5 senzačních hororů odehrávajících se na moři

25.10.2020

Stovky kilometrů prázdného prostoru, nevyzpytatelné počasí i příšery z hlubin. To jsou jen některé z aspektů, které z hororů odehrávajících se na moři dělají senzační podívanou. V současnosti jsme prozkoumali pouze 5 % světových vod, a právě proto má většina z nás z neprobádaných moří opravdový respekt. Nikdy totiž nemůžete tušit, co se vlastně v hlubinách přesně skrývá.

Obrovská plocha oceánů navíc dává skličující pocit samoty, jelikož nejbližší lidé mohou být klidně stovky kilometrů daleko. Ridley Scott (82) dal ve svém Vetřelci vzniknout hlášce: „Ve vesmíru vás nikdo neuslyší křičet,“ a s oceány se to má dost podobně. Právě proto jsme si pro vás dnes nachystali pětici skvělých hororů, které se odehrávají na moři.

5. MEG: Monstrum z hlubin

První snímek dnešního seznamu je zároveň tím nejmladším, který vám dnes představíme. Role hlavního hrdiny kapitána Taylora se v roce 2018 ve snímku MEG: Monstrum z hlubin ujal Jason Statham (53). Taylor musel před lety opustit svou posádku na dně Mariánského příkopu, když na jeho podmořskou stanici zaútočil záhadný netvor.

Touto mořskou příšerou je zřejmě prastarý obrovský žralok a Taylorovi se jen tak tak podaří uniknout téměř jisté smrti. Po traumatizujícím zážitku pověsí svou kapitánskou čepici na hřebík, ale je vám asi jasné, že tam nezůstane nadobro. Po několika letech dostává druhou šanci, aby se obrovským megalodonem utkal znovu, když za záhadných okolností na moři zmizí jeho bývalá žena.

Existenci obrovského žraloka dříve nikdo nevěřil, a teď má Taylor šanci nejen zachránit své blízké, ale i prokázat, že není šílený. „Větší bráška Čelistí“ je plný skvěle zpracovaných akčních scén, jak se ostatně na každou pořádnou „stathamovku“ sluší, ale zároveň vám bude běhat mráz po zádech z toho, že tak děsivý tvor klidně může někde v hlubinách světových oceánů opravdu žít.

4. Loď duchů

V roce 2002 šel do kin film o záhadné výletní lodi, která z neobjasněných důvodů zmizela na moři před téměř padesáti lety. Jako by se vypařila z povrchu zemského. Po půl století se partičce hledačů námořních pokladů podaří tajemnou loď vypátrat a rozhodnou se ji odtáhnout k pobřeží. Tahle plovoucí hromada šrotu v sobě totiž skrývá nejen tajemnou historii, ale i slušný balík peněz pro nálezce.

Nejdříve se ji však rozhodnou prohledat, aby si ty nejcennější cetky po bývalé posádce nechali pro sebe. To se však ukáže být nevětší (a ve většině případů i poslední) chybou jejich životů. Loď totiž před padesáti lety postihla brutální tragédie, při které byla povražděna celá posádka během jediného nemilosrdného útoku.

Asi vás proto nepřekvapí, že výletní lodí zmítají paranormální síly, které se ziskuchtivými hledači pokladů rozhodně nemají dobré úmysly. Loď má totiž pod palcem prastarý démon, který opravdu nemá náladu na nevítané hosty.

3. Otevřené moře

Další horor dnešního seznamu vznikl o rok později než Loď duchů a hlavních dvou rolí se v něm ujali Daniel Travis (52) a Blanchard Ryan (53). Ti ve filmu ztvárnili manželský pár Daniela a Susan, kteří jsou zároveň téměř jedinými postavami filmu. V centru dění Otevřeného moře totiž není prastará příšera nebo pomstychtivý duch, ale roli hlavního záporáka na sebe tentokrát bere samo moře.

Manželský pár se totiž v rámci dovolené na Bahamách rozhodne vyzkoušet potápění. To by samo o sobě nebylo nic zvláštního, ale když se rozhodnou vyrazit na výlet ke korálovému atolu, přijde těch nejdelších čtyřiadvacet hodin jejich života. Kapitán jejich výletní lodi se při odjezdu přepočítá a Daniel a Susan tak zůstanou osamoceni uprostřed oceánu bez šance na pomoc.

Snímek Otevřené moře je založen na skutečném příběhu dvou Američanů, kteří se vydali na obdobný výlet u břehů Austrálie. Napínavý thriller je natočen způsobem zvaným „found-footage“ a vypadá proto jako skutečné záběry dvou mladých milenců ztracených na širém moři. Skličující atmosféra, rostoucí zima a strach z neznámého naprosto čiší z každého záběru, a divák je tak do poslední chvíle napjatý, jak příběh Daniela a Susan nakonec dopadne.

2. Triangle

Následujícím filmem se přesuneme do roku 2009, kdy vyšel mysteriózní thriller s jednoduchým názvem Triangle. Hlavní hrdinkou je mladá Jess, která se svými přáteli vyráží plachetnicí na otevřené moře. Jejich jachta však v bouři ztroskotá a jako jedinou záchranu vidí mladí hrdinové nedaleký a zdánlivě opuštěný parník.

Jess v podání Melissy George (44) měla už před plavbou nepříjemné pocity z toho, že je na moři nečeká nic dobrého, ale to ještě netušila, že je ztroskotání jejich plachetnice tím nejmenším, co je na moři potká. Na palubě zámořského parníku totiž začíná mít čím dál silnější pocit, že už zde byla.

Ačkoliv obrovská loď vypadá na první pohled liduprázdně, prázdná rozhodně není. Jess zde totiž skutečně není poprvé, ani naposledy. Víc vám ale neprozradíme, abychom vám nezkazili zážitek z poměrně chytré pointy celého příběhu.

1. Čelisti

Pravděpodobně si už od prvního bodu dnešního seznamu říkáte, jestli se v něm objeví Spielbergův (73) snímek z roku 1975, který prakticky vlastnoručně definoval pojem „letní trhák“. Jelikož jsme u obřího žraloka začali, cítíme povinnost u jeho staršího brášky i skončit. Posledním hororem odehrávajícím se na hladině moře jsou proto samozřejmě Čelisti.

Právě Čelisti prokázaly, že mají filmy o nestvůrách z moře obrovský potenciál. Většina filmů z tohoto prostředí vděčí za své úspěchy právě Spielbergovi a na původní Čelisti se tvůrci hororových příběhů z moře často odkazují.

Příběh filmu se točí okolo ospalého rekreačního městečka Amity, které terorizuje obrovský bílý žralok. Ten si mezi svými oběťmi nevybírá a postupně začíná decimovat populaci městečka. Zastupitelstvo Amity se snaží situaci ututlat, ale pravda nakonec přeci jen vyjde najevo. Na moře se proto vydává šéf místní policie, zkušený lovec žraloků a mořský biolog, a společně se městečko snaží hrozby z hlubin zbavit. Předem ale netuší, do čeho se vlastně namočili. Budou totiž potřebovat větší loď.

(tod)

Fandím
7 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Melissa George, Blanchard Ryan, Jason Statham, Steven Spielberg

Filmy:
Čelisti, Loď duchů, Otevřené moře

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
zvířata, žraloci, filmy o žralocích, žebříčky, hororové žebříčky, hororové filmy, žraločí horory, zvířecí horory
TOPlist