5 slavných postav, které několikrát změnily své herce

08.09.2022

Natáčení úspěšných filmových sérií je opravdu složitým procesem, který obsahuje řadu součástek, které musí fungovat zároveň. Vznik každé takové série je vlastně malým zázrakem. Diváci jsou totiž všímaví tvorové, a jakmile se mezi jednotlivými díly něco změní, okamžitě na to přijdou.

Člověk ale nemusí být žádným detektivem, aby odhalil změny, které popíšeme v dnešním článku. Jde totiž o tak zásadní proměny, které nejde přehlédnout, ani kdyby se člověk hodně snažil. Dnes se totiž podíváme na pětici slavných filmových postav, které za dobu své existence několikrát změnily své herce.

Asterix

Dnešní článek odstartujeme u jednoho z nejslavnějších Galů, kteří bojovali proti římskému impériu v malé vesničce na severozápadě Francie. Je asi jasné, že těmito chrabrými bojovníky není nikdo jiný, než Asterix a jeho korpulentní přítel Obelix. Zatímco Obelixe si ve všech čtyřech hraných filmech zahrál Gerard Depardieu (73) u jeho malého vznětlivého přítele je situace jiná.

V prvních dvou filmech si na sebe okřídlenou helmu oblékl Christian Clavier (70), ale pro snímek s názvem Asterix a Olympijské hry jej nahradil Clovis Cornillac (55). Ani ten však u role chrabrého galského válečníka nevydržel a v prozatím posledním snímku z roku 2012 se Asterixem stal Edouard Baer (55). Ani zde však nesnáze Asterixe nekončí. V připravovaném pátém díle bude ikonický knír zdobit tvář Guillauma Caneta (49), který má film zároveň i režírovat.

Kitty Pryde

U komiksů ještě chvilku zůstaneme, jen se od tvorby zacílené převážně na děti přesuneme k dospělejšímu materiálu. Tím máme na mysli mutantské superhrdiny, kteří si nechávají říkat X-Men. Ačkoliv se v pozdějších dílech série kvůli posunu v čase proměnili téměř všichni herci s výjimkou Hugh Jackmana (53), pro potřeby dnešního článku se budeme držet původní trilogie.

Právě v té si totiž v každém z filmů jednu z postav zahrála jiná herečka. Superhrdinka Kitty Pryde začala být pro děj důležitou až v závěru trilogie, kdy ji ztvárnila Ellen (nyní již Elliot) Page (35), dřív šlo o vedlejší postavu, která hlavním hrdinům dělala spíš křoví. Proto tolik nevadilo, že ji pokaždé hrál někdo jiný.

John Connor

Od slavných komiksových příběhů se přesuneme k jedné z nejznámějších apokalyptických sérií, ve které se nadvlády nad lidstvem chopí mimořádně nebezpečné stroje. Jejich řídícím mozkem je systém Skynet, který genocidu páchanou robotickou armádou vede. Jedinou nadějí lidstva je John Connor.

V terminátoří sérii se Johnem setkáváme v různých etapách jeho života, a tak je jasné, že jej často musí ztvárňovat jiní herci. Spasitel lidstva a vůdce odboje se poprvé objevuje v druhém díle série, kde jej hraje Edward Furlong (45). Právě tahle verze si u fanoušků série našla největší oblibu. Ve třetím díle už John trochu povyrostl, a tak jeho role připadla Nickovi Stahlovi (42).

Pro snímek s podtitulem Salvation se ale filmaři rozhodli pro další obměnu, a tak role připadla Christianu Baleovi (48), jehož drsný zevnějšek mnohem lépe odpovídal válečné době, ve které se čtvrtý snímek odehrává. Ani tam však přeobsazení neskočila, jelikož se prozatím posledním Johnem Connorem stal v roce 2015 Jason Clarke (53)

Inspektor Cluseau

Původní série Růžového pantera se v kinech objevovala mezi roky 1963 a 1993 a v devíti natočených filmech si zmatkářského inspektora Cluseau zahráli hned tři herci. Prvním a zároveň nejúspěšnějším představitelem tohohle nešikovného detektiva byl fantastický Peter Sellers, který všechny následující herce v mnohém inspiroval.

Poté, co se ale dostal do křížku s režisérem Blakem Edwardsem, Sellers sérii na čas opustil. Na jediný film jej nahradil Alan Arkin (88), jehož Růžový panter u diváků i kritiky naprosto propadl. Filmové studio tak přesvědčilo Sellerse, aby se k roli Inspektora Cluseau přeci jen ještě vrátil, a to ve filmu s přiléhavým názvem Návrat Růžového pantera.

Ještě před svou smrtí stihl Sellers natočit další dvě pokračování a pak jeho role připadla Robertu Benignimu (69), ale i tenhle film nakonec skončil neúspěchem. V roce 2006 se pomateným inspektorem stal i Steve Martin (77), ale ani jemu se nepodařilo překonat úspěch Petera Sellerse. Některé role jsou zkrátka se svými původními herci nadobro spjaty.

Frankensteinovo monstrum

Na konec dnešního filmu jsme si nechali nejstarší filmovou sérii, která se na filmových plátnech poprvé objevila v roce 1931. Řeč je o Frankensteinovi a jeho monstru, kteří se v období let 1931–1948 dočkali osmi filmů. Za tu dobu si na sebe roli oživlé mrtvoly vzali hned čtyři herci.

To nejznámější ztvárnění měl na svědomí světoznámý Boris Karloff, který si monstrum se šrouby v hlavě zahrál hned ve třech snímcích. Za zmínku rozhodně stojí i legendární Bela Lugosi. Tahle role má obrovskou výhodu v tom, že díky tučnému nánosu make-upu, různým protézám a obecné málomluvnosti není úplně důležité, kdo ji hraje. Je tak dost dobře možné, že si těchto změn někteří z tehdejších diváků ani nevšimli.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Christian Bale, Peter Sellers, Ellen Page, Gérard Depardieu

Filmy:
Terminátor 2: Den zúčtování, Návrat Růžového pantera, Asterix a Obelix, X-Men: Poslední vzdor

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
slavní herci, komiksové filmy, slavné role, X-men, Peter Sellers role, obsazení filmů, výměna, obsazení, asterix a obelix, frankenstein
TOPlist