5 slavných herců, kteří se kvůli roli naučili hrát na hudební nástroj

15.11.2021

Herecká profese rozhodně není takovou procházkou růžovým sadem, jak si mnozí mohou myslet. Není to jen to hollywoodské pozlátko, které známe z bulváru, ale za slavnými filmy se skrývá i hromada práce, kterou museli herci oddřít. Samozřejmě existují i tací, pro které je herectví jen nudnou rutinou, pro kterou udělají absolutní minimum, ale dnes se zaměříme na opačnou stranu tohoto spektra.

V dnešním článku vám totiž přestavíme pětici herců, kteří se kvůli roli v některém ze svých filmů naučili hrát na hudební nástroj. Zajímá vás, kteří herci mají i pořádný hudební talent? Pak se s chutí pusťte do dnešního článku

5. Rami Malek – Bohemian Rhapsody

Dnešní článek začneme u představitele hlavního padoucha z nejnovější bondovky. Předmětem prvního bodu ale nebude Není čas zemřít, ale jiný snímek z filmografie Ramiho Maleka (40). Konkrétně se zaměříme na snímek, za který Malek v roce 2019 získal svého prozatím jediného Oscara.

Většina z vás už asi poznala, že máme na mysli snímek Bohemian Rhapsody, ve kterém se Malek vžil do role fantastického muzikanta Freddieho Mercuryho. Výkon, který herec ve filmu podal, byl naprosto fantastický a jeho ocenění tak bylo naprosto oprávněné. Aby bylo jeho podání slavného hudebníka co nejautentičtější, rozhodl se vystoupit ze své komfortní zóny.

Přestože před natáčením filmu neměl s hudbou žádné skutečné zkušenosti, naučil se zahrát první sloku titulní písně Bohemian Rhapsody na klavír. I zpěv je ve filmu jeho, ačkoliv tady je to trochu složitější. Malekův hlas byl v postprodukci smíchán s hlasem kanadského zpěváka Marca Martela (44), jehož hlas dokáží od Mercuryho odlišit jen ti největší znalci kapely Queen.

4. Nicolas Cage – Mandolína kapitána Corelliho

Dalším filmem se vrátíme do roku 2001, kdy světlo světa spatřilo romantické válečné drama s názvem Mandolína kapitána Corelliho. Děj se odehrává na řeckém ostrově Kefalonie, kam za druhé světové války přijíždí italská armáda, která si zde vytvoří vlastní tábor. Místní jsou k vojákům nejprve velmi nevraživí a nikdo není tak odtažitý jako krásná dcera místního lékaře v podáni Penélope Cruz (47).

Ta však nakonec najde zalíbení v kapitánovi Corellim, který ji uchvátí svou hrou na mandolínu. Italského kapitána si zahrál Nicolas Cage (57), který je svou hereckou pílí proslulý napříč filmovým průmyslem. Znovu to dokázal i v tomto filmu, jelikož se rozhodl, že se skutečně naučí hrát na onen strunný nástroj, jehož jméno nese i celý film. Cage strávil týdny lekcemi hry na mandolínu a podle slov jeho kolegů se stal skutečným mistrem.

3. Bradley Cooper – Zrodila se hvězda

O hudebním talentu představitelky hlavní role v nejnovějším zpracování filmu Zrodila se hvězda asi není potřeba nijak pochybovat. Ačkoliv Lady Gaga (35) nemusí sednout každému, její hudební nadání, vynikající rozsah a skvělý hlas jí nemůže upřít nikdo. Americká zpěvačka však není jedinou hlavní postavou hudebního filmu z roku 2018.

Minimálně stejně důležitou roli měl ve Zrodila se hvězda i Bradley Cooper (46), který úspěšný film i režíroval. Před kamerou ztvárnil úspěšného muzikanta Jacskona, který v jednom ze zapadlých barů objeví talentovanou zpěvačku, ze které se rozhodne udělat opravdovou hvězdu.

Cooper proto ve filmu ukázal nejen režisérský a herecký talent, ale i své hudební nadání. Před natáčením se herec ponořil do pěveckých, kytarových i klavírních lekcí a všechny tyhle hudební projevy se začal učit přibližně půl roku před natáčením. Jako důkaz vám postačí jedna ze scén ve filmu, která na hudebním festivalu v Glastonbury. Cooper zde skutečně vystoupil a filmové záběry tohoto koncertu jsou proto naprosto autentické.

2. Rachel Weisz – Bratři Bloomovi

Zatímco Bradley Cooper se kvůli svému filmu naučil na dva hudební nástroje, Rachel Weisz (51) šla ve své píli ještě o poznání dál. Ve filmu Bratři Bloomovi z roku 2008 hraje hned na čtyři různé nástroje. Dlužno říct, že ve hře na akordeon, housle, kytaru a banjo nepokročila tolik, jako Cooper, přesto na ně dokázala poměrně přesvědčivě zahrát.

Základy hry na všechny tyhle nástroje se naučila kvůli jediné scéně a nebyly to zrovna snadné lekce. Například hodiny akordeonu dostávala od Srbského učitele, který samozřejmě ovládal pouze srbštinu. Kromě hry na již zmíněné nástroje se kvůli Bratřím Bloomovým herečka naučila i karetní triky, které ve filmu zůstaly přesně tak, jak je herečka předvedla.

1. Joaquin Phoenix a Reese Witherspoon – Walk the Line

Na konec dnešního seznamu jsme si nechali dokonce dva herce, kteří ztvárnili ústřední pár životopisného hudebního filmu Walk the Line o životě a hudební kariéře Johnnyho Cashe. Zpěv bez jakéhokoliv formálního tréninku je mnohem obtížnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Když do toho připočtete ještě hru na nový nástroj a vytváření pěveckých harmonií se svým kolegou, je to téměř nesplnitelný úkol.

Přesto se přesně tohle podařilo a Reese Witherspoon (45) s Joaquinem Phoenixem (47) tak ve filmu podali naprosto přesvědčivé výkony, které se od skutečných hudebníků dají odlišit jen s velkými obtížemi. Zatímco se Phoenix učil na kytaru pro téměř dokonalé ztvárnění slavného amerického zpěváka, Witherspoon si osvojila základy hraní na netradiční nástroj zvaný autoharfa.

Ta se spíše než harfě blíží citeře s automatickou mechanikou, která při stisknutí tlačítka utlumí příslušné struny a nástroj tak může vydat kýžený akord. Snažení obou herců se skutečně vyplatilo, jelikož oba díky Walk the Line získali nominaci na Oscara a právě Witherspoon svou vlastní sošku skutečně vyhrála.

(tod)

Fandím
10 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Rami Malek, Nicolas Cage, Joaquin Phoenix, Reese Witherspoon

Filmy:
Mandolína kapitána Corelliho, Walk the Line, Bratři Bloomovi

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist