5 slavných herců, kteří do světa Hollywoodu vstoupili po čtyřicítce

29.01.2021

Filmový průmysl je neúprosný a plnohodnotnou kariéru v něm získá jen zlomek z těch, kteří o ni usilují. Při začátku vaší filmové kariéry musíte být zpravidla nejen talentovaní, ale zároveň i mladí a krásní. Hraním v „béčkových“ a horších filmech se postupně vypracujete nahoru k filmovým rolím, za které se už konečně nemusíte stydět. Váš postup však musí být rychlý, jelikož staré nezkušené herce nikdo nechce.

I ve filmovém průmyslu však výjimka potvrzuje pravidlo. Někteří slavní herci se totiž k filmařině uchýlili až v druhé polovině svého života, a jejich první natáčení skutečného hollywoodského hitu tak přišlo až po jejich čtyřicítce. Zajímá vás, kteří velmi slavní herci se po velkou část svého života věnovali jiné kariéře, než usoudili, že je záře reflektorů tím pravým? Pak se určitě pusťte do dnešního článku.

5. Christoph Waltz

Původem rakouského herce Christopha Waltze (64) můžete znát například jako nacistického důstojníka Hanse Landu z Hanebných panchartů, jako lovce lidí Dr. Schultze z Nespoutaného Djanga nebo jako Ernsta Stavra Blofelda z bondovky s názvem Spectre. Víte, co mají všechny tyhle filmy společného? Žádný z nich není starší víc jak dvanáct let.

Waltzova filmová kariéra však odstartovala už na konci sedmdesátých let, a do roku 2009, kdy ho „objevil“ Quentin Tarantino (57), měl na svém kontě už zhruba stovku filmů. Šlo však především o televizní filmy, nebo nízkorozpočtové snímky německé a rakouské produkce.

Mezi hollywoodské herce se Waltz zařadil až ve svých 52 letech a za svou od té doby vynikající kariéru vděčí právě Tarantinovi. Ten má vynikající oko pro talent a v případě Waltze se schopnost tohoto režiséra znovu potvrdila. Svým prvním velkofilmem získal tenhle Rakušan okamžitě Oscara za nejlepší výkon ve vedlejší roli a vítězství z Panchartů zopakoval o tři roky později, když stejnou cenu obdržel i za Djanga.

4. Alan Rickman

Dokážete si v roli Severuse Snapea z příběhů o Harry Potterovi představit někoho jiného než vynikajícího Alana Rickmana? Tento britský herec podal v roli učitele lektvarů tak geniální výkon, že je s ním jeho role nadobro spjata. To samé by se dalo říct o Sheriffu z NottinghamuRobina Hooda: Krále zbojníků nebo o Hansi Gruberovi ze Smrtonosné pasti.

Věděli jste, že právě Smrtonosnou pastí se Rickman poprvé postavil do záře filmových reflektorů? Ačkoliv by se mohlo zdát, že Rickman střídal filmové role už od dětství, jeho prvním velkým filmem byl právě legendární akčňák z roku 1988. Ve Smrtonosné pasti si zahrál až ve svých 42 letech.

To však neznamená, že by neměl předchozí zkušenosti s herectvím. Místo filmových prken ale Rickman získával zkušenosti na prknech divadelních. Jeho slibná kariéra byla tragicky ukončena 14. ledna 2016, kdy v 69 letech prohrál roční souboj s rakovinou slinivky.

3. Steve Carell

Ačkoliv americký komik Steve Carell (58) odstartoval svou hereckou kariéru už v roce 1991 ve svých devětadvaceti, od krátkých komediálních štěků v seriálech a televizních filmech se oprostil až o dvanáct let později. První větší roli v opravdovém hollywoodském trháku mu poskytl až Božský Bruce, kde si ztvárnil malou ale nezapomenutelnou roli zprávaře Evana Baxtera.

Jeho komediální výkon v roli nemožného televizního hlasatele mu o rok později zajistil roli v komedii Zprávař: Příběh Rona Burgundyho, a od té doby Carell už jen rostl. První hlavní roli dostal v roce 2005, kdy ztvárnil sympatického prodavače elektrospotřebičů v komedii s názvem 40 let panic.

Společně s jeho filmovou kariérou se rozjela i ta televizní, jelikož získal hlavní roli v americké verzi kultovního britského seriálu s názvem Kancl, kterou řada seriálových nadšenců považuje za zábavnější zpracování.

2. Samuel L. Jackson

Jen málokterý herec je natolik spojený se sprostými výrazy, jako Samuel L. Jackson (72). To ostatně dokazuje i první díl nového seriálu od Netflixu s názvem Dějiny nadávání. Kromě toho je Sam Jackson považován za jednoho z největších pracantů Hollywoodu, který má na svém kontě téměř dvě stovky různých rolí, a to i přesto, že jeho filmová kariéra pořádně odstartovala až v devadesátkách.

I když se jeho tvář objevovala i v dřívějších filmech, byl to opět až Quentin Tarantino, který potenciál tohoto herce pochopil naplno a věnoval mu jednu z hlavních rolí svého kultovního Pulp Fiction. Přestože Jackson už dříve hrál ve velkofilmech jako Jurský park nebo Mafiáni, dosud šlo jen o vedlejší role.

Pulp Fiction ukázalo, že jeho talent dokáže utáhnout i větší role, což se projevilo i na udílení Oscarů v roce 1995, kdy byl nominován na cenu za nejlepší výkon ve vedlejší roli. Ačkoliv se své první velké role dočkal až v pětačtyřiceti, jeho pozdější start jej nijak zvlášť nepoznamenal. Samuel L. Jackson je totiž nejvýdělečnějším hercem hollywoodské historie.

1. Morgan Freeman

Na konec dnešního seznamu jsme si nechali herce, kterého vždy bezpečně poznáte už jen podle jeho sametového hlasu. Ačkoliv měl Morgan Freeman (83) jistou filmovou kariéru i před osmdesátkami, jeho první velká role v opravdovém trháku přišla až v roce 1987 ve filmu Chytrák. Právě tahle role ho vynesla mezi hollywoodské hvězdy a díky ní získal první nominace na Oscara a Zlatý Globus.

Od té chvíle ho začali režiséři obsazovat do větších a větších filmů, které jsou dnes považovány za opravdové milníky kinematografie. Řidič slečny Daisy, Vykoupení z věznice Shawshank nebo Million Dollar Baby jsou jen některými z mnoha příkladů Morganovy vynikající herecké kariéry. Obrovské úspěchy slaví na filmových plátnech dodnes, přestože se mezi hollywoodské herce zařadil až ve svých 49 letech.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Steve Carell, Morgan Freeman, Samuel L. Jackson, Alan Rickman

Filmy:
Harry Potter a Kámen mudrců, Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Hanebný pancharti, 40 let panic

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
slavní herci, Hollywood, filmové legendy, zajímavosti o hercích, Alan Rickman zajímavosti, Morgan Freeman zajímavosti, Steve Carell život, Samuel L Jackson život, Samuel L Jackson zajímavosti, Alan Rickman život
TOPlist