5 scén, které bylo velmi nebezpečné natáčet

06.06.2022

Bezpečnost nade vše. To je heslo, kterým bychom se měli řídit při každé naší aktivitě. Zdraví máme zkrátka jen jedno a nic na světě nestojí za to, abychom o něj přišli. Ne každý se však této poučky drží. Stačí se podívat na filmový průmysl, kde se jedna vypjatá situace střídá s druhou, a každá chyba může mít fatální následky.

Dnes se podíváme na pětici scén, které sice byly strašně nebezpečné, ale naštěstí dopadly dobře. Tyhle scény ukazují, kam až jsou režiséři a herci ochotní zajít, aby své snímky dotáhli k dokonalosti. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici slavných filmových scén, které bylo velmi nebezpečné natáčet.

Skok přes řeku – Muž se zlatou zbraní

Muž se zlatou zbraní má mezi bondovkami poměrně chabou reputaci. Jde o teprve druhý film, ve kterém se role agenta 007 ujal Roger Moore a fanoušci špionského žánru tak začali pochybovat, jestli byl skutečně dobrou volbou pro tuhle ikonickou roli. Pokud ale kvality Muže se zlatou zbraní něco pozvedá, pak je to určitě vždy vynikající Christopher Lee a jedna napínavá scéna.

Právě automobilová honička, ve které Bond pronásleduje titulního padoucha Francisca Scaramangu v ukradeném automobilu AMC Hornet se zapsala do historie jako jedna z nejlepších a nejnebezpečnějších scén celé pětadvacetidílné série. Většina honičky je standardní hollywoodská rutina, ale když došlo ke skoku přes řeku, musel být do akce povolán ten nejzkušenější kaskadér.

Loren „Bumps“ Willert musel nejen přeskočit řeku, ale zároveň se ve vzduchu otočit o 360° a bezpečně dopadnout na zem. Mějte na paměti, že šlo o film z roku 1974, takže žádné počítačové triky nepřipadaly v úvahu. Willert musel držet rychlost 48 mil za hodinu a přesně trefit rampu, která automobil s rotací vystřelila do vzduchu. Nejenže ze skoku vyvázl zdraví, ale scénu se mu podařilo natočit na první pokus.

Déšť šípů – Krvavý trůn

Ačkoliv jsme v předchozím bodě zavítali do vzdálené minulosti sedmdesátých let, tentokrát půjdeme ještě dál, až do roku 1957. Tehdy měl totiž premiéru japonský snímek legendárního režiséra jménem Akira Kurosawa, jehož filmy inspirovaly nejednoho hollywoodského filmaře včetně Sergia Leoneho, Tarantina (59) nebo George Lucase (78).

Snímek, který jsme vybrali do dnešního článku, nese jméno Krvavý trůn a vypráví příběh založený na Shakespearově Macbethovi, který Kurosawa přesunul do feudálního Japonska. Musíte tak počítat se spoustou krve, porušenými sliby a touhou po moci. Všechny tyhle aspekty se snoubí ve scéně, ve které se hlavní hrdina Taketoki ocitne pod palbou šípů svého vlastního vojska.

Zajímá vás, jak Kurosawa tuhle scénu natočil? Nechal na herce Mifuneho skutečně vypálit několik salv šípů. Šípy sice šly z luků zkušených střelců, ale i tak šlo o nebezpečné záběry, jelikož dopadaly jen pár centimetrů od těla japonského herce. Ten měl přesně vyznačenou cestu, které se měl držet, ale jeho výraz děsu ve filmu je dost možná kombinací dobrého herectví a upřímného strachu.

Pilotování helikoptéry – Mission: Impossible – Fallout

Kdybychom chtěli, mohli jsme celý dnešní článek vyplnit scénami ze série Mission: Impossible. Tom Cruise (59) je totiž zkrátka šílenec, který si libuje v tom, že si kaskadérské scény natáčí sám. Ať už jde o nebezpečné skoky, adrenalinové sporty nebo řízení nebezpečných dopravních prostředků, Cruise do natáčení jde jen v případě, že mu režiséři přislíbí, že si tyhle scény bude moci natočit bez kaskadéra.

Právě posledního zmíněného typu scény jste se mohli dočkat v prozatím posledním díle série Mission: Impossible s podtitulem Fallout. A do čeho, že Cruise nasedl tentokrát? Do pilotní kabiny helikoptéry. V té pronásleduje jednoho z padouchů příběhu, kterého si zahrál Henry Cavill (39). Natočit celou scénu trvalo neuvěřitelných 6 týdnů, a to především proto, že si Cruise nenechal vymluvit, že bude helikoptéru pilotovat na vlastní pěst.

I když se štáb snažil ze všech sil zajistit hercovu bezpečnost, stále šlo o jednu z nejnebezpečnějších scén celé série. Už se proto nemůžeme dočkat, co si herec vymyslí pro následující díl série s podtitulem Odplata – První část, který půjde do kin v příštím roce.

Nebezpečná jízda – Dobyvatelé ztracené archy

Teď se přesuneme k jednomu z těch vůbec nejslavnějších dobrodružných filmů, který se v kinech objevil v roce 1981. Dobyvatelé ztracené archy byli prvním filmem, ve kterém se Harrison Ford (79) představil jako nejslavnější archeolog filmové historie – Indiana Jones.

Na rozdíl od Cruise si Ford nelibuje v natáčení vlastních kaskadérských kousků, tehdy ale neměl moc na vybranou. Někde zkrátka nešlo, aby za něj někdo zaskočil, a tak musel do nebezpečných scén vstoupit sám. Jednou takovou je moment, kdy Indy visí na laně za jedoucím náklaďákem, který převáží pověstnou Archu úmluvy.

Hrdinný archeolog tak musí po laně vyšplhat až na korbu nákladního vozidla, zatímco je vláčen po tvrdé a kamenité zemi. Ačkoliv Ford nenatáčel všechny části této scény, stejně skončil zakrvácený a s pohmožděnými žebry.

Skok s kočárem – Ben Hur

Posledním bodem dnešního seznamu se opět vrátíme do padesátých let, tentokrát však až na jejich samotný konec. V roce 1959 šel totiž do kin historický film, který se povedl natolik, že si jeho tvůrci odnesli úctyhodných jedenáct Oscarů včetně ceny za nejlepší film, režii či herce v hlavní roli.

Tímhle slavným filmem byl samozřejmě nezapomenutelný Ben Hur, který vypráví příběh mírumilovného hrdiny, který je odsouzen na galeje. Po lítých bojích získá zpátky svou svobodu a vede svůj národ proti hněvu Římanů. Do dnešního článku jsme tenhle nezapomenutelný film vybrali kvůli napínavé scéně závodů v kočárech.

Konkrétně máme na mysli moment, kdy musí hlavní hrdina filmu se svým vozem přeskočit zničený kočár, který mu stojí v cestě. Kaskadér, který v této scéně zastupoval Charltona Hestona byl při natáčení této scény neplánovaně vymrštěn do vzduchu, ale při dopadu si jen mírně zranil bradu, což je vzhledem okolnostem natáčení téhle scény v podstatě zázrak.

(tod)

Fandím
6 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Harrison Ford, Tom Cruise, Roger Moore, Akira Kurosawa

Filmy:
Krvavý trůn, Dobyvatelé ztracené archy, Ben Hur, Muž se zlatou zbraní

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
indiana jones, kaskadéři, americký Oscar, bondovky, zranění herci, Harrison Ford, agent James Bond, kaskadérské kousky, Tom Cruise kaskadérské kousky, Tom Cruise scény, Tom Cruise nebezpečné kousky, Roger Moore filmy, akční filmové scény
TOPlist