5 slavných herců, kteří odmítli honorář za své role

29.12.2022

Úspěšní hollywoodští herci rozhodně nemají nouzi o peníze. Jakmile se jim ve světě reflektorů podaří „prorazit“, mají o finance postaráno. Různé nabídky se jim hrnou ze všech stran, a když zrovna pomyslné studny peněz vysychají, stačí jim sáhnout po první nabídce, která se jim namane, a už je zase na chvíli klid.

Někteří herci jsou dokonce takovými „zavodáři“, že čas od času výplatu za své herecké výkony ani nechtějí. V dnešním článku vám proto představíme pětici hollywoodských herců, kteří peníze za své role z různých důvodů odmítli.

Brad Pitt – Deadpool 2

První z herců dnešního seznamu měl důvod pro odmítnutí honoráře za svou roli poměrně jasný. Šlo o jeho hereckou čest. Nemohl si přeci říct o velký balík peněz, když se na obrazovce objevil jen na zlomek sekundy, ne? No řekněme si to upřímně, herci menšího formátu by si i za takový štěk určitě o nějaké ty peníze řekli.

A o co vlastně jde? O miniroli Brada Pitta (59) v superhrdinské komedii s názvem Deadpool 2. Že si ho z filmu nepamatujete? Není se čemu divit, opravdu se na obrazovce mihnul jen na okamžik. Když Deadpool shromáždil svůj nový tým a poprvé vykročil do akce, spousta z jeho kolegů okamžitě zahynula. Jedním z nich byl i neviditelný Vanisher, jehož skutečnou podobu (tvář Brada Pitta) jste mohli zahlédnout jen v okamžiku, kdy mu tělem proudilo smrtící napětí z elektrického vedení.

Pitt si ale ve skutečnosti o jistý honorář řekl. Roli Vanishera se rozhodl přijmout jen v případě, že mu Ryan Reynolds (46) scénárista a představitel hlavní role v jedné osobě koupí kafe. Na takovou podmínku Reynolds samozřejmě okamžitě kývnul a jedna z nejvtipnějších scén druhého Deadpoola byla na světě.

Bruce Willis – Čtyři pokoje

Zdravotní stav legendy akčních filmů Bruce Willise (67) se bohužel nadále zhoršuje a s největší pravděpodobností už natočil svůj poslední snímek. S jeho kariérou to v posledních letech šlo hodně z kopce, a to zřejmě především kvůli jeho stále se zhoršujícímu zdraví. Vraťme se ale zpátky k vrcholu jeho kariéry, který nastal na přelomu osmdesátých a devadesátých let.

V roce 1995 byl už Willis poměrně slavným hercem, který rozhodně nebyl ve finanční nouzi. Když tedy dostal nabídku zahrát si v povídkové komedii Čtyři pokoje, rozhodl se, že to udělá zadarmo. Konec konců dostal se tak mezi tu největší hollywoodskou smetánku, a tak se chtěl filmovému průmyslu nějak odvděčit.

Jeho rozhodnutí – nevzít si za roli ve Čtyřech pokojích peníze – mu ale způsobilo víc škody než užitku. V titulcích filmu Willisovo jméno například vůbec nenajdete, protože tím podle amerických hereckých odborů porušil jedno ze základních pravidel. Podle stanov odborů musí být každý herec za svou roli řádně odměněn, a místo toho tak Willise čekal trest.

Mark Wahlberg – Fighter

„Za svůj život jsem si zahrál ve spoustě filmů, za které se nyní stydím. Fighter mezi ně ale rozhodně nepatří,“ svěřil se jednou Mark Wahlberg (51) novinářům. Tenhle rodák z Bostonu začínal jako rapper, ale zanedlouho se propracoval mezi ty nejlépe placené herce současnosti. Během své kariéry se ale samozřejmě nevyhnul několika méně kvalitním snímkům, ale životopisný sportovní film o sourozenecké boxerské dvojici byl jeho vysněným projektem.

I proto si za jednu ze dvou hlavních rolí tohoto snímku nevzal ani dolar. Ze svého si navíc zaplatil i profesionálního trenéra a nutričního poradce, kteří mu pomohli dostat se do boxerské formy. Z jejich rad Wahlberg těží dodnes, protože o vyrýsované tělo od roku 2010, kdy šel Fighter do kin, nepřišel.

George Clooney – Dobrou noc a hodně štěstí

Aby se George Clooney (61) stal nejlépe placeným hercem roku, nepotřebuje žádnou velkou roli, jak ostatně dokázal už v roce 2018. Tehdy totiž prodal svůj podíl ve velké tequilérce Casmingos, překonal i takové herecké dříče, jako byli Dwayne Johnson (50) nebo Robert Downey Jr. (57).

Asi vás proto nepřekvapí, že Clooneymu o nějaké velké výplaty za jeho herecké role moc nejde. Tím spíš, když se jedná o roli, která mu přirostla k srdci. Právě proto si za scénář, režii a ztvárnění hlavní role ve filmu Dobrou noc a hodně štěstí vyplatil celkem tři dolary. Tímhle filmem vzdal Clooney poctu svému otci, který se živil jako investigativní novinář. Svůj nuzný honorář ospravedlnil tím, že je v pozici, že může přimět filmová studia k natáčení filmů, do kterých by se jim normálně nechtělo. Proto mu nepřišlo fér, chtít za to ještě peníze.

Johnny Depp, Jude Law a Colin Farrell – Imaginárium Dr. Parnasse

Na konec dnešního seznamu jsme si nechali dokonce tři herce, kteří se společně rozhodli, že za účinkování v jednom filmu nebudou chtít výplatu. Tím filmem bylo Imaginárium Dr. Parnasse a důvod, proč Johnny Depp (59), Jude Law (49) a Colin Farrell (46) odmítli dostat honorář, byl stejnou mírou tragický jako dojemný.

Při natáčení tohoto dobrodružného fantasy filmu totiž tragicky zemřel Heath Ledger, který měl hrát hlavní roli. Režisér Terry Gilliam (82) tak stál před složitou otázkou – buď mohl natáčení předčasně ukončit a film zrušit, nebo mohl povolat do akce své přátele z řad herců a pokusit se film dotočit s jinými herci.

A právě zde přišli na pomoc již zmíněné hvězdy, které se s Ledgerem podělily o jeho poslední roli. Všichni tři herci se rozhodli své honoráře spojit a skrze svěřenský fond je věnovat dětem zesnulého herce.

(tod)

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
George Clooney, Heath Ledger, Bruce Willis, Brad Pitt

Filmy:
Čtyři pokoje, Dobrou noc a hodně štěstí, Imaginárium Dr. Parnasse

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
cameo role, slavní herci, Brad Pitt role, hollywoodští herci, celebrity Hollywood, Heath Ledger smrt, Heath Ledger role, filmové honoráře, Bruce Willis role, platy herců
TOPlist