5 seriálových spin-offů, které si fanoušci původních příběhů zamilovali

09.07.2018

Spin-off je knižní, televizní, rozhlasový, filmový nebo herní příběh, který je odvozen od již existujícího díla a většinou se zaměřuje na jeden konkrétní aspekt původního příběhu. Může jít o téma či prostředí, ale i o jedinou postavu či událost. Tvorba takových spin-offů je často dvousečnou zbraní, jelikož sice vytváříte příběhy z něčeho, co už diváci znají, ale jakmile uděláte nějakou chybu, dají vám to pěkně „sežrat“.

V moři pokusů o získání snadných peněz recyklací úspěšných filmů a seriálů tu a tam naleznete perlu, která vám vrátí naději toho, že i na spin-offech tvůrcům záleží. Nestává se to úplně často, ale existují i odvozeniny, které si fanoušci původních příběhů zamilovali. Showbiz vám proto přináší pětici přesně takových případů.

5. Star Trek: Nová generace

Původní seriál Star Trek ze šedesátých let minulého století je pro spoustu jeho fanoušků stále tím nejlepším, co z původních příběhů Genea Roddenberryho vzešlo. Přesto se však tento seriál o objevování mimozemských civilizací a „vkráčení tam, kam žádný člověk ještě nevstoupil,“ dočkal pouhých tří sérií. Naštěstí příběhům o posádkách lodí Spojené federaci planet vdechlo nový život hned několik spin-offů.

Tím vůbec prvním z nich byla Nová generace, kde kapitána Kirka vystřídal Jean-Luc Picard v podání Patricka Stewarta (77). Ten se svou posádkou navazuje na předešlou misi původního týmu a pokračuje v mapování dosud nepoznaného vesmíru. Tentokrát však často mění zbraně za diplomacii a snaží se mnohem častěji hledat mírová řešení konfliktů.

Ani Nová generace však neměla ze začátku úplně „hladký start“. Sledovanost první sezóny nebyla žádným velkým trhákem a pouze se štěstím vznikla druhá řada. Ta už však přilákala mnohem více diváků a právě díky ní se nový Star Trek stal takovým hitem, který trval po dobu sedmi řad, a dokonce dal vzniknout třem vlastním filmům.

V současnosti existuje nespočet seriálových spin-offů Star Treku včetně Voyageru, Enterprise, Continues, Hluboký vesmír devět, Odyssey a mnoha dalších. V roce 2009 se Star Trek na filmová plátna rozhodl vrátit i režisér J. J. Abrams (52) se svým rebootem, který sleduje osudy posádky původního seriálu v alternativním vesmíru. Nic z toho by ovšem s největší pravděpodobností nevzniklo, nebýt Nové generace.

4. Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti

Původní Zákon a pořádek je jedním z nejúspěšnějších detektivních seriálů, který běžel mezi lety 1990 a 2010 s neuvěřitelnými dvaceti sériemi, kterým mohou konkurovat možná tak Simpsonovi. Jeho úspěch byl tak veliký, že dal tento seriál vzniknout nespočtu dalších Zákonů a pořádků, které se specializovaly na různé zločiny.

Kromě Zločinných úmyslů, Poroty a Los Angeles jako první vznikl Útvar pro zvláštní oběti, který se v roce 1999 začal točit kolem sexuálně motivovaných násilných zločinů. Spíše než na zločiny samotné se však seriál soustředí na životy policistů, kteří se snaží žít své životy a chránit své blízké před nepopsatelnými zvěrstvy, které musí dnes a denně řešit.

Právě skvělé herecké výkony přinesly seriálu i dvě nominace na Zlatý globus, obě pro herečku Marisku Hargitay (54), která tuto cenu v roce 2005 dokonce i vyhrála.

Zvláštní oběti se navíc v letošním roce dočkaly své dvacáté řady. Pokud tedy bude seriál obnoven i v roce 2019, je klidně možné, že předčí původní Zákon a pořádek, který se s diváky rozloučil svou dvacátou sérií v roce 2010.

3. Námořní vyšetřovací služba

I další ze seriálů na dnešním seznamu má detektivní tématiku. Námořní vyšetřovací služba nabízí přesně to, co stojí v jejím názvu. Agenti z NCIS (zkratka agentury Námořní vyšetřovací služby, pozn. red.) se zaměřují na zločiny, spáchané ve vojenském námořnictvu či námořní pěchotě a svá vyšetřování tvrdě vedou bez ohledu na postavení či hodnost podezřelých.

Věděli jste ale, že i Námořní vyšetřovací služba je spin-offem jiného seriálu? Dokážete si tipnout, který seriál to byl? Můžeme vám prozradit, že v jeho hlavních rolích hráli David James Elliott (57) a Catherine Bell (49) a že byl u nás seriál velmi populární na začátku nového tisíciletí. Tak co, už víte?

Jde o seriál JAG, který se spíše než na akční vyšetřování soustředil na soudní řešení zločinů spáchaných na palubách lodí, ponorek a letadel. Námořní vyšetřovací služba má v současnosti už šestnáct řad a i z tohoto seriálu vznikly dva další spin-offy, kterými jsou Námořní vyšetřovací služba: New Orleans a L. A., které se sice netěší takové oblibě jako původní odvozenina, ale přesto se stále na televizních obrazovkách drží.

2. The Flash

Superhrdinský Flash je nejmladším seriálem na našem dnešním seznamu, a pokud jsme zde uváděli spin-offy, které se svým předlohám vyrovnali, u Flashe je možné říct, že původní seriál v oblíbenosti dokonce předčil. Televizní hit o nejrychlejším muži na světě totiž vznikl z jiného superhrdinského počinu, kterým byl seriál Arrow.

Právě Arrow položil základy DC univerza na televizních obrazovkách, ze kterých povstal nejen Flash, ale i Supergirl nebo Legends of Tomorrow. The Flash s Grantem Gustinem (28) v hlavní roli se od temného a ponurého Arrowa odlišuje svým optimismem a odlehčeným humorem, který původní seriál stanice CW hořce postrádá.

Arrow představil hlavního hrdinu svého spin-offu Barryho Allena v jedné své epizodě ještě před tím, než získá své superhrdinské schopnosti, aby si ověřili, zda by diváci měli o tohoto hrdinu zájem. Zvedla se tak obrovská vlna nadšení, že tvůrcům z CW nezbylo nic jiného, než fanouškům Flashe vyhovět.

Všechny výše zmíněné seriály z Arrowverse(oficiální název pro CW superhrdinské seriály) stále běží a jejich tvůrci každoročně připravují několikadílný speciál, který hrdiny všech těchto seriálů spojí pro jednu příběhovou linku. Všichni tito hrdinové tak spojí své síly, aby se tak postavili jednomu nebezpečnému protivníkovi, který hrozí, že zničí svět.

1. Xena

Kdo by si nepamatoval na dobrodružný fantasy seriál o princezně bojovnici s názvem Xena? Zkusíme to takhle, ehm: „Za časů dávných bohů, hrdinných náčelníků a králů, neklidem zmítaná země zrodila hrdinku. Byla jí Xena, mocná princezna, zocelená žárem bitev. Síla, vášeň, nebezpečí. Její odvaha změní svět.“

Pokud vám tenhle úvod k seriálu nic neříká, pravděpodobně jste (nějakým záhadným způsobem) o Xeně nikdy neslyšeli. Pokud se vám ale v hlavě rozezněla znělka tohoto novozélandského hitu, doplněná o Xenin bojový pokřik, poslední záznam našeho dnešního seznamu je tu právě pro vás.

Přestože Xena vznikla v ten samý rok jako HerculesKevinem Sorbo (59) v hlavní roli, je seriál o princezně válečnici spin-offem příběhů o řeckém polobohovi. Zde se totiž objevila jako válečnická krutovládkyně, která se však rozhodla, že bude raději konat dobro a pomáhat slabším.

Postava Xeny v podání Lucy Lawless (50) byla divácky tak vřele přijatá, že vytvoření jejího vlastního seriálu na sebe nenechalo dlouho čekat. A tak necelý rok po jejím debutuHerkulovi už Xena se svou společnicí Gabrielou bránily bezmocné před útlakem nájezdníků, mýtických příšer či samotných bohů.

(tod)

Fandím
6 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Patrick Stewart, Kevin Sorbo, Catherine Bell, David James Elliott, Lucy Lawless

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Sexy herečky, seriáloví herci, seriálové herečky, sci-fi seriály, kultovní seriály, spin-off, akční seriály, krimi seriály, spin-off seriály, Lucy Lawless seriál, Lucy Lawless herečka, slavné televizní seriály
TOPlist