5 scén, které vás přesvědčí, že je Harry Potter ideální vánoční sérií

22.12.2022

Na světě je celá řada filmů, u kterých se široká veřejnost dohaduje, jestli jde o „vánoční“ snímky, nebo ne. Stačí si vzpomenout na líté a letité spory okolo Smrtonosné pasti a je vám hned jasné, co máme na mysli. Dnes se nebudeme pouštět do ničeho tak vznětlivého (ačkoliv pevně věříme, že Smrtonosná past vánočním filmem je), a zaměříme se na filmovou sérii, která utvářela dětství celé generaci.

Řeč je samozřejmě o Harrym Potterovi z pera J. K. Rowling (57), který se dočkal sedmi původních knih a osmi filmových zpracování. Protože se tyhle filmy téměř vždy rozprostírají na ploše celého školního roku, autorka ani filmaři v nich nikdy nezapomněli na Vánoce. V dnešním článku si proto připomeneme pět vánočních scén z Harryho Pottera, které z této série dělají nefalšované vánoční filmy.

Kouzelnické šachy a první skutečné Vánoce – Kámen mudrců

Obsah dnešního článku vezmeme pěkně popořádku a chronologicky. Začneme tedy prvním sepsaným a natočeným dílem s názvem Harry Potter a kámen mudrců, který se v kinech objevil už v roce 2001. Zde se Harry v podání Daniela Radcliffa (33) poprvé dozvídá, že je výjimečný a že má magické schopnosti stejně jako jeho rodiče.

To je pro mladého chlapce naprostý šok, protože dosud žil v nudném a obyčejném světě obklopený těmi největšími „mudly“, kteří kdy žili. Jeho teta a strýc Dursleyovi mladého Harryho utiskovali a neustále mu dávali najevo, jak moc je pro ně obtížný. Zatímco jeho bratrance rozmazlovali na každém kroku, Harry mohl na veškeré oslavy narozenin a Vánoc zapomenout.

To všechno se změnilo, když nastoupil do Školy čar a kouzel v Bradavicích. Poprvé trávil Vánoce pryč od Dursleyových a poprvé si je užíval. Celé dny trávil hraním kouzelnických šachů se svým kamarádem Ronem a poprvé v životě ho pod stromečkem čekala hromada dárků. Ačkoliv dárky samozřejmě nejsou tou hlavní součástí Vánoc, sledovat nefalšovanou radost mladého sirotka je zkrátka magické.

Sníh ve Velké síni – Tajemná komnata

Od radosti malého chlapce se přesuneme k něčemu, co dělá Bradavice skutečně kouzelné. Filmařům pod vedením Chrise Columbuse (64) se totiž podařilo nemyslitelné. Dokázali přenést atmosféru ze stránek knížek přímo na filmová plátna. Každý, kdo někdy Harryho četl, okamžitě poznával jednotlivá místa hradu, zapovězeného lesa i přilehlých pozemků.

Jedna z nejpůsobivějších místností byla Velká síň, která naprosto kopírovala svou knižní předlohu. Takřka nekonečné stoly, které po okraj překypovaly jídlem, místo pro všechny žáky čtyř bradavických kolejí a výzdoba, která na první pohled odpovídá kouzelnickému hradu jsou jen některými z nespočtu charakteristik, které z Velké síně dělaly skutečně kouzelné místo.

Nejkouzelnější byl na Velké síni fakt, že se její výzdoba měnila podle ročního období. Největším šokem bylo pro diváky druhého dílu s názvem Harry Potter a Tajemná komnata, když ze stropu obří haly začalo v jeden moment sněžit. V Česku se nám „bílé Vánoce“ většinou vyhýbají, ale myšlenka vánočního sněhu vždy (poměrně paradoxně) zahřeje u srdce.

Výlety do Prasinek – Vězeň z Azkabanu

Další vánoční „odměna“ čekala na bradavické studenty třetího ročníku. Na základě souhlasu jejich rodičů (nebo jejich zástupců), se mohli společně na Vánoce vydávat do nedaleké vesničky jménem Prasinky. A co je na tom tak zajímavého, kromě toho, že mohli studenti po dlouhé době opustit svůj hrad? Magické vánoční obchůdky.

Těch jsou Prasinky plné a žáci tak mohli utrácet své galeony za očarovaná cukrátka, mohli si zde dokupovat školní potřeby a ti plnoletí mohli zajít do jedné z hospod na pořádnou dávku máslového ležáku.

Harry měl s návštěvou Prasinek problém, protože mu jeho despotický strýc Vernon odmítl podepsat patřičné lejstro, ale díky svému neviditelnému plášti a kouzelnému plánku Ronových sourozenců se mu podařilo z hradu nepozorovaně vyplížit. A co je vánočnějšího než pomoc rodiny a přátel pro páchání nějaké té neplechy?

Vánoční ples – Ohnivý pohár

Co dalšího k Vánocům neodmyslitelně patří? Trocha trapnosti a majestátní večírky. Přesně tohle do detailu splňuje i vánoční bál, kterého se Harry a jeho kamarádi dočkali ve čtvrtém ročníku svého studia. Bradavice totiž hostovaly pověstný Turnaj tří kouzelníků, na který se sjeli mladí čarodějové ze dvou dalších evropských kouzelnických škol.

K turnaji kromě soutěže patří i řada oficiálních událostí a jednou z nich je i již zmíněný bál. Protože většina studentů do té doby nikdy netančila, rozhodla se ředitelka Nebelvírské koleje v podání Maggie Smith (87), že pro ně uspořádá taneční lekci. Jako první jí do oka padl Rupert Grint (34), který v sérii hraje Rona. Asi není potřeba dodávat, že si za to vysloužil posměch všech svých spolužáků.

Své nově nabité taneční schopnosti ale na okázalém vánočním plese moc nezužitkoval, protože ho trávil uražený a zapšklý místo toho, aby se bavil. Ples se přitom Bradavicím náramně povedl, a kromě tradičních tanců obsahoval i nepřeberné množství jídla a pití, a dokonce i vystoupení kouzelnické rockové kapely.

Místo posledního odpočinku – Relikvie smrti část 1

Kromě večírků, radosti a zasněžené vánoční atmosféry k Vánocům neodmyslitelně patří i vzpomínání na ty, kteří tu už s námi nejsou. Většina z nás tráví vánoční svátky s rodinou a vzdání úcty k mrtvým je zkrátka nedílnou součástí konce roku. To platí i pro svět Harryho Pottera, a to zejména pro předposlední díl s názvem Harry Potter a Relikvie smrti část 1.

Zde Harry tráví Vánoce jen po boku své kamarádky Hermiony v podání Emmy Watson (32). Ron je opustil vlivem jednoho z viteálů, který mu zastíral mysl, a nyní si zbyli jen ve dvou. Že jsou Vánoce Harry a Hermiona zjistí jen díky tomu, že v dálce uslyší zpěv koledníků. Rozhodnou se poprvé v životě navštívit hrob Harryho rodičů a diváky tak čeká překvapivě emocionální scéna. Tedy alespoň do chvíle, kdy je přeruší podivný zjev Bathyldy Bagshotové.

(tod)

Fandím
63 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Chris Columbus, Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint

Filmy:
Harry Potter a vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Relikvie smrti - část 1

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
harry potter, kouzelníci, vánoční atmosféra, vánoční filmy, Bradavice Harry Potter, netradiční vánoční filmy, magie
TOPlist