5 skutečných společenských problémů ve filmech od Marvelu

29.06.2021

Komiksový svět filmů od Marvelu většina z nás vnímá jako pohodový únik od reality všedního dne. Díky známým superhrdinům a neutuchající akci můžeme alespoň na hodinu a půl zapomenout na naše každodenní problémy a užívat si komiksových příběhů. I komiksy však postupem času dospívají a dávno nejsou jen jednoduchými příběhy o boji dobra se zlem.

Komiksové sešity i filmy se často věnují různým tématům, která nás trápí i ve skutečnosti. Ať už jde o maličkosti nebo celospolečenské problémy, Marvel se těchto témat neštítí. V dnešním článku se proto zaměříme na pětici skutečných společenských problémů, které se objevily ve filmech od Marvelu.

5. Ztráta práce

S prvním reálným problémem dnešního článku se v minulosti setkala většina z vás. Ačkoliv to rozhodně neznamená konec světa, ztráta práce je rozhodně nepříjemným zážitkem, který způsobuje spoustu stresu a duševní nepohody. Musíte si znovu procházet procesem hledání nového zaměstnání, musíte uzpůsobit svůj způsob života a často to vede i k depresivním či agresivním náladám propuštěných.

Skvělý příklad toho, kdy ztráta práce zahnala spořádaného člověka k opovrženíhodným činům, najdete v prvním díle nové trilogie o Spider-Manovi. Ve filmu Spider-Man: Homecoming přijde o práci poctivý dělník Adrian Toomes, kterého si ve filmu střihnul Michael Keaton (69). Toomes investuje spoustu peněz do drahé techniky pro odklízení škod po mimozemském útoku na New York, jen aby později zjistil, že tahle práce připadla speciální agentuře pod dohledem Tonyho Starka.

Toomes tak přijde o své životní úspory, a aby dokázal uživit svou rodinu, vydá se na dráhu zločinu jako superpadouch Vulture. Prodej ilegálních zbraní se mu tak zdá jako jediné východisko z jeho svízelné situace.

4. Vydělávání na válkách

U prodeje zbraní ještě zůstaneme, tentokrát však nepůjde o ilegální činnost, ale o tu, která je posvěcená úřady. Přesně tím se totiž zabývá Tony Stark v podání Roberta Downeyho Jr. (56). Tony se na dráhu superhrdiny vydá poté, co jej při přehlídce jeho zbraní unese teroristická skupina, která po něm chce, aby je také vyzbrojil.

Když Tony zjistí, že mají teroristé ve svém úkrytu spoustu zbraní s jeho logem, dojde mu, že jeho pracovní činnost nepomáhá ukončit války, ale naopak je rozpoutává a „udržuje při životě“. Na válečném snažení v současnosti vydělávají stovky firem, které veškeré konflikty eskalují do ještě brutálnějších rovin, při kterých trpí především civilní obyvatelstvo.

3. Následky válčení

Když už jsme zmínili vydělávání na válečném snažení v prvním Iron Manovi, nemůžeme zapomenout na následcích, které tyto souboje mají. Stačí se podívat na druhé Avengers s podtitulem Age of Ultron, ve kterém superhrdinský tým bojuje s umělou inteligencí, která ovládá stovky po zuby ozbrojených robotů.

Takový souboj by sám o sobě zanechal hroznou spoušť včetně mnoha lidských obětí, ale když do toho ještě připočítáte moment, kdy Ultron zvedne celé východoevropské město i se základy vysoko do vzduchu, nedají se škody ani zdaleka vyčíslit. V následujícím snímku s názvem Captain America: Občanská válka pak navíc superhrdinové způsobí ještě jednu tragédii, která připraví o život několik lidí.

V tu chvíli společnosti dojde trpělivost a začnou se dožadovat spravedlnosti, aby byli hrdinové zodpovědní za své činy. Boj se zločinem pomocí superschopností totiž nepřináší jen výhru dobra, ale i spoustu materiálních škod, a čas od času i ztráty na životech.

2. Rasismus

V současnosti byste ve společnosti jen s velkými obtížemi hledali více kontroverzní téma, než je rasismus. Obě strany do debaty vnášejí extrémní názory, že se celá situace neustále zbytečně vyhrocuje do neúnosných výšin. Šikana, rabování, násilné protesty, rasově podněcované útoky i zastaralé předsudky jsou výsledkem zbytečného sporu dvou nesmiřitelných stran.

Na problematiku rasismu poměrně překvapivě ukazuje i jeden z komiksových filmů, které Marvel vydal v roce 2018. Hlavním hrdinou Black Panthera je mladý princ bájné Wakandy T’Challa, kterého si ve světě „marvelovek“ zahrál nedávno zesnulý Chadwick Boseman. Wakanda je vyspělá země, která se v minulosti vyhnula všem opresím a segregačním tendencím, které najdete v historii každé země.

Proti němu se postaví charismatický Killmonger, který své mládí nestrávil v „ráji na Zemi“ jako T’Challa, ale v rasismem zmítané Americe, kde se černoši snažili získat stejná práva celá staletí. Různé pohledy obou nástupců trůny nakonec vyústí v krvavou bitvu, která dává jasně najevo, že rasismus opravdu nejde vyřešit mávnutím kouzelného proutku.

1. Posttraumatická stresová porucha

Posledním bodem dnešního seznamu se vrátíme zpátky k Iron Manovi, a to konkrétně k jeho třetímu sólovému filmu. V tom se totiž tvůrci rozhodli, že ukážou, že se i superhrdinové musí potýkat s psychickými problémy a mentálními poruchami. Už v předchozích dílech jsme si mohli všimnout, že Tony vykazuje znaky narcismu, malichernosti a až příliš vřelého vztahu k alkoholu, ale Iron Man 3 posunul jeho mentální zdraví ještě o úroveň jinam.

Jeho třetí sólový film se totiž odehrává po událostech Avengers, kdy se Tony poprvé setkal s mimozemskými bytostmi a málem zemřel, když se snažil ochránit obyvatele New Yorku tím, že vynesl odjištěnou atomovou bombu do vesmíru. Tenhle hrdinský čin a chvilková klinická smrt v něm zanechaly následky, se kterými bojuje po celou dobu filmu.

Čas od času ho přepadnou panické záchvaty, trpí pocity méněcennosti a zkrátka to není ten charismatický multimiliardář, kterého jsme si dříve zamilovali. Trpí totiž takzvanou posttraumatickou stresovou poruchou, která mu znemožňuje normálně fungovat.

(tod)

Fandím
7 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Robert Downey Jr., Michael Keaton, Chadwick Boseman

Filmy:
Iron Man, Avengers, Iron Man 3

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
rasismus, války, marvel, Wakanda, společenské problémy
TOPlist