5 slavných filmů, které trpí zlověstným prokletím

03.05.2018

Uvěřili byste nám, kdybychom vám řekli, že existují prokleté filmy? Spousta nehod a nepředvídaných událostí se samozřejmě dá připisovat smůle, ale když vás tahle smůla pronásleduje od samého začátku produkce, přestávají tyhle „náhody“ působit přirozeně. Takovou smůlu zkrátka musí způsobovat něco jiného. Možná dokonce něco nadpřirozeného. Může to být třeba prokletí?

Showbiz vám proto přináší seznam pěti filmů, o kterých se traduje, že je pronásleduje prokletí. Tahle prokletí mohou zahrnovat různé nehody, ale v mnoha případech můžou i za smrt filmařů. Ve čtení tedy pokračujte obezřetně.

5. Rosemary má děťátko

Thriller / Mysteriózní / Drama / Horor

USA, 1968, 136 min

Režie: Roman Polanski

Scénář: Roman Polanski

Hrají: Mia Farrow, John Cassavetes, Ruth Gordon

Film Romana Polanského Rosemary má děťátko slavil při svém vydání nečekané úspěchy, které ale neměly dlouhého trvání. Snímek vypráví příběh Rosemary a jejího manžele Guye, kteří čekají děťátko, a tak se přestěhují do nového bytu, který se však nachází ve starém newyorském činžáku. Ten je opředený různými děsivými historkami, ale novomanželé se všechna varování rozhodnou ignorovat. Rosemary však začne trpět nevysvětlitelnými bolestmi a v domě se postupně začínají dít velmi podivné věci. Manželé brzy zjistí, že mají co dočinění se satanistickým kultem.

Ono prokletí začalo film sužovat až po své premiéře. Producent filmu začal ihned po vydání filmu trpět obrovskými bolestmi kvůli žlučovým kamenům, hudební skladatel zemřel na následky nevysvětlitelného pádu, ale nejhůře dopadla rodina režiséra Polanského.

Jeho těhotná žena a jeho přátelé se totiž v roce 1969 stali oběťmi kultu masového vraha Charlese Mansona. Stojí za těmito úmrtími skutečné prokletí, nebo šlo jen o řádění psychopatického vraha?

4. Vymítač ďábla

Horor

USA, 1973, 122 min

Režie: William Friedkin

Scénář: William Peter Blatty

Hrají: Ellen Burstyn, Linda Blair, Jason Miller

Možná vás překvapí, že se za prokletý považuje i snad nejslavnější hororový film všech dob. Vymítač ďábla se sám zabývá nadpřirozenými silami, posednutím a prokletím, takže je jeho vlastní prokletí nakonec možná pochopitelné.

Film samotný je mnoha diváky považován za ztělesněné zlo a také ho provázela velká spousta nevysvětlitelných událostí, které tvorbu filmu ztěžovaly. Dům, ve kterém byl film natáčen, během produkce vzplanul a nákladné opravy oddálily premiéru filmu. Zajímavé je, že jediná místnost, která zůstala požárem nedotčená, byl pokoj mladé Reagan, kterou ve filmu posedl ďábel.

Představitelka Reaganiny matky si poranila záda při natáčení jedné z mnoha paranormálních scén a toto zranění jí sužovalo dlouhá léta i po natočení filmu. Dva z herců navíc zemřeli krátce po tom, co šel film do postprodukce. Často je s prokletím filmu spojován i syn herce, který namluvil onoho démona, jelikož v roce 1987 zavraždil svou ženu a dvě dcery. Sečteno a podtrženo, celkem devět lidí kolem filmu zemřelo za záhadných či brutálních okolností.

3. Vrána

Akční / Drama / Fantasy / Thriller

USA, 1994, 102 min

Režie: Alex Proyas

Scénář: David J. Schow, John Shirley

Hrají: Brandon Lee, Ernie Hudson, Michael Wincott

O komiksové Vráně jsme už několikrát psali. Celý film i jeho komiks totiž provází snad nejslavnější prokletí všech dob. Zemřel při něm totiž představitel hlavního hrdiny Brandon Lee. Jeho jméno vám může být určitě povědomé, jelikož byl synem slavného mistra bojových umění Bruce Lee.

Brandon měl být jako hrdina filmu jménem Draven postřelen z pistole, která však měla mít ve skutečnosti prázdný zásobník. Nějakým záhadným způsobem se však do komory zbraně dostal náboj a Brandon Lee byl tak na místě mrtev. Původně měl mít na sobě pro všechny případy neprůstřelnou vestu, kterou ale odmítl, aby film působil realističtěji.

Film provázely i další nehody včetně nevysvětlitelného požáru, poranění elektřinou či dokonce podivné přírodní podmínky, které se ze dne na den měnily a komplikovaly tak natáčení. Nic z toho však nebylo tak proslavené, jako smrt Vránina protagonisty.

2. Temný rytíř

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 2008, 152 min

Režie: Christopher Nolan

Scénář: Jonathan Nolan, Christopher Nolan

Hrají: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart

Vrána není jediným komiksovým filmem, který veřejnost považuje za prokletý. Dalším z nich je trilogie Temného rytíře režiséra Christophera Nolana. Ten si vzal oblíbeného Batmana pod svá křídla poprvé v roce 2005 s filmem Batman začíná.

Domnělé prokletí batmanovské trilogie není tak proslulé jako to u Vrány, přesto však filmy čekala celá řada nečekaných nehod a zvratů. Morgan Freeman (80), který v Nolanových filmech hraje Batmanova technika, se poměrně vážně zranil v autonehodě v době natáčení. Při natáčení druhého dílu zahynul jeden kaskadér, ale nejznámější je smrt Heatha Ledgera, který se po geniálním ztvárnění Jokera v roce 2008 předávkoval a na následky toho poté zemřel.

Prokletí však nekončí zde. Na premiéře posledního dílu v roce 2012 v americkém městě Aurora vkráčel do sálu po zuby ozbrojený vyšinutý vrah James Holmes oblečený v kostýmu Jokera a na místě zastřelil 12 lidí a dalších 59 zranil.

1. Umučení Krista

Drama / Historický

USA, 2004, 127 min

Režie: Mel Gibson

Scénář: Mel Gibson

Hrají: James Caviezel, Maia Morgenstern, Monica Bellucci

Film Mela Gibsona (62) z roku 2014 vypráví osudy Ježíše Krista a jde do grafických detailů násilí, které musela tahle ústřední postava křesťanského náboženství vydržet. Jim Caviezel (49), který v Umučení Krista hraje samotného Ježíše, utrpěl během natáčení spoustu zranění, která dost podstatně poničila jeho zdraví

Během natáčení zažil podchlazení, vykloubil si rameno, dostal zápal plic a dokonce utrpěl několik ran bičem, které omylem dopadly na jeho tělo. To ho zanechalo s roztrhanou kůží na zádech, která se léčila ještě dlouho po ukončení natáčení. To nejhorší však mělo ještě přijít. Herec, který v brutálním snímku Mela Gibsona ztvárnil jednu z hlavních postav křesťanství, byl zasažen bleskem. Jestli tohle není důkaz božího hněvu, tak už nevíme, co by jím být mohlo.

Nebylo to však jediné zasažení bleskem, ke kterému při natáčení došlo! Hned dvakrát totiž trefil blesk Jana Micheliniho (38), který zastával funkci asistenta režiséra. Skladatel John Debney (61), který k filmu psal hudbu, se později nechal slyšet, že to byl nejtěžší úkol jeho života a že během psaní skladeb pro film cítil přítomnost samotného Satana.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Christian Bale, Heath Ledger, Roman Polanski, Mel Gibson, Brandon Lee, Linda Blair

Filmy:
Vymítač ďábla, Rosemary má děťátko, Vrána, Umučení Krista, Temný rytíř

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
prokletí, charles manson vražda, horory, tragédie, Charles Manson, Brandon Lee smrt, žebříčky, filmové žebříčky, prokleté filmy, Heath Ledger filmy, Heath Ledger smrt, tragédie na natáčení, Temný rytíř Joker, postava Jokera, film Vrána prokletí, prokleté horory, Polanski vražda manželky
TOPlist