5 slavných písní, jejichž příběh by byl skvělým filmem

30.05.2022

V minulosti jsme vám už představili slavné herce, kteří jsou zároveň i úspěšnými muzikanty. Dnes se hudební problematice budeme věnovat znovu, ale podíváme se na ni z poněkud jiného úhlu pohledu. Zaměříme se totiž na samotné písně a jejich příběhy.

Řada hudebníků má totiž talent nejen pro vytváření chytlavých melodií, ale zároveň dokáží svými písněmi vyprávět i poutavé příběhy. Dnes se proto podíváme na pětici slavných písní, jejichž příběhy si nezadají s hollywoodskými scénáři. Kdyby se jich chopil nějaký schopný filmař, mohly by tyhle písně tvořit solidní základ filmů.

Hotel California – Eagles

Prvním bodem dnešního seznamu se vrátíme do roku 1976, kdy vyšlo v pořadí páté studiové album americké country rockové kapely Eagles s názvem Hotel California. Stejný název nesl i singl, kterým album začínalo a na který se zaměříme i v dnešním článku. Tahle fantastická píseň totiž vypráví tak prapodivný příběh, že jsme ho na dnešní seznam zkrátka nemohli nezařadit.

Děj písně začíná jízdou po jedné z amerických dálnic a ubytováním v záhadném hotelu plném podivných lidí a událostí. Text je záměrně napsán pomocí různých dvojsmyslů a náznaků a posluchač tak (stejně jako hrdina příběhu) nikdy nemá úplně jasno, co se kolem něj zrovna děje.

Sama kapela význam textu Hotelu California několikrát interpretovala různými způsoby. Jisté je jen to, že píseň odráží atmosféru sedmdesátých let, spoléhá se na řadu podivných vidin (pravděpodobně způsobených drogami) a ukazuje zmateného muže v jemu neznámém a dost možná nebezpečném prostředí.

Stan – Eminem

Marshal Mathers (49) alias Eminem proslul svým nezvykle rychlým rappováním do zvuků chytlavých melodií. Ačkoliv se může na první pohled zdát, že ta smršť rýmujících se slov nemůže nést žádný význam, v jeho případě je opak pravdou. Snad každý z jeho hudebních počinů nese zajímavý příběh a příkladem za všechny je píseň s názvem Stan.

Ta vypráví příběh fanouška, který je posedlý Eminemem a jeho tvorbou. Proto mu píše dopisy, ale když se mu nedostává žádné odpovědi, propadá do většího a většího šílenství. Nakonec se naprosto zblázní, sváže svou těhotnou přítelkyni do kufru svého auta a pod vlivem alkoholu s autem sjede z mostu, čímž připraví o život nejen sebe, ale i svou přítelkyni a nenarozené dítě.

Příběh písně Stan je naprosto depresivní, ale pokud by se ho chopil nějaký schopný režisér, který umí vytvářet napínavé thrillery, mohl by to být skutečně vynikající filmový počin. Na mysl přichází například David Fincher (59), Dennis Villeneuve (54) nebo třeba Ben Affleck (49).

Space Oddity – David Bowie

U napínavých thrillerů ještě zůstaneme, jen se ze Země přesuneme do vesmíru. Tam se totiž odehrává příběh písně Space Oddity, kterou v roce 1969 složil vždy vynikající David Bowie. Píseň vypráví příběh slavného astronauta majora Toma, který se vydává na další ze svých vesmírných misí.

Ačkoliv rozhodně nejde o jeho první výlet mezi hvězdy, konec písně dost zásadně naznačuje, že jde o jeho poslední. Když totiž opouští kabinu své „plechovky“ řídící středisko zahlásí chybu v obvodech a s odvážným astronautem ztrácí kontakt. Ten si to ale neuvědomuje, vychází z lodi a nemá ani ponětí, že se z řídícího střediska ozývá zoufalé volání, že je „něco špatně“.

House of the Rising Sun – Animals

Možná jste to netušili, ale následující píseň s názvem House of the Rising Sun je vlastně „lidovkou“, která má kořeny v Anglii šestnáctého století. Od té doby se několikrát měnil její text i melodie a ve vesměs moderní podobě ji známe už od roku 1925. Za tou celosvětově nejznámější verzí však stojí britská kapela Animals, která svou verzi proslulé písně natočila v roce 1964.

Píseň vypráví příběh mladíka z New Orleans, který žije v relativní chudobě a jeho život se rozhodně neposouvá správným směrem. Stejně jako jeho otec propadl i tenhle mladík gamblerství a prohrál všechno co měl. To mu ale jako lekce do života nestačilo, a tak se zanedlouho dal na dráhu zločinu. Ani tady však neslavil žádné úspěchy, jelikož celá píseň končí jeho převozem do věznice v New Orleans.

Titulní „Dům u vycházejícího slunce“ je tak v této verzi věznicí, do které putují všichni mladí muži, kteří nedokázali vést spořádaný život. Text písně je ale velmi nekonkrétní a lyrický, a tak existuje řada dalších teorií, o významu děje. Podle jedné jde o příběh mladé ženy, která zabila svého násilnického otce a několikrát zmiňovaný dům je kromě věznice často chápán jako nevěstinec, kasino nebo bar.

Bohemian Rhapsody – Queen

Na konec dnešního článku jsme si nechali píseň, která se často dává za příklad skvělého vyprávění, které ponechává spoustu interpretací na samotném posluchači. Autory této písně jsou britští Queen a na mysli máme samozřejmě jejich snad největší hit s názvem Bohemian Rhapsody.

Freddie Mercury totiž nebyl pouze geniálním hudebníkem, ale i velmi talentovaným textařem právě Bohemian Rhapsody je toho fantastickým důkazem. Filmové zpracování jeho hudebního příběhu by se točilo kolem muže, který se dopustil vraždy a nyní je na útěku před zákonem. Velkou součástí jeho života jsou nepochybně drogy, a tak sám dost často neví, jestli je to, co se kolem něj odehrává realitou, nebo fikcí.

Nakonec je možná dopaden, možná zavražděn a až v tu chvíli začíná litovat svých činů. To už je ale pozdě, protože si stisknutím spouště definitivně podepsal svůj ortel.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
2 antifanoušci
Celebrity:
Freddie Mercury, David Fincher, Eminem, Ben Affleck

Filmy:
Bohemian Rhapsody

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hit, američtí hudebníci, americký rap, eminem, songy, Eagles, David Bowie klipy, Bohemian Rapsody film, kapela Queen, filmové příběhy, Freddie Mercury filmy, slavné písně
TOPlist