5 slavných filmů, kde je začátek tou nejlepší částí

14.11.2022

Představte si situaci, kdy vám někdo slíbí fantastickou večeři a jako důkaz začne nejlepším předkrmem, který jste kdy měli. Natěšeně tak očekáváte, jaké lahůdky si pro vás připraví pro další chody, ale k hlavnímu chodu i dezertu už vás čekají jen vařené brambory. Tak takhle nějak se museli cítit diváci následujících pěti filmů.

Dnes jsme si pro vás totiž připravili slavné filmy, které mají naprosto úchvatný začátek, na který budete vzpomínat ještě dlouho po zhlédnutí filmu. Záhy totiž zjistíte, že právě do startu snímku šlo nejvíc úsilí a nápadů a zbytek snímku je (při nejlepším) jen průměrnou podívanou.

Loď duchů

Z prvních záběrů filmu s názvem Loď duchů z roku 2002 budete mít pocit, že vás čeká něco nevídaného. Atmosféra sálá z každého okénka filmu a vy jen netrpělivě čekáte, jaký příšerný osud čeká zbohatlickou posádku zaoceánské lodi. Napětí roste a scénáristé vás zásobují řadou nápověd, které naznačují, co nic netušící posádku čeká.

A pak se to stane. V jediném momentě tanečníky na palubě projede ocelový drát, který je přesekne vejpůl. Ani tady filmaři nezklamou, protože nabízí detailní záběry na brutální spoušť. A pak? Pak vás čeká jen podprůměrný hororový snímek, který je spíš než postupným budováním strachu a nejistoty plný „lekaček“ a nudného a předvídatelného děje.

X-Men Origins: Wolverine

Superhrdinský film s názvem X-Men Origins: Wolverine je jedním z těch, které měly potenciál pohřbít celý žánr komiksových filmů. Naštěstí vyšel v době, kdy vznikaly první filmy propojeného vesmíru Marvelu, a tak jeho dopad na filmový svět nebyl tak zásadní.

V X-Men Origins: Wolverine s Hugh Jackmanem (54) v hlavní roli oblíbeného mutanta s vysouvacími drápy a regeneračními schopnostmi nefunguje téměř nic. Filmaři naprosto pošlapali komiksové předlohy a z některých postav vytvořili parodie na sebe sama. Snad nejhůř dopadl ukecaný Deadpool, kterému se tvůrci z nějakého důvodu rozhodli zašít ústa a proměnit ho v prapodivnou zrůdu, která se svým komiksovým já neměla pranic společného.

Pokud byste si ale tenhle snímek vybrali podle jeho začátku, nic z toho by vás ani ve snu nenapadlo. Úvod totiž ukazuje Wolverina a jeho bratra, jak díky své dlouhověkosti a nesmrtelnosti bojují v různých válkách počínaje americkou občanskou válkou a konče válkou ve Vietnamu. Tahle vysoce stylizovaná montáž ukazuje, jaký potenciál mohl snímek o zrodu Wolverina mít, jen aby zbytkem scén veškeré naděje pohřbil.

Špion, který mě miloval

Každá bondovka si naprosto zakládá na svém začátku. Scéna, která předchází vysoce stylizovaným titulkům, má v každém filmu o agentovi 007 navnadit diváka k dalšímu sledování zbytku filmu, který se začátkem občas nemusí mít vlastně vůbec nic společného.

Snad nejlepším příkladem téhle výjimečnosti je film s názvem Agent, který mě miloval, ve kterém se Jamesem Bondem stal teprve podruhé Roger Moore. Film začíná netradiční honičkou, která se tentokrát neodehrává na čtyřech kolech, ale na sjezdových lyžích. Bonda pronásleduje skupina ozbrojených padouchů a ten se musí kromě překážek na svahu vyhýbat i střelbě z automatických zbraní.

Pronásledovatelé jsou neúprosní a celý sjezd včetně průjezdů zmrzlými jeskyněmi se nese v duchu naprosto šílené rychlosti. Ve scéně samozřejmě nechybí ani špionská udělátka, jako je například zbraň ukrytá v lyžařské hůlce. Celá honička vyvrcholí tím, že Bond seskočí z příkrého srázu. I na tuhle situaci je však agent 007 připraven. Po chvíli volného pádu z jeho batohu vystřelí padák v barvách britské vlajky.

Swordfish: Operace Hacker

Od špionů se v dalším filmu přesuneme k hackerům. Právě ti jsou totiž hlavním motivem akčního filmu z roku 2001 s názvem Swordfish: Operace Hacker. I zde si zahrál již zmíněný Hugh Jackman, ale toho se v úvodu filmu nedočkáte. Místo něj na vás čeká John Travolta (68) v roli pološíleného zločince a jeho padoušský monolog.

Kvůli tomu jsme však Swordfish do dnešního článku o vynikajících úvodech filmu nezařadili. Vybrali jsme ho kvůli momentu, který přijde hned poté. Následuje totiž zpomalený záběr na explozi bomby v centru města a její zdrcující, ale uvěřitelné následky. Brilantní úvod tohoto filmu je ale možná celkově na škodu. Divák totiž celou dobu čeká na to, až se vrátí kvality začátku filmu, jen aby při závěrečných titulcích zjistil, že takový moment nepřijde.

Hancock

Na konec dnešního článku jsme si nechali ještě jeden superhrdinský film, který divákům dával naději, že půjde o něco unikátního. V centru dění byl totiž „superhrdina“, jehož životní náplní byl jen alkohol a flákání. Když se zrovna odhodlal k nějakým těm superhrdinským činům, většinou napáchal víc škody než užitku, a co víc – ztvárnil ho Will Smith (54) na vrcholu své kariéry.

Úvod Hancocka ukazuje jeden z momentů, kdy se opilí superhrdina snaží polapit zločince, kteří způsobují chaos v ulicích Los Angeles. Při jejich pronásledování Hancock zničí nejen velkou část losangeleské infrastruktury, ale i jeden z významných památníků města.

Netrvá to ale dlouho, a i tenhle snímek sklouzne k tradičním hrdinským klišé, kdy se dříve nenapravitelný pobuda snaží odčinit vše, co městu napáchal. Na konci se tvůrci k filmu snažili přilepit ještě prapodivnou „love story“, a tak prvních deset minut zůstává tím jediným, co v tomhle superhrdinském snímku stojí za zhlédnutí.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
John Travolta, Will Smith, Roger Moore, Hugh Jackman

Filmy:
Swordfish: Operace Hacker, Loď duchů, Špion, který mě miloval, Hancock, Špion

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
horory, akční filmy, slavné filmy, bondovky, komiksové filmy, Hugh Jackman filmy, série X-men, začátky filmu, úvodní scény, průměrné filmy, napětí
TOPlist