5 slavných rolí, které musely být pro pokračování obsazeny náhradními herci

17.08.2018

Filmový byznys je krutý. Jakmile se upíšete k nějaké roli, jen těžko se z ní pak dostáváte. Pokud z ní přeci jen chcete „vycouvat“, musíte počítat s pořádně mastnou pokutou. Slavní herci si proto často musí své výběry rolí pořádně rozmýšlet. Ještě horší je to v případě, že se upíšete k několikadílnému filmu, či dokonce sérii.

Občas ale herci z různých důvodů ve svých rolích musí být nahrazeni. Nejčastěji však tato situace nastává kvůli chatrnému zdraví herců či dokonce jejich smrti. V takových chvílích se filmová studia musí rozhodnout, co s postavou, kterou nyní nemá kdo hrát. Pokud jde o nějakou vedlejší roli, tak se zkrátka „vypustí“, ale když jde o někoho zásadního, musí se do role obsadit někdo jiný.

Studia pak stojí před rozhodnutím, jak tuto výměnu divákům představit. Mají shánět někoho, kdo je původnímu herci podobný? Mají předstírat, že se nic neděje? Nebo si mají vymýšlet nějaký komplikovaný důvod, proč filmový hrdina najednou vypadá jinak?

5. Richard Harris: Harry Potter

Jen s velkými obtížemi byste v sérii o mladém čarodějnickém učni s jizvou na čele hledali zajímavější postavu než tu, kterou je Albus Brumbál. Tento ředitel Školy čar a kouzel v Bradavicích je klíčový hned pro několik příběhových linek, které se touto knižní a filmovou sérií táhnou napříč všemi díly.

Proto bylo velkou tragédií, když v roce 2002 zemřel jeho filmový představitel Richard Harris. Herec, který se dožil dvaasedmdesáti let, a kterého můžete kromě Harryho znát i z Gladiátora či filmu Lazebník sibiřský,26. října 2002 podlehl souboji s rakovinou. Jeho smrt postavila před filmový štáb Harryho Pottera nečekaný problém. Kdo Harrise nahradí ve třetím díle s podtitulem Vězeň z Azkabanu?

Volba nakonec padla na o deset let mladšího Michaela Gambona (77), který si roli moudrého ředitele Bradavic vzal po svém. Ze záhadného staříka se tak stal energický čaroděj, který ale na své záhadnosti pranic neztratil, ba právě naopak. Gambon se v roli osvědčil natolik, že Brumbála hrál i po dobu dalších šesti dílů.

4. Edward Norton: Avengers

Další herec na dnešním seznamu nebyl vystřídán z důvodu vážné nemoci nebo snad dokonce úmrtí, ale kvůli neshodám mezi ním a komiksovým studiem Marvel. Pokud totiž zapátráte v paměti, dojde vám, že zeleného Hulka nehrál vždy skvělý Mark Ruffalo (50), ale že toto běsnící monstrum ztvárnil i Edward Norton (48).

Ten se však s komiksovým gigantem při natáčení Neuvěřitelného Hulka z roku 2008 rozhádal natolik, že odmítl hrát v jakýchkoliv dalších filmech, které měl pro něj Marvel nachystané. Právě kvůli této nenávisti Nortona v Avengers vystřídal Ruffalo, který je více než schopnou náhradou.

Ruffalo si ve své roli získal miliony fanoušků po celém světě, kteří jeho výkon v roli vědce Bruce Bannera a jeho alter-ega Hulka přímo milují. Norton tak přišel o milionové honoráře, ale alespoň si zachoval svou hrdost, když od Marvelu v roce 2008 odešel. Otázkou je, zda toho dnes sám nelituje.

3. Katie Holmes: Temný Rytíř

Před nástupem Christophera Nolana (48) do pozice režiséra filmů o netopýřím superhrdinovi Batmanovi se role v těchto filmech měnily jako ponožky. Bruce Wayna tu hrál Michael Keaton (66), tady Val Kilmer (58) a občas bohužel i George Clooney (57). Nolan měl však v plánu vytvořit ucelenou trilogii, která bude fungovat jako jeden velký příběh.

Tyto plány mu však dosti pokazila Katie Holmes (39), která se rozhodla, že se do své role Rachel Dawes pro druhý díl série nevrátí. Její postava však byla pro Nolanův příběh tak klíčová, že ji zkrátka musel někým nahradit. Bez ní by totiž příběh Temného rytíře přišel o drtivý emocionální dopad na Bruceovo svědomí.

Právě z toho důvodu Holmes ve druhém díle „netopýří trilogie“ vystřídala Maggie Gyllenhaal (40), která se role Batmanovy vyvolené ujala se vší parádou. Přestože jsou si obě herečky podobné, jen když přimhouříte obě oči, jejich záměna ve filmu proběhla takřka bez povšimnutí a rozhodně nebyla trnem v oku.

2. Linda Hamilton: Terminátor Genisys

Občas vás o roli nepřipraví ani choroba, ani neshody s filmovým studiem, ale prostě a jednoduše váš věk. Přesně to se stalo herečce Lindě Hamilton (61), která kvůli svému věku přišla o roli Sáry Connorové v posledním pokračování Terminátora z roku 2015 s podtitulem Genisys.

Tento díl si totiž hraje s časovými linkami příběhů o počítačové zkáze lidstva a vrací se do Sářina mládí. Šedesátiletá Hamilton by proto jen těžko mohla předstírat, že jí je dvacet. Z toho důvodu byla k projektu přizvána Emilia Clarke (31), kterou můžete znát jako královnu Daeneris ze série Hra o trůny.

Přestože Arnold Schwarzenegger (71) svůj „digitální face-lift“ dostal, pro Hamilton by byl tento postup nepraktický už jen z toho důvodu, že je na scéně mnohem delší dobu, než mladší verze Terminátora. Hamilton ale nakonec možná může být ráda, jelikož poslední Terminátor propadl jak u kritiky, tak u fanoušků příběhů o vražedném stroji z budoucnosti.

1. Sean Connery: James Bond

Jen těžko byste hledali slavnějšího tajného agenta než Jamese Bonda. Stejně tak byste s obtížemi hledali takhle ikonickou roli, jejíž představitel byl tolikrát nahrazen. Agenta 007 si poprvé zahrál Sean Connery (87), ale ani zdaleka nebyl posledním hercem, který by převzal služebního Waltera PPK a vydal se do služeb Jejího Veličenstva.

Connery se s Bondem rozloučil po svém pátém filmu a pro další snímek byl vybrán dosud neznámý australský herec George Lazenby (78). Ten se však v roli příliš neosvědčil, a tak se režiséru Guyi Hamiltonovi, podařilo Conneryho přeci jen přesvědčit ještě pro jednu „bondovku“. Jeho posledním filmem v roli agenta s povolením zabíjet se proto nakonec stal snímek Diamanty jsou věčné.

Poté už se však Connery zařekl, že se k roli nevrátí, a tak ho v ní postupně vystřídali Roger Moore, Timothy Dalton (74), Pierce Brosnan (65) a konečně Daniel Craig (50). I ten už má role dost, a proto se spekuluje, kdo by Craiga mohl příště nahradit. Koho byste v roli agenta 007 nejraději viděli vy?

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Sean Connery, Linda Hamilton, Edward Norton, Richard Harris, Katie Holmes

Filmy:
Avengers, Temný rytíř

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
slavní herci, slavné role, Harry Potter herci, slavné filmové role, James Bond Sean Connery, Katie Holmes filmy, filmy o Batmanovi, Harry Potter Brumbal, Terminator obsazeni, Terminator Sarah Connor, Sarah Connor
TOPlist