5 slavných herců, kteří se málem stali záporáky v bondovkách

29.10.2021

Po vydání prozatím poslední bondovky s názvem Není čas zemřít stojí před filmaři velmi složitý úkol. V pořadí pětadvacátý film o agentovi 007 je totiž zároveň tím posledním, ve kterém se objevil Daniel Craig (53). Producenti se proto naplno pouští do hledání jeho náhrady, která po něm žezlo Jamese Bonda důstojně převezme.

Hledání nového Bonda je velmi důležité, ale neméně zásadní je i hledání jeho protivníka, někoho, kdo bude agentovi s povolením zabíjet stát v cestě. Před tímto rozhodnutím stojí filmaři mnohem častěji než před hledáním nového Bonda, a tak se k němu váže celá řada zajímavých příběhů. Dnes vám proto představíme pětici slavných herců, kteří se málem stali padouchy ve slavné špionážní sérii.

5. Al Pacino – Quantum of Solace

Prvním bodem dnešního seznamu začneme u filmu, který řada fanoušků ságy o Bondovi považuje za nejhorší snímek z éry Daniela Craiga. Jde totiž o Quantum of Solace, které bývá často kritizováno za chabou zápletku, nepovedené záporáky a nedostatek věcí, které bondovku dělají bondovkou.

Alespoň části těchto problémů se filmaři mohli zbavit, kdyby jednoho z padouchů obsadili tak, jak původně zamýšleli. Ačkoliv je Bondovým hlavním nepřítelem Dominic Greene v podání Mathieu Almarica (55) v potravním řetězci záporáků je nad ním ještě jedna větší ryba.

Tou je generál Medrano, který chce svrhnout vládu v Bolívii a stát se jejím novým diktátorem. Toho si zahrál Joaquin Cosío (59), ale původně byly plány úplně jiné. Medrano se měl ve filmu objevovat mnohem méně a ztvárnit jej měl Al Pacino (81). Když se ale role zvětšila, rozhodli se filmaři dát přednost Cosíovi. Je pravda, že by na sebe Pacino asi strhnul víc pozornosti, ale možná by to filmu ve finále prospělo.

4- David Bowie – Vyhlídka na vraždu

Je velmi těžké soudit, kdo by byl nejlepším padouchem ve Vyhlídce na vraždu z roku 1985. Role jednoho z nejvýstřednějších záporáků celé série putovala od jedné celebrity k další, až nakonec skončila u Christophera Walkena (78). Ten se jí zhostil s vervou sobě vlastí, ale fanouškům série dodnes vrtá hlavou to slavné „co kdyby“.

Jednou z prvních hvězd, kterým byla role nabídnuta byl totiž David Bowie, který o ní reálně uvažoval. Nakonec se však rozhodl od projektu odstoupit, jelikož nebyl spokojený se scénářem. Role Maxe Zorina pak putovala k dalším hudebníkům, jako byli Mick Jagger (78) nebo Sting (70), ale nakonec se tvůrci rozhodli hudební svět opustit a role tak skončila u Walkena.

3. Orson Welles – Goldfinger

Goldfinger je dodnes jednou z nejslavnějších bondovek historie a na tuzemském ČSFD je dokonce nejlépe hodnoceným filmem o 007, jak jsme ostatně nedávno psali. Není divu. Přestože šlo o teprve druhou natočenou bondovku, představil Goldfinger celou řadu poznávacích znamení, které z Bonda dělají Bonda.

Rychlá auta, krásné ženy, padnoucí obleky i charizmatičtí záporáci jsou dnes s filmy o špionovi ve službách Jejího Veličenstva naprosto neodmyslitelně spojené a vděčíme za to právě Goldfingerovi. Věděli jste ale, že slavného obchodníka se zlatem a zločince mezinárodní úrovně původně neměl hrát Gert Fröbe, ale Orson Welles?

Hlavní mozek stojící za Občanem Kanem si však řekl o tak vysoký honorář, že se filmaři museli vydat jinou cestou. Možná vás proto překvapí, že si v jedné „bondovce“ Welles nakonec přeci jen zahrál. Termín „bondovka“ tady však musíte brát s rezervou. Welles se totiž objevil v Casinu Royale, ale ne v tom s Danielem Craigem, ale v parodii z roku 1967.

2. Gary Oldman – Spectre

Ernst Stavro Blofeld je Bondovým nejslavnějším nepřítelem, který se sám o sobě stal nesmrtelnou ikonou. Jeho původní vzezření bylo tak ikonické, že se stalo obětí nespočtu narážek, vtipů a parodií. Šlo o plešatého muže s jizvou přes půlku obličeje, který ustavičně vysedával v temných místnostech v přítomnosti své chlupaté bílé kočky.

Když se tvůrci rozhodli Blofelda využít i pro novou sérii, bylo jasné, že se musí trochu změnit. Jeho původní vizáž fungovala ve starších filmech, ale pro realističtější díly s Danielem Craigem bylo potřeba najít moderní alternativu. Filmaři si nakonec vybrali Christopha Waltze (65), ale původně uvažovali o jiném hollywoodském herci.

Jen těžko byste ve filmovém světě hledali hvězdu, která má na svém kontě tolik rolí padouchů jako Gary Oldman (63). Proto není žádným překvapením, že se měl právě tenhle londýnský rodák stát novodobým Blofeldem. Tvůrci se však nakonec rozhodli pro Waltze a zbytek je historie.

1. Christopher Lee – Dr. No

Možná si říkáte, že jsme na konci dnešního článku udělali chybu. Christopher Lee si přeci záporáka zahrál v bondovce s názvem Muž se zlatou zbraní z roku 1974. To máte samozřejmě pravdu. Ještě dřív, než se však dostal k roli Scaramangy, dostal Lee ještě jednu nabídku. Měl si totiž zahrát ve vůbec prvním filmu série s názvem Dr. No.

Lee měl k bondovkám ještě blíž, než byste si mohli myslet. Nabídka na roli zákeřného doktora totiž přišla od samotného Iana Fleminga, který stál za románovými předlohami příběhů o 007. Fleming si jej vybral mimo jiné i kvůli tomu, že byl Lee jeho nevlastním bratrancem. V té době však už měli producenti smlouvu s Josephem Wisemanem, a tak si Christopher Lee musel počkat dalších dvanáct let.

(tod)

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
David Bowie, Christopher Lee, Al Pacino, Dani Goldman

Filmy:
Dr. No, Goldfinger, Vyhlídka na vraždu, Quantum of Solace

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
agent 007, Al Pacino role, bondovky, Christopher Lee role, špionážní filmy, záporáci, filmoví záporáci, James Bond zajímavaosti
TOPlist