5 seriálů s neuvěřitelně povedenými speciálními efekty

19.12.2018

Už dávno neplatí, že by televizní seriály byly jen lacinou náhražkou filmů. Tuhle situaci změnily na přelomu tisíciletí pořady jako Rodina Sopránů nebo Sex ve městě, které jsou jedny z prvních, které se dají označit za takzvanou „Quality TV“.

V tomto jednoduchém sousloví se skrývá vysoký rozpočet, propracovaný děj, skvělé obsazení či nějaká přidaná umělecká hodnota. Dnešní seriálový svět je takovýchto počinů plný, a to nejen díky HBO, ale i streamovacím službám jako jsou například Netflix, Amazon Prime nebo Hulu. Vysoký rozpočet s sebou také často přináší i velmi propracované speciální efekty, za které by se skutečně nemusel stydět kdejaký film.

Showbiz vám proto nyní přináší seznam pěti seriálů s opravdu skvělými speciálními efekty.

5. Star Trek: Discovery

Ačkoliv se dnes mohou zdát efekty původního seriálového Star Treku z poloviny šedesátých let být směšné, v té době byly všechny sci-fi „serepetičky“, které seriál představil neskutečně revoluční. Různé spin-offy příběhu o posádce vesmírné lodi Enterprise se vždy snažily držet s dobou, ale opravdu skvělé speciální efekty se k sérii vrátily až díky modernímu filmovému rebootu z roku 2009.

Na tuhle tradici se snaží navázat seriál, za kterým stojí výše zmíněný Netflix, s názvem Star Trek: Discovery. Discovery je prequelem k původnímu seriálu, jelikož se odehrává ještě před první velkou expedicí kapitána Kirka, Spocka, Uhury a dalších členů Enterprise. Nová série vypráví příběhy posádky experimentální lodě Federace s názvem Discovery, která se díky prototypovému pohonu dostane do paralelního vesmíru.

První série měla premiéru v roce 2017, takže si navíc můžete být jistí, že její efekty rozhodně nebudou vypadat zastarale. Ať už jde o vesmírné lodě, warpový pohon, střely z phaserů, transportéry nebo další typické elementy oblíbeného seriálu, Discovery představuje Star Trek v té nejnablýskanější podobě.

4. Bratrstvo neohrožených

Jen málokdo nikdy neslyšel o kultovní minisérii sledující vojáky americké armády během druhé světové války s názvem Bratrstvo neohrožených. Tento legendární projekt HBO si vysloužil nespočet různých ocenění a na tuzemském ČSFD si dodnes drží pozici pátého nejlepšího seriálu historie.

Přestože počítačové efekty pravděpodobně nebudou tím prvním, co vás při zmínce Bratrstva neohrožených napadne, můžeme vás ujistit, že je jich seriál plný. I když jeho tvůrci ve velké míře spoléhají na praktické efekty, i ty musí téměř bezvýhradně upravovat v počítačích. Jinak byste totiž nikdy nedosáhli tak majestátních explozí, požárů a obřích ozbrojených konfliktů.

Právě ona autenticita, za kterou bývá seriál chválen, je často zapříčiněna právě speciálními efekty. Ty ale rozhodně nejsou nijak levnou záležitostí. I kvůli nim se tato desetidílná série v roce 2001 vyšplhala na pozici nejdražšího seriálu tehdejší doby.

3. Westworld

I další seriál pochází z dílny HBO. Tentokrát jde o prozatím dvacetidílné sci-fi o dvou sériích, které se vzdáleně zakládá na filmové předloze spisovatele Michaela Crichtona, jež má na svědomí i Jurský park. Už jsme vám poskytnuli dostatek nápověd, nebo stále netušíte, o který seriál se jedná? Tak či tak vám můžeme prozradit, že jde o vysokorozpočtový Westworld.

Crichton, který se zřejmě vyžíval ve vytváření zábavních parků, ve kterých dochází ke katastrofám, dal vzniknout i takzvanému Westworldu. To je park vsazený do prostředí Divokého západu, jehož jedinými obyvateli jsou kromě platících klientů od lidí nerozeznatelní androidi. Jejich jediným úkolem je přinést hostům skutečně ten nejautentičtější zážitek a klidně za to položit svůj robotický život.

Stejně jako v původním filmu se i v novém seriálu začne něco kazit a androidí programy tak přestanou fungovat tak, jak by měly. Protože je Westworld sci-fi z dílny HBO, je seriál plný rozličných efektů. Ať už jde o futuristické prostředí pořadatelů parku, o westernové prostředí, nebo přímo o těla androidů v různých fázích sestavování, efekty seriálu jsou skutečně špičkové. Je tedy možné, že na ně padl větší obnos než na honorář Anthonyho Hopkinse (80), který v seriálu hraje.

2. Terra Nova

Osud futuristického sci-fi Terra Nova je dost smutným příkladem toho, jak může drahá produkce seriál zničit. Terra Nova vypráví příběh o skupince cestovatelů časem, která se vydávají do minulosti, aby zachránila umírající planetu Zemi.

Omylem se však přesunou dál, než původně chtěli, a tak skončí v minulostí vzdálené 85 milionů let před naším letopočtem. Protože nemají žádnou cestu zpět, zakládají novou kolonii, která se musí vypořádat s různými nástrahami prehistorického světa včetně nehostinné krajiny a děsivých monster.

Tvůrci seriálu rozhodně na ničem nešetřili a je to vidět. Na to, že první a jediná série vznikla už v roce 2011, jsou její efekty i na dnešní poměry zkrátka dech beroucí. Ono se ani není moc čemu divit. Producentem seriálu totiž nebyl nikdo jiný než oscarový Steven Spielberg (72). Bohužel nákladnou produkci nedokázala vyvážit ani poměrně úctyhodná sledovanost, a tak byla Terra Nova po své první sérii zrušena.

1. Hra o trůny

Možná vás překvapí, že dnešní seznam nezakončíme dalším sci-fi, ale něčím úplně jiným. Když ale prozradíme jméno onoho seriálu, bude vám vše jasné. Hra o trůny je totiž jedním z nejúspěšnějších televizních seriálů historie, který oprávněně sbírá jednu cenu za druhou.

Fantasy, založené na příbězích spisovatele George R. R. Martina (70), je jedním z těch nejambicióznějších projektů HBO, která na poli seriálové tvorby rozhodně není žádným „ořezávátkem“, jak už jste ostatně mohli z dnešního článku poznat. Oblíbený seriál vypráví příběh souboje o moc ve fiktivním světě Západozemí, kde mezi sebou soupeří hned několik nelítostných šlechtických rodů, z nichž si každý uzurpuje právo na železný trůn.

Kromě detailně propracovaných draků a jiných monster je seriál plný i velkolepých bitev, které vypadají naprosto bezkonkurenčně především díky speciálním počítačovým efektům. V příštím roce se dočkáme poslední série, která příběhy z magického světa Hry o trůny uzavře, ale je nad slunce jasné, že si právě epické finále vyžádá ty nejpropracovanější speciální efekty. My už se nemůžeme dočkat.

(tod)

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Anthony Hopkins, Steven Spielberg, Michael Crichton

Filmy:
Hra o trůny, Westworld, Bratrstvo neohrožených, Star Trek, Terra Nova

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
seriáloví herci, Fantasy, fantasy seriály, žebříčky, žebříčky seriálů, seriálové žebříčky, nejlepší seriály, speciální efekty, povedené speciální efekty, Hra o trůny efekty, Hra o trůny draci, hra o trůny bitvy, seriál Westworld, sci fi seriály, seriály s dinosaury
TOPlist