5 seriálů, které skončily cliffhangerem

05.10.2018

Při posledních epizodách svých seriálů mají jejich tvůrci dvě možnosti. Důstojně své seriálové počiny, které si za ta léta své existence získaly miliony fanoušků po celém světě, ukončit, nebo se na to „vykašlat“ a celou fanouškovskou základnu vytočit do běla tím, že mnohé dějové linky uspokojivě neuzavřou.

Abychom ale byli fér, musíme uvést na pravou míru, že za takto neuspokojivá finále seriálů nenesou vždy vinu jejich tvůrci. Občas totiž jejich pořady „zaříznou“ studia či televize, která za jejich tvorbou stojí. Občas proto seriály skončí na takzvaném neplánovaném cliffhangeru, což je napínavá část děje, která má mít rozuzlení v dalším díle.

Pro vaši představu může jít o to, že v seriálu někoho postřelí, přijde se na milostnou aféru či prostě obecně dojde k nějaké překvapivé události. Osudy hrdinů pak zůstávají nejisté, což diváky přinutí sledovat i další epizodu. Pokud tedy existuje…

Pokud se však tyto cliffhangery objeví v poslední epizodě seriálu, je to jen k vzteku. Diváci se tak nikdy nedozví, jak to s jejich hrdiny dopadlo. Pokud si chcete trochu zvednout tlak a připomenout si některé neuzavřené pořady, pusťte se směle do dnešního článku!

5. Superman

Pro dnešní seznam jsme se rozhodli postupovat chronologicky. Začneme od nejstaršího seriálu, který se točí kolem snad toho nejslavnějšího superhrdiny vůbec. Jde samozřejmě o Supermana a jeho stejnojmenný seriál z kraje devadesátých let. Tento nadějný seriál se dočkal čtyř sérií a nechvalně skončil v roce 1997.

Superman se točí nejen kolem jeho hrdinských činů, ale soustředí se i na jeho civilní identitu Clarka Kenta a jeho přítelkyně a novinářské kolegyně Lois Lane. V původním anglickém znění se pořad dokonce jmenuje Lois & Clarke. Clark je na rozdíl od světoznámého Supermana nenápadným reportérem deníku Daily Planet. Když je ale potřeba, v okamžiku na sebe dokáže vzít svůj modročervený kostým a neohroženě se vrhá vstříc nebezpečí.

Seriál Superman je na dnešním seznamu jedním z těch, co se na televizních obrazovkách udržely nejdéle. Jeho čtvrtá série však skončila velmi podivným momentem, kdy se v domě Lois a Clarka objeví batole, které tam zanechal slavný spisovatel a údajný cestovatel časem H. G. Wells. Jediné, co Lois s Clarkem objeví v tajemné kolíbce spolu s dítětem, byl vzkaz, že dítě patří jim.

4. Firefly

Firefly je miláčkem mnoha fanoušků všeho popkulturního. Seriál Josse Whedona (54) se však bohužel (obdobně jako několik dalších pořadů na dnešním seznamu) dočkal pouze jediné série, než ho zrušila televize Fox, která na něj vlastnila práva.

Tvrďácký kapitán s dobrým srdcem, výstřední pilot, válečná veteránka, žoldák, dětinská technička, kněz, doktor a záhadná dívka. To je posádka vesmírné lodi Serenity, která prožívá různá dobrodružství v nehostinném vesmíru. Ten působí jako kombinace westernových příběhů, sci-fi a čínské kultury.

Zrušení seriálu hned během první série vám může dnes přijít nepochopitelné, ale v době, kdy vycházel, bylo vlastně sázkou na jistotu. Televize Fox mu neustále měnila vysílací čas, jednotlivé epizody neuváděla chronologicky a nepřipravila mu téměř žádnou propagaci. Z těchto a dalších důvodů si kovbojské sci-fi nedokázalo získat potřebnou sledovanost a seriál se tak dočkal zrušení ještě před koncem natáčení první série.

Naštěstí se Firefly dostalo do povědomí široké veřejnosti díky pozdějšímu vydání na DVD, jehož prodeje zajistily vydání následného celovečerního Serenity, které uzavřelo většinu dějových linek. Přesto to však nebylo úplně uspokojivé ukončení této televizní legendy.

3. Jmenuju se Earl

Úspěšný komediální seriál Jmenuju se Earl si svým netradičním formátem a sympatickými, i když trochu vyšinutými hrdiny, dokázal získat velikou fanouškovskou základnu. Earl je typický pobuda, který za svůj život snad nikdy neudělal dobrý skutek. Právě naopak. Dokonce má i seznam lidí, kterým za svůj život ublížil.

Jeho osobnost si však projde drastickou proměnou, když ho při cestě za vyzvednutím výhry v loterii srazí auto. Earl usoudí, že za to může špatná karma a rozhodne se ji proto napravit tím, že se všem na svém seznamu pokusí své předešlé činy nějak vynahradit.

Seriál však nekončí splněním seznamu, ale pomyslným plivancem do divákova obličeje. Nikdy se tedy nedočkáte Earlova celkového vykoupení a poslední, co na obrazovce při sledování seriálu uvidíte, je dnes už ironický nápis „pokračování příště“.

2. Řekni, kdo tě zabil

Řekni, kdo tě zabil je jedním z nejoriginálnějších televizních počinů, které kdy spatřily světlo světa. Formát jeho vyprávění je zkrátka tak neotřelý, příběh tak nevídaný a vizuály tak nevysvětlitelně úchvatné, že je téměř zločinem, že se tento seriál dožil pouze dvou sérií.

Ned už jako malý zjistí, že má schopnost přivést mrtvé lidi zpět k životu pouhým dotykem. Pokud se jich ovšem do minuty nedotkne znovu, musí za ně zemřít někdo jiný. Rozhodne se proto spojit své síly se soukromým detektivem, kterému svou schopností pomáhá vyšetřovat všemožné vraždy. Vše funguje skvěle až do chvíle, kdy zjistí, že jednou z obětí je i jeho dávná láska Chuck, kterou se rozhodne oživit nadobro. To ovšem znamená, že se jí už nikdy nesmí dotknout.

Seriál končí ve chvíli, kdy se Ned rozhodne prozradit výstředním tetám, které se staraly o vyrůstající Chuck, že je jejich svěřenka znovu naživu. Ono čekání na jejich reakci je už tak napínavé, ale když vám dojde, že nikdy nepřijde, má celý příběh velmi smutný konec.

1. Hannibal

Dnešní článek uzavřeme geniální verzí slavného příběhu o nejznámějším kanibalovi. Hannibal se točí kolem stejnojmenného psychiatra, ztvárněného skvělým Madsem Mikkelsenem (52), který pomáhá nadanému detektivovi z FBI při vyšetřování vražd. Detektiv Will Graham má totiž také zvláštní schopnost. Díky té své se však dokáže vcítit do myšlenek brutálních vrahů bez špetky slitování.

Tato schopnost ho však velmi vyčerpává, a to jak psychicky, tak fyzicky. Proto se svěří do péče uznávaného psychiatra Hannibala Lectera, který mu má s jeho problémy pomoci. Will však netuší, že Hannibal sám je velmi nebezpečným jedincem, který své oběti navíc mění v netradiční pokrmy. Will se tak nevědomky pouští do nebezpečné hry mezi geniálním detektivem a geniálním vrahem.

Hannibal je snad jediným seriálem, u kterého bychom možná i věřili, že byl jeho závěrečný cliffhanger záměrný. Seriál končí tím, že se Will s Hannibalem vrhnou ze skály a divák tak nemá tušení, jak to s těmito komplikovanými postavami dopadne. Tento konec by byl poetický, kdyby však seriál uzavřel všechny své dějové linky. Takhle divákovi stále zůstává v hlavě několik nezodpovězených otázek, na které už nikdy nedostane odpověď.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Joss Whedon, Mads Mikkelsen, Laurence Fishburne, Nathan Fillion

Filmy:
Superman, Firefly, Jmenuju se Earl, Řekni, kdo tě zabil, Hannibal

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist