5 senzačních seriálů minulého desetiletí

17.07.2023

O prvním desetiletí současného milénia se často mluví jako o zlatém věku televize. V minulosti tuto nálepku dostalo už několik historických období, ale období 2010–2019 je silným soupeřem. Vděčí za to především nespočtu opravdu senzačních seriálů, které se staly celosvětovými hity.

Těch důkazů je celá řada a v dnešním článku vám představíme ty nejzajímavější z nich. Vítejte na Showbiz.cz, kde vás dnes seznámíme s těmi nejlepšími seriálovými hity předešlého desetiletí. Hodně bychom se ale divili, kdyby vám byl některý z bodů dnešního článku neznámý.

Stranger Things

První dva seriály dnešního článku vznikly v dílně amerického seriálového giganta – Netflixu. Ačkoliv v současnosti téhle streamovací platformě už trochu dochází dech, v uplynulém desetiletí jste zkrátka nenašli lepší továrnu na původní seriály. Tím zřejmě nejvýraznějším byl hororově dobrodružný seriál, ze kterého ze všech coulů srší atmosféra USA osmdesátých let.

Řeč je samozřejmě o megahitu jménem Stranger Things, o kterém alespoň slyšel každý druhý, a každý třetí jej pak zároveň i viděl. V centru dění je partička dětských hrdinů, která jednoho dne zjistí, že se pod jejich ospalým městečkem ukrývá utajený svět plný stínů, děsu a krvelačných monster.

S postupem času rostla nejen popularita, ale i kvalita jednotlivých řad, a té poslední (v pořadí páté) se dočkáme už v příštím roce. Kromě fantastické atmosféry, kterou Stranger Things utváří, se seriálu musí přiznat i další dopad, který měl na současný showbyznys. Představil totiž řadu mladých hvězd, o kterých toho ještě hodně uslyšíme i poté, co seriál skončí.

Koruna

Zatímco Stranger Things jsou (naštěstí) absolutní fikcí, Netlix dokáže poměrně mistrně zpracovávat i skutečné příběhy. Dokazuje to nejen celá řada dokumentárních pořadů, kterých pod taktovkou Netflixu vzniklo opravdu nepočítaně, ale i jedno historické drama, které vypráví příběhy britské královské rodiny.

Jmenovitě se soustředí především na bývalou královnu Alžbětu II., kterou si na ploše dosavadních pěti sérií zahrály hned tři slavné herečky. Nejprve ji ztvárnila Claire Foy (39), kterou vystřídala Olivia Colman (49) a v současnosti tato role Imeldě Staunton (67). I když si třeba myslíte, že příběhy britské královské rodiny znáte, dokáže vás Koruna překvapit. Tvůrci se navíc nezalekli žádného tématu a opírají se do věcí, které by byly členům tamní šlechty nepříjemné.

Živí mrtví

Ačkoliv si o současném stavu zombie série Živí mrtví můžete myslet ledasco, jedno se seriálu nedá upřít. Na poli televizní zábavy šlo o skutečně revoluční počin, který byl do té doby naprosto nevídaný. Šlo o obrovský projekt plný zohavených těl, krve a násilí, čehož se dříve dopouštěl málokterý tvůrce.

I díky vlivu tohoto seriálu o zombie apokalypse dnes můžeme sledovat nesmlouvavě brutální seriály, jako jsou například supehrdinští The Boys. Živí mrtví kromě toho představili i napínavé vyprávění či senzační efekty, které ze seriálových zombíků dělaly naprosto uvěřitelná monstra, která svým divákům naháněla hrůzu.

Právě nemrtví byli na začátku minulého desetiletí často považováni za ohrané filmové padouchy a jen málokterý tvůrce je stavěl proti hrdinům svých příběhů. Díky mistrné tvorbě autorů Živých mrtvých se však pojídače mozků podařilo vrátit na výslunní, a i díky tomu vznikla řada dalších spin-offových seriálů z tohoto seriálového světa.

Temný případ

Velmi úspěšným se stal i detektivní seriál, který v původním znění nese název True detective. Česky je toto temné vyšetřování s Matthew McConaugheym (53) a Woodym Harrelsonem (61) překládáno jako Temný případ. Tohle drama z roku 2014 se soustředí na dvojici detektivů, kteří vyšetřují podivné rituální vraždy.

Kromě toho řeší i svá osobní dramata, která má v mnoha případech na svědomí právě onen mrazivý Temný případ. Jde o šíleně napínavý seriál, který vás přibije k židli a nepustí až do závěrečných titulků. Jde přesně o jeden z těch seriálů, na které se začnete dívat v osm večer a skončíte ve tři ráno s tím, že byste si stejně ještě jeden díl chtěli dát.

Ačkoliv se v druhé sérii objevují jiní hrdinové a série už nesklízela takovou chválu, i tak jde o senzační podívanou, která by vám neměla uniknout. Stačí když dáte novému obsazení šanci a zanedlouho vás Colin Farrell (47) a Vince Vaughn (53) vtáhnou do děje podobně úspěšně jako jejich předchůdci.

Hra o trůny

Na konec dnešního článku jsme si nechali seriál, který téměř vlastnoručně změnil to, jak mohou vypadat televizní pořady, když se jich chopí schopní tvůrci se slušným rozpočtem. Ačkoliv první série Hry o trůny začíná ještě poměrně skromně, nemusíte čekat dlouho, než se na scéně objeví obři, draci a masivní bitvy, za které by se nemusel stydět ani Pán prstenů.

Hra o trůny se stala okamžitým hitem, který si (především v prvních sériích) oblíbila nejen široká veřejnost, ale i odborná kritika. Není divu, tohle fantasy založené na knihách George R. R: Martina (74) vypráví řadu vzájemně více či méně propojených příběhů a staví svět s bohatou historií plnou válek, mýtických hrdinů i politických intrik.

O úspěších Hry o trůny svědčí i 59 cen Emmy, které si tvůrci po osmi řadách seriálu mohli hrdě vystavovat doma. Ačkoliv se obzvlášť poslední řada seriálu stala trnem v oku řady fanoušků, dopad Hry o trůny na seriálovou tvorbu je zkrátka nezpochybnitelný.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Woody Harrelson, Claire Foy, Matthew McConaughey, Olivia Colman

Filmy:
Hra o trůny, Živí mrtví

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
seriály, živí mrtví, fantasy seriály, hra o trůny, slavné seriály, slavné seriálové role, nejlepší seriály, Netflix seriály, 2010
TOPlist