebe nenechal dlouho čekat. Základní myšlenka filmu zůstala stejná, ale děj se přesto musel trochu posunout. Todd Phillips (50) proto udělal celou zápletku o poznání komplikovanější a překvapivě i temnější, než jaké jsme se dočkali ve Vegas. Ve srovnání s Pařbou na třetí však byla Pařba v Bangkoku stále ještě „mistrovským dílem“.

3. Iron Man

Ne nadarmo se říká, že „na svou první jen tak nezapomenete“. To samé platí i u hollywoodské produkce. Stačí se podívat na způsob, jakým Marvel se svými superhrdinskými filmy válcuje veškerou konkurenci, a dalo by se snadno předpokládat, že si na jeho začátky nikdo nevzpomene. Opak je ale pravdou.

Jen těžko se totiž dá zapomenout na nečekaný hit, kterým byl první Iron Man z roku 2008. Superhrdinské filmy v té době se s kvalitami těch současných nedaly vůbec srovnávat. Nejenže nebyly v té samé lize, ale dokonce šlo o jiný sport. Schválně si zkuste porovnat Fantastickou čtyřku: Silver Surfer a již zmíněného Iron Mana, který vyšel jen o rok později.

Zatímco týmové snímky, jako jsou Avengers kvality původního Iron Mana možná překonávají, další sólové filmy s Robertem Downeym Jr. (56) v hlavní roli nesahají „jedničce“ ani po kotníky. Dvojka je dodnes považovaná za jeden z nejslabších filmů MCU (Marvel Cinematic Universe, pozn. red.) a třetí díl se snažil být tak odlišným filmem, že byste minimálně z poloviny záběrů vůbec nepoznali, že jde o Iron Mana.

2. Piráti z Karibiku

Ačkoliv se Johnny Depp (58) v posledních letech v očích široké veřejnosti proměnil z vynikajícího herce s širokým záběrem v násilníka, mnozí na něj dodnes nedají dopustit. Stačí se podívat na jeho přivítání v Karlových Varech, a je vám hned jasné, jak se k němu staví filmoví nadšenci u nás. Na jeho růstu ke slávě se podepsaly zejména filmy pod vedením Tima Burtona (63), ale dnes je známý především jako kapitán Jack Sparrow.

Tím se poprvé stal v roce 2003, když kina poprvé zaplavili Piráti z Karibiku s prvním dílem s podtitulem Prokletí Černé perly. Šlo o dobrodružný film, který zprvu všichni vnímali s notnou dávkou pesimismu, ale premiéra je překvapila o opaku. Kritika i filmoví nadšenci se báli, že půjde o laciný způsob, kterým bude Disney chtít zpropagovat jednu ze svých atrakcí v Disneylandu, na jejíž motivy film vznikl.

Proto bylo pro všechny obrovským překvapením, že šlo o skutečně zdařilý film se zajímavými postavami, skvělými efekty a slušným, byť trochu jednoduchým příběhem. Od té doby série dostala další čtyři pokračování, které dosáhly pomyslného dna ve čtvrtém díle s podtitulem Na vlnách podivna. Následující snímek s názvem Salazarova pomsta tvůrcům trochu napravil reputaci, ale na původní díl nedosáhl ani omylem.

1. Rocky

Dnešní článek uzavřeme snad nejslavnější sportovní sérií, která vznikla už v roce 1976, ale prozatím posledního dílu jsme se dočkali teprve předloni. Asi nemá cenu tajit, že máme na mysli Rockyho, který se v poslední době přesunul od původního hrdiny k nové tváři, kterou je Apollo Creed v podání Michael B. Jordan (34).

Ačkoliv se tvůrci snaží, seč můžou, na kvality prvního snímku nedosáhl ani jeden ze sedmi filmů, které přišly po něm. Rocky, který představil Sylvestera Stallonea (75) jako schopného akčního herce, totiž dodnes zůstává jedním z nejslavnějších sportovních filmů historie. Příběh o tom, jak se z podceňovaného zelenáče díky usilovnému tréninku a píli stane jeden z nejlepších boxerů, je zkrátka strašně inspirativní, a proto je v srdcích drtivé většiny fanoušků série stále na prvním místě.

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Johnny Depp, Robert Downey Jr., Bruce Willis, Sylvester Stallone

Filmy:
Pařba ve Vegas, Smrtonosná past, Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly, Iron Man

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
box, rocky, Piráti, Johnny Depp filmy, filmové série, slavné série, Iron Man zajímavosti Bruce Willis filmy, Bruce Willis role
TOPlist