5 skvělých akčňáků s promarněnými konci

16.04.2020

Natočit úspěšný akční film není ani zdaleka tak snadné, jak se může zdát. Ačkoliv vám může připadat, že jsou thrillery nebo dramata mnohem náročnějšími žánry, i tvůrci akčních filmů musí dát do svých filmů úplně všechno, a často i víc než tvůrci jiných filmů. Musí totiž stále držet divákovu pozornost a neustále ho něčím bavit.

To jde zaručit jen několika málo způsoby a jedním z nich jsou i nečekané zvraty. Když totiž svého diváka pořád něčím překvapujete, nemá šanci se začít nudit. Někteří filmaři však v tomto principu jdou o krok dál, než by měli, a své skvěle rozjeté filmy tak na jejich konci nějakým výstředním rozhodnutím pohřbí.

Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pět skvělých akčních filmů, které od geniality dělí jen jejich promarněný konec.

5. Ctihodný občan

První snímek šel do kin v roce 2009 a hlavní role se v něm ujal Gerard Butler (50). Ten ve filmu Ctihodný občan hraje muže, kterému šílený vrah zavraždil celou rodinu. Přestože je viník rychle dopaden, netrvá to dlouho a je z vězení propuštěn. S takovou nespravedlností se Butler nehodlá smířit a rozhodne se pomstít nejen jemu, ale i celému městu, systému a společnosti, a to bez jakéhokoliv slitování.

Butlerově postavě tak divák až do konce příběhu fandí, jelikož vykonává spravedlivou mstu tam, kam systém nedosáhne. Když se však jeho postava změní ze zhrzeného akčního hrdiny na věznitele, kata a ve finále dokonce i teroristu, je jen velmi obtížné se vyznat v tom, komu byste měli během filmu držet palce.

Stupňující napětí však nevyvrcholí brutálním střetem „spravedlnosti“ a systému, ale tak nějak uboze vyšumí. Právo a pořádek se ke konci filmu vrací do zajetých kolejí a veškeré otázky morálky, které tvůrci před diváka celou dobu stavěli, zůstávají ignorovány.

4. Temný rytíř povstal

Batmanovská trilogie režiséra Christophera Nolana (49) je jedním slovem vynikající. Vdechla nový život superhrdinskému žánru, který po předchozích zkušenostech mnozí považovali za mrtvý. Nolan totiž ke svým třem filmům o netopýřím ochránci města Gotham nepřistupoval jako k platformě pro prodej hraček, ale k vážnému akčnímu thrilleru odehrávajícímu se ve světě superhrdinů.

Proto je zklamání z ukončení této senzační trilogie tak hluboké. První díl s názvem Batman začíná nastavil tón celé série, Temný rytíř je její nejlepší součástí, ale Temný rytíř povstal obrovský potenciál nakonec pošlapal. Došlo k tomu navíc až k samému konci třetího dílu. Ačkoliv se žádný z nově představených padouchů nemohl rovnat geniálnímu výkonu Heatha Ledgera v roli vyšinutého Jokera, až do samotného finále šlo o solidní film.

Když však Batman zjistí, že nedokáže bombu v srdci města deaktivovat a musí s ní odletět nad moře, jde veškerá ponurá atmosféra série stranou. Přes zdánlivou bezvýchodnost jeho situace hrdina stihne uniknout smrtící explozi, zdá se, že i sám Nolan zapomněl, co chtěl třetím dílem sdělit. Přitom by stačilo, kdyby Batman při výbuchu bomby skutečně přišel o život. Místo toho si užívá důchod v italské riviéře ve společnosti Catwoman a svého věrného sluhy.

3. Con Air

Tvrdit, že je Con Air geniálním filmem, by bylo asi trochu moc. Rozhodně však nejde říct, že by šlo o nudný akční snímek, který nemá divákovi co nabídnout. Když při sledování Con Air vypnete svůj mozek, budete se velmi dobře bavit záměrně přehnanými hereckými výkony, překvapivě chytrým scénářem a precizně propracovanými akčními scénami.

Je proto škoda, že snímek neskončil tak, jak bylo původně v plánu. Původně měl totiž hlavní hrdina snímku v podání nenapodobitelného Nicolase Cage (56) odstranit úhlavního padoucha a zachránit tak Las Vegas před zkázou, kterou přináší havárie vězeňského letadla. Z těchto plánů bylo však nakonec upuštěno ve prospěch vysokorozpočtové katastrofické akční scény, která působí jako z jiného filmu.

2. 2012

Když už jsme zmínili katastrofické filmy, nemůžeme opomenout snímek názvem 2012, ve kterém se hlavní role ujal John Cusack (53), který si shodou okolností zahrál i v Con Air. Příběh filmu z roku 2009 se točí kolem mayského kalendáře a jeho předpovědi konce světa datované právě k roku 2012.

Režie se ujal zkušený veterán filmového průmyslu Roland Emmerich (64), kterému snímky o konci světa rozhodně nejsou cizí. V jeho filmografii najdete nejen Den poté a Godzillu, ale i kultovní Den nezávislosti. Co se tedy při natáčení filmu 2012 nepodařilo? Asi jste už pochopili, že jeho konec. Jinak by se nedostal do dnešního článku.

Všechny scény destrukce a řádění živlů vypadají fantasticky, a i vztahy mezi hrdiny dobře fungují a působí uvěřitelně. Když však přijde čas na ukončení filmu Emmerich udělá zvláštní krok stranou. Představí totiž speciální „superlodě“, které světové vlády tajně vytvořily. Film tak namísto uspokojivého vyvrcholení téměř tři hodiny budovaného napětí končí podivnou alegorií na Noemovu archu.

1. Matrix Revolutions

U zbytečných biblických odkazů zůstaneme i v posledním filmu dnešního seznamu. Jen těžko byste hledali „revolučnější“ akční sci-fi, než byl původní Matrix z roku 1999. V něm (tehdy ještě bratři) Wachowští skvěle mísili své originální nápady s filozofickými směry, senzačními počítačovými efekty a parádně propracovanou akcí. Je jen opravdu málo věcí, které se dají původnímu Matrixu vytknout. To samé však bohužel neplatí o jeho pokračováních s podtituly Reloaded a Revolutions.

O tom, že je Keanu Reeves (55) v roli hrdinného Nea vlastně biblickým spasitelem, nebylo pochyb už od prvních momentů série. Už jen to, že mu každý říká „Vyvolený“ je dost silný náznak. Když však na konci třetího Matrixu obětuje svůj život pro záchranu lidstva, je to, jako by na vás tvůrci Matrixu hodně významně mávali, jestli jste to jako už pochopili.

Zakončení chytré trilogie tím, že se mimozemšťané s lidmi dohodnou na mírovém řešení, a že se hlavní hrdina stane počítačovým virem je zkrátka nehodné jména série.

(tod)

Fandím
7 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Nicolas Cage, John Cusack, Keanu Reeves, Gerard Butler

Filmy:
Matrix Revolutions, Con Air, 2012, Ctihodný občan, Temný rytíř povstal

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
americké filmy, Keanu Reeves filmy, akční filmy, Nicolas Cage porno, Gerard Butler role, temný rytíř povstal, skvělé akční filmy, Matrix Revolutions
TOPlist