5 slavných postav, které se svým knižním předlohám nepodobají

16.06.2021

Romány, novely či povídky se velmi často stávají předlohami pro hollywoodské zpracování slavných příběhů. Filmaři mají takřka nepřeberné množství knih, ze kterých mohou pro svou tvorbu vybírat. Ačkoliv si někteří filmaři raději vytváří vlastní originální příběhy, tvorba podle knižní předlohy je často zkrátka sázkou na jistotu.

I filmaři jsou však umělci, kteří v sobě nezapřou nějakou tu invenci. I když tedy vychází z knižních předloh, často si je upravují „k obrazu svému“. V dnešním článku se zaměříme na tvůrce, kteří sice samotný děj nechali v zásadě nedotčený, ale dopustili se jiných změn. K nepoznání proměnili klíčové postavy, na kterých děj jejich filmů stojí.

5. Tyrion Lannister – Hra o trůny

Postavu zakrslého Tyriona Lannistera v podání Petera Dinklage (52) z velkolepé Hry o trůny si fanoušci seriálu zamilovali hned od první epizody seriálu. Tyrion je charizmatickým hrdinou, který většinu bitev nevyhrává na bitevním poli, ale mnohem dřív. Je totiž nesmírně bystrý a vždy dokáže přesně odhadnout, o co jeho soupeřům jde.

Jeho ostrý jazyk ho však nejednou dostal do nesnází. Diváci seriálu neznalí knižních předloh se několikrát báli o jeho život. Hra o trůny je koneckonců proslulá tím, že sympatickým hrdinům přichystává neslavné konce. Přesto se však Tyrionovi podařilo dožít konce série. Nejvíc na mále měl při souboji s šampionem jeho sestry nebo při bitvě o Královo přístaviště.

Právě při této bitvě byl totiž vržen do víru boje a jako trpaslík byl samozřejmě v obrovské nevýhodě. Bitvu se mu sice podařilo přežít, ale utrpěl při tom ohyzdné zranění přes celý obličej. A právě v ohyzdnosti je největší problém seriálového zobrazení Tyriona. V knihách je totiž popisován jako ošklivý trpaslíkkřivou hlavou a zkrouceným tělem, avšak v seriálu jej „hyzdí“ jen nepatrná jizva v obličeji. Dinklage je zkrátka na roli Tyriona Lannistera příliš pohledný.

4. Willy Wonka – Karlík a továrna na čokoládu

Čokoládový továrník Willy Wonka se v minulosti dočkal hned dvou filmových zpracování. Poprvé v roce 1971 a podruhé o 34 let později. Podle nejnovějších zpráv to navíc nebylo naposledy, jelikož se chystá nový film o slavném podnikateli, ve kterém si ho zahraje mladičký Timothée Chalamet (25). Jeho zpracování by zřejmě mohlo být věrnější knižní předloze i prvnímu filmu, ve kterém jej ztvárnil Gene Wilder.

U vzezření Willyho Wonky nemusíme vycházet jen z textové charakteristiky a popisu, jelikož byla původní kniha Roalda Dahla doplněná krásnými ilustracemi. Podobu Gena Wildera v nich nejspíš (alespoň částečně) objevíte, ale kde vzal Tim Burton (62) svou vizi pro postavu Johnnyho Deppa (58) je nám vážně záhadou. Burton byl vždycky trochu výstřední, ale u slavné dětské knížky zřejmě trochu přestřelil.

3. Renfri – Zaklínač

Od jednoho literárního díla se přesuneme k dalšímu, tentokrát však nepůjde o britskou tvorbu, ale původem polské fantasy. Už asi tušíte, že máme na mysli Andrzeje Sapkowského (72) a jeho stále populárnějšího Zaklínače. Ten se totiž dočkal nejen početné knižní série, ale i třídílné videohry a v neposlední řadě i skvělého seriálu.

Za tím posledním stojí americká streamovací služba Netflix, která v současnosti pracuje na přípravě druhé série. Slavného zaklínače Geralta z Rivie se v seriálu ujal Henry Cavill (38), který v roli bojovníka s monstry odvádí skvělý výkon. Jeho Geralt jako by z oka vypadl tomu knižnímu. V seriálu jsou však i postavy, které své předloze tak věrné nejsou.

Příkladem za všechny je mladá princezna Renfri, která se objevila hned v první epizodě seriálu. Zatímco na stránkách knihy je Sapkovského verze Sněhurky popsána jako nepřístupná svůdná kráska se zlatými vlasy a zelenýma očima, v podání Netlixu jde o tichou vražedkyni s tmavou kšticí a očima. Ještě větší proměny se dočkaly některé z čarodějek, které dokonce naprosto změnily barvu pleti. Vzhledem k tomu, že čarodějky běžně mění své vzezření, a že se Netflix běžně snaží zahrnovat herce každé rasy, je proměna Renfri možná přeci jen trochu podivnější.

2. Galactus – Fantastická čtyřka: Silver Surfer

Komiksový Galactus je jednou z vůbec nejmocnějších postav Marvelu. To už je co říct, když stojí proti takovým „těžkým váhám“ jako jsou různí bohové, čarodějové nebo další mýtické bytosti. Galactus dokáže bez mrknutí oka zničit celé planety, a je proto jedním z nejnebezpečnějších záporáků, se kterým změřila své síly (a často prohrála) celá řada slavných superhrdinů.

Komiksy dávají filmovým tvůrcům poměrně jasnou představu o vzezření jednotlivých postav. Přesto si filmaři rádi vymýšlí a slavné hrdiny upravují podle svého vlastního uvážení. Stačí se podívat na hrdiny původních X-Menů, a je vám hned jasné, že se tvůrci komiksových kostýmů rozhodně nedrželi. V případě Galacta z druhé Fantastické čtyřky je však problém poněkud hlubší.

Galactus totiž na stránkách komiksů vypadá jako obrovský muž s futuristickým modrofialovým brněním a vysokou helmou. A jak se ho rozhodli ztvárnit v prvním velkofilmu, ve kterém se objevil? Jako obrovský mrak z prachu, který samovolně putuje vesmírem. Tomu se říká promarněná příležitost.

1. John Constantine – Constantine

I na konec dnešního článku jsme si nechali komiksovou postavu, na které se tvůrci vyřádili. Bohužel to nebylo ku prospěchu postavy, ale John Constantine těmito změnami naopak poměrně zásadně utrpěl. Keanu Reeves (56) umí skvěle hrát mlčenlivé hrdiny, a velmi dobře to dělá i ve filmu z roku 2005. Problém je však v tom, že Constantine normálně vůbec tichý a nenáoadný není.

V komiksech nejde o vyvoněného a hladce oholeného detektiva, ale o britského antihrdinu se strništěm, blonďatými vlasy a zálibou v baloňácích. Čím víc o tom přemýšlíme, tím víc nám přijde, že je filmový John Constantine naprostým opakem postavy z původních komiksů.

Pokud by vás zajímalo, jak by vypadal Constantine věrný předloze, můžeme vám doporučit stejnojmenný seriál z roku 2014. Přestože se však tento seriál své předlohy držel velmi úzce, dočkal se jediné série, po které byl bez slitování „zaříznut“.

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Johnny Depp, Peter Dinklage, Henry Cavill, Keanu Reeves

Filmy:
Fantastická čtyřka: Silver Surfer, Hra o trůny, Constantine, Karlík a továrna na čokoládu

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist