5 slavných padouchů, kteří nepromluvili jediné slovo

14.12.2021

Jsou děsiví, nebezpeční a často nahánějí hrůzu. Někteří z nich to navíc zvládnou bez jediného slovíčka. Právě na tyhle „němé“ záporáky se zaměříme v dnešním článku. Tihle padouši dokáží hrdinům svých příběhů pořádně zavařit, a jsou opravdu nezastavitelnou silou. Jen málokdo dokáže ve svých obětích vyvolávat takové pocity zmaru, jako následující pětice.

5. Jason: Pátek třináctého

Němí záporáci si své uplatnění dokáží většinou nejsnadněji najít v krvavých hororech, kde je jejich mlčenlivost často mnohem účinnější, než kdyby ke svým obětem promlouvali. Mnohem děsivější je, když se obrovská vraždící nestvůra znenadání objeví kousek od vás, než kdyby vás trýznila svými monology.

Jedním z nejlepších příkladů tohoto faktu je nezničitelný muž s hokejovou maskou na obličeji, kterého můžete znát z hororové série s názvem Pátek třináctého. Jason je v prvním díle série jen vedlejší postavou, jelikož zde jako hlavní padouch figuruje jeho vyšinutá matka. I proto zde jeho mlčenlivost není nijak zvláštní.

Když však na sebe v dalších filmech série vezme roli ústředního zabijáka, začne divák přemýšlet nad tím, proč vlastně tento brutální zabiják nemluví. Jason však jazyk za zuby nedrží ve všech filmech série. V osmém díle, který vypráví příběhy jeho proměny ve vraždícího maniaka z úst vypustí svá jediná slova: „Mami! Zachraň mě! Mami!“

4. Řidič cisterny: Duel

Dnes je Steven Spielberg (74) znám jako jeden z nejúspěšnějších režisérů současnosti. V jeho bohaté filmografii snad nenajdete jediný špatný film a jeho hvězdná kariéra odstartovala už v roce 1975, kdy šly do kin první Čelisti. Spielberg se však filmařinou zabýval už dříve a jedním z jeho prvních větších filmů se stal Duel z roku 1971.

Ten vypráví příběh obchodníka, který cestuje po arizonské poušti, aby se mohl zúčastnit jednání se svým šéfem. Tehdy žádný Skype ani Zoom neexistoval, a tak museli „obchodní cestující“ trávit dlouhé hodiny na cestě. Jeho cesta probíhá poklidně, což se ale zásadním způsobem změní, když natrefí na šíleného řidiče masivní cisterny.

Ten na něj začne svým obřím vozem najíždět, snaží se ho vytlačit ze silnice, a dokonce se ho pokusí shodit ze skály nebo natlačit i pod vlak. Nejenže o řidiči této cisterny nic nevíme, ale mnozí fanoušci si dokonce myslí, že je padouchem i jeho vozidlo, které se pohybuje mnohem rychleji a obratněji, než by mělo být u nákladního vozu takových rozměrů možné.

3. Michael Myers: Halloween

ikonickým krvákům se vrátíme ještě jednou, a to s další nezapomenutelnou sérií, která je minimálně podobně proslulá, jako v úvodu zmíněný Pátek třináctého. Další si totiž „na paškál“ vezmeme Halloween, jehož první díl se v kinech objevil už v roce 1978. Hlavní roli si v něm zahrála Jamie Lee Curtis (63), která se do role pronásledované dívky (a později ženy) vrátila ještě několikrát.

A kdo, že je jejím pronásledovatelem? Šílený zabiják, které se své první vraždy dopustil už ve svých šesti letech. Po patnácti letech strávených v různých ústavech se mu podaří uprchnout, a tak znovu začíná terorizovat obyvatele městečka Haddongfield.

Jako malý skrýval svou tvář v masce klauna a maskování svého zjevu si libuje i v dospělosti. Nyní však vyměnil šaška za gumovou masku, která vyobrazuje tvář hvězdy původního Star Treku – Williama Shatnera (90). Michael nepromluvil v prvním dílu a jeho mlčení mu vydrželo po jedenáct dalších celovečerních snímků včetně letošního Halloween zabíjí.

2. Kevin: Sin City

Mlčenliví zabijáci nemusí pocházet jen z hororových filmů, ale můžete je potkat i v komiksových akčních filmech. Důkazem za všechny je stylové Sin City – město hříchu, které se v kinech objevilo v roce 2005. Tenhle víceméně černobílý film Roberta Rodrigueze (53) a Franka Millera (64) vypráví několik navzájem propojených příběhů, které jsou jeden krvavější než druhý.

Snímek je až po okraj napěchovaný odpornými bytostmi, ale ta nejprohnilejší připadla Elijahu Woodovi (40), který zde hraje vyšinutého zabijáka, který chladnokrevně vraždí a pojídá místní lehké ženy. Nejděsivější na něm je však jeho zaryté mlčení. Kevin nehlesne ani v momentě, kdy se z něj Marv v podání Mickeyho Rourka (69) snaží vymlátit duši.

Jeho mlčení však není způsobeno žádným postižením, ale Kevin se zkrátka rozhodl nemluvit. Jeho komplic o něm dokonce prohlašuje, že v těch vzácných momentech, kdy tento psychopat mluví, z něj vychází „andělský hlásek“.

1. Darth Maul: Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba

Na konec dnešního článku jsme si nechali nejslavnější sci-fi sérii, která se v současnosti může pyšnit třemi plnohodnotnými filmovými trilogiemi a nespočtem her, komiksů, seriálů nebo filmových spin-offů. Řeč je samozřejmě o Star Wars, které diváky poprvé uchvátily už v roce 1977.

V dnešním článku se však nezaměříme na původní, ale na prequelovou trilogii, která vznikala na začátku tohoto tisíciletí. Tou se George Lucas (77) rozhodl nastínit okolnosti, které daly vzniknout hrdinům s původních tří filmů. V této sérii jsme se dočkali i mnohem napínavějších soubojů, a to hned v první epizodě s podtitulem Skrytá hrozba.

V té se udatným Jediům do cesty postavil zlověstný Darth Maul, který kromě svého zjevu a oboustranného světelného meče pouštěl hrůzu i svým chováním. Za celou dobu filmu Maul neřekl ani slovo, a byl tak o to děsivější. Nové filmy a seriály učinily jeho mlčení přítrž, ale tehdy to byla účinná metoda pro představení jeho děsivosti.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Jamie Lee Curtis, Robert Rodriguez, George Lucas, Elijah Wood, Steven Spielberg

Filmy:
Sin City - město hříchu, Halloween, Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba, Pátek třináctého

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
horory, Hvězdné války, Steven Spielberg filmy, filmové postavy, George Lucas filmy, akční sci-fi, Darth Maul, padouchové, postavy z hororů, Jason: Pátek třináctého, Jamie Lee Curtis filmy, Jamie Lee Curtis Pátek třináctého, Elijah Wood filmy, Elijah Wood Sin City
TOPlist