5 seriálů, u kterých se vyplatí „přetrpět“ první sérii

25.07.2022

Jak se říká, žádný učený z nebe nespadl. Jen málokomu se podaří udělat díru do světa hned na první pokus a občas je potřeba zkoušet, pilovat a vylepšovat, dokud nenarazíte na zlatou žílu. Tohle si moc dobře uvědomují i seriáloví tvůrci, kteří si musí přízeň svých diváků získávat postupně.

Někdy se totiž stane, že se hned od začátku úplně netrefí a první série jejich děl jsou tak ve srovnání se zbytkem jejich počinu zkrátka podprůměrné. Přesně na takové seriály se zaměříme v dnešním článku, kde vám představíme pětici slavných „serošů“, které vás odmění, pokud u nich přežijete pomalejší a často nejistý rozjezd.

Černá zmije

Rowana Atkinsona (67) zná většina diváků především jako potrhlého pana Beana, který se svými šílenými eskapádami nesmazatelně zapsal do dějin televizní zábavy. Kromě Beana, Johnnyho Englishe nebo Trevora z nové minisérie s názvem Včela na mušce se Atkinson proslavil především díky nenápadnému britskému seriálu jménem Černá zmije.

Ten vypráví příběhy potomků jednoho šlechtického rodu, ve kterém právě Atkinson ztvárňuje hlavní roli. Každá série se soustředí na jinou historickou dobu, a ačkoliv jsou druhá, třetí a čtvrtá řada považovány za naprostou klasiku britské televizní zábavy, ta první u diváků vcelku propadla.

Tvůrci ale vydrželi a v dalších se k Atkinsonovi přidal například Hugh Laurie (63) nebo Stephen Fry (64), kteří titulní Černou zmiji skvěle doplňovali. Tvůrce navíc svazoval i relativně nízký rozpočet, kvůli kterému museli naprostou většinu scén natáčet na jedné či dvou natáčecích lokacích. To ale seriálu naopak dopomohlo zdůraznit vynikající humor.

Star Trek: Nová generace

Ať už jste fanouškem Star Treku nebo preferujete okázalejší Star Wars, jedno si musíme přiznat všichni. Obě tyhle ságy zanechali ve světě sci-fi obrovský dopad. Zatímco Star Wars se soustředí především na akci a technologické vymoženosti, umírněnější Star Trek ukazuje hlavně to, jaký by mohl být život otevřené a neprobádané galaxii budoucnosti.

Důraz na politiku a mezirasové vztahy měl ale ve Star Treku: Nové generaci naprosto jednoznačnou příčinu. I zde byl totiž největší překážkou nízký rozpočet. Tvůrci tak museli posbírat rekvizity ze starších projektů zaměřených na dobrodružství vesmírné lodi Enterprise a nový seriál s kapitánem Picardem v podání Patricka Stewarta (82) poměrně dlouho hledal svou identitu.

Tu se mu podařilo najít už v druhé sérii a od té doby patří Pickardova posádka k těm, které si fanoušci Star Treku oblíbili nejvíce.

Agenti S.H.I.E.L.D.

Ačkoliv v současnosti vydává komiksový Marvel jeden seriál za druhým, byly doby, kdy je na televizních obrazovkách válcovaly seriály od konkurenčního DC. Jediný marvelovský televizní projekt, který za něco stál, nesl jméno Agenti S.H.I.E.L.D. a vyprávěl příběhy na první pohled nezajímavých postav bez speciálních schopností.

Hlavní postavou seriálu byl agent Phil Coulson, který se v první fázi propojeného filmového univerza Marvelu objevoval snad v každém filmu. Postava Clarka Gregga (60) ale zemřela v prvních Avengers a pro potřeby Agentů S.H.I.E.L.D. ji museli filmaři přivést zpátky k životu. Diváci si ale často lámali hlavu nad tím, jestli to vůbec stálo za to.

Seriál o agentech z přísně tajné organizace měl opravdu pomalý rozjezd a věci začaly nabírat na obrátkách až v pozdějších sériích. Řada fanoušků se navíc shoduje, že druhá polovina čtvrté série je jednou z vůbec nejlepších televizních zápletek historie.

Buffy, přemožitelka upírů

Jen s velkými obtížemi byste hledali něco víc „devadesátkového“, než je seriál Buffy, přemožitelka upírů. Ten vypráví příběhy partičky kamarádů, kteří pomáhají neohrožené dívce bojovat s nebezpečnými silami zla. Sarah Michelle Gellar (45) se na tuhle roli hodí úplně skvěle a je škoda, že si u nás seriál o nebojácné Buffy nezískal větší fanouškovskou základnu.

Za tento fakt do jisté míry může i to, že jej spousta diváků nevydržela sledovat alespoň do druhé série. Než se totiž tvůrce Buffy Joss Whedon (58) osmělil, působila každá epizoda seriálu jako sice zábavný, ale osamocený a uzavřený příběh. Až později začal vyprávět spletitější děje, které se rozkládaly na ploše několika po sobě jdoucích dílů a až tehdy Buffy, přemožitelka upírů začala naplňovat svůj nesporný potenciál.

Kancl

Na konec dnešního článku jsme si nechali seriál, který je s větou: „Musíte vydržet aspoň do druhé série,“ spojován snad nejčastěji. Jde o americký sitcom z kancelářského prostředí firmy Dunder Mifflin, kterému šéfuje věčně pomatený Michael Scott v podání Steva Carella (59).

Ten dokáže v každé situaci bezpečně udělat naprostý opak toho, co by se od normálně fungujícího člověka dalo očekávat, a proto sebe (a potažmo i diváka), často dostává do situací, u kterých je trapnost jedinou emoci, kterou budete pociťovat.

Předčasné opuštění seriálu v tomhle případě však není chybou tvůrců, ale hledat ji musíte spíš na straně diváků. Ačkoliv je první série o poznání slabší než ty následující, diváci si na nepříjemné a trapné momenty musí zkrátka zvyknout, aby je začaly naplno bavit.

(tod)

Fandím
10 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Patrick Stewart, Rowan Atkinson, Sarah Michelle Gellar, Steve Carell

Filmy:
Star Trek: Nová generace, Černá zmije, Kancl

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
seriály, americké seriály, buffy, americké sitcomy, Rowan Atkinson Mr. Bean, Avengers Marvel, Kancl humor, The Office, komiksové filmy, Star Trek, akční sci-fi
TOPlist