5 rozhodnutí, která přišla „za pět dvanáct“ a změnila seriál k horšímu

08.08.2018

Nedávno jsme vám přinesli článek o pěti „last minute“ rozhodnutích, která své seriály podstatně vylepšila. Tyhle změny ve scénáři či obsazení byly neuvěřitelně prozíravé a dané televizní pořady prakticky zachránily. Ne vždy se však změny na poslední chvíli vyplácí. Občas je totiž věřit svým původním instinktům a na nějaké pochyby se zkrátka „vykašlat“.

Ačkoliv se změny na poslední chvíli občas vyplatí, často se také stává, že seriál vezmou ke dnu. Showbiz vám proto nyní přináší seznam pěti rozhodnutí, která přišla „za pět dvanáct“ a své seriály změnila k horšímu.

Městečko Twin Peaks: Záhada Laury Palmer

Tragická smrt mladé studentky Laury Palmer byla událostí, která odstartovala oblíbený kultovní seriál s názvem Městečko Twin Peaks. Tento mysteriózní pořad z dílny ostříleného režiséra a scénáristy Davida Lynche (72) si fanoušci okamžitě zamilovali. Tajemné mystično a ona charakteristická podivnost byly atributy, které v devadesátých letech lákaly miliony diváků po celém světě ke svým televizorům na další díl Městečka Twin Peaks.

Právě záhada této brutální vraždy byla hnacím motorem celé první série a otázka jejího vraha měla zůstat otevřená až do konce série druhé. Bohužel hlavy studia ABC se rozhodly, že chtějí tuto dějovou linku už konečně „rozseknout“, a tak byli scénáristé nuceni Lauřinu smrt rozřešit v polovině druhé série.

To ovšem znamenalo, že zbytek dílů druhé řady neměl dostatečně silné základy, na kterých by mohl seriál stát. Sledovanost Twin Peaks proto začala rapidně klesat, a přestože konec druhé série představil nové nezodpovězené otázky, u obrazovek už nezůstal nikdo, koho by zajímaly odpovědi.

Pokémon: Rasismus?

Dobrá, uznáváme, že animovaný Pokémon není zrovna tradičním seriálem, o kterém bychom psali běžně. Přeci jen jde o japonskou pohádku pro děti. Ovšem rozhodnutí, se kterým tvůrci seriálu přišli během jeho druhé série je tak bizarní, že se do dnešního článku rozhodně hodí.

Seriál měl totiž vyjma roztodivných příšerek tři hlavní hrdiny, kterými byli Ash, Místy a Brock. Tvůrci seriálu se však po ukončení první série začali domnívat, že může postava Afroameričana Brocka působit rasisticky a necitlivě, a tak se ho rozhodli v seriálu nahradit „neškodným bělochem“ Traceym.

Domněnky tvůrců animovaného seriálu byly samozřejmě zcela zcestné, a tak se jeho fanoušci začali bouřit, protože Tracey byl navíc neskutečně nudnou postavou. Tvůrci Pokémonu svou chybu nakonec uznali a Brock se tak mohl šťastně vrátit na scénu.

Akta X: Ještě pár epizod prosím!

Akta X jsou dalším mysteriózním seriálem, který se inspiroval i ve výše zmíněném Městečku Twin Peaks. Většina jeho dějových linek je opředena nějakou tajemnou záhadou, jež nemá nijak snadné vysvětlení. Původním plánem bylo, že všechny hlavní otázky budou zodpovězeny ke konci sedmé série, která bude zároveň tou poslední. Ale znáte to – kde jsou peníze, tam jsou problémy.

Sledovanost totiž během života seriálu rostla, a tak se jeho tvůrci rozhodli, že Akta X prodlouží o další řady. To se však nelíbilo představiteli Muldera Davidu Duchovnymu (57), který studio Fox žaloval za porušení smlouvy. To vedlo k tomu, že byla jeho postava nahrazena a stejný osud potkal i představitelku Scullyové Gillian Anderson (49).

Kombinace nového týmu a nedostatku zajímavých dějových linek nakonec vedla k totálnímu propadu oblíbenosti kdysi milovaného sci-fi seriálu. To samozřejmě znamenalo jediné – skutečné ukončení seriálu.

Akta X se však od té doby dočkala znovuzrození díky pozdějším sériím a filmům, ale ze zbytečného natahování seriálu se nikdy úplně „neoklepala“.

Hrdinové: Lesbický polibek

Sci-fi seriál hrdinové byl v roce 2006, kdy vyšel, skutečně revolučním televizním projektem. Na svou dobu obsahoval až překvapivě kvalitní speciální efekty, kterým ostatní televizní pořady nemohly ani zdaleka konkurovat. Zdánlivě náhodná skupina jedinců roztroušených po celém světě v něm z ničeho nic získá zvláštní schopnosti, se kterými se musí naučit zacházet. Později ale začnou přicházet na to, že nic není takovou náhodou, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Hrdinové začali velmi slibně – první série má na ČSFD obdivuhodných 92 % - ale pak to začalo vypadat, že scénáristům postupně docházejí nápady. Každá delší řada měla horší a horší hodnocení a poslední série z roku 2009 už se mohla chlubit jen osmašedesáti procenty oblíbenosti.

Tvůrci seriálu se snažili dělat vše pro to, aby získali své diváky zpět, ale nic jim nepomáhalo. Nakonec se rozhodli sáhnout po „šokujícím“ lesbickém polibku a z něj plynoucího lesbického vztahu. Diváci však jejich snahu o skandálnost prohlédli a představení tohoto vztahu správně vnímali jako poslední pokus o záchranu umírajícího seriálu. Čtvrtá řada, ve které byl tento motiv představen, byla zároveň tou poslední řadou Hrdinů.

Červený trpaslík: Počítačové efekty

Červený trpaslík je velmi osobitý seriál. Je totiž sci-fi komedií, která na první pohled působí, jako by byla natáčena u někoho v garáži. Obsazení seriálu je skutečně komorní, prostory ve kterých se natáčí, jsou natřené ocelově šedou (nebo snad vojenskou šedí?) a všechny rekvizity vypadají, jako by je vytvořil trochu zručnější předškolák.

Všechny tyhle aspekty však dávají seriálu onen jedinečný šarm a charakter, které žádný jiný pořad nedokáže napodobit. Proto bylo pro fanoušky seriálu velkou ránou, když začaly být v sedmé sérii Červeného trpaslíka praktické rekvizity a efekty z ničeho nic nahrazovány těmi počítačovými. Navíc to bylo v době, kdy seriál opustil jeden z jeho dvou tvůrců Rob Grant (68) a seriál tak čelil různým nepříjemnostem.

Tvorba skutečných modelů byla navíc zdlouhavá a nákladná, a tak bylo uchýlení se k počítačovým efektům zkrátka a dobře nevyhnutelné. Oblíbený seriál touto změnou hodně trpěl, ale po svém konci v roce 1999 se dokázal „oklepat“ a vdechnout život novým epizodám (tří epizodní speciál z roku 2010 s názvem Zpátky na Zemi nezmiňujeme záměrně).

(tod)

 

Fandím
7 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
David Lynch, Gillian Anderson, David Duchovny

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist