5 rebootů, které u fanoušků propadly

14.09.2018

Nedávno jsme vám přinesli článek o úspěšně rebootovaných filmových sériích, ale jak to tak bývá, nic není tak růžové, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vedle každého povedeného rebootu naleznete jeden prohnilý, který fanoušky vyloženě zklamal. Filmová studia, která za těmito projekty stála, tak mohla okamžitě zapomenout na tvorbu plánovaných sérií a v lepším případě je propadnutí ambiciózního filmu nepřipravilo o miliony.

Pokud si nejste úplně jistí, co to reboot vlastně je, doporučujeme vám minulý článek, ve kterém jsme vyzdvihli ty nejúspěšnější z nich. Teď už se ale můžeme pustit do těch největších restartovaných propadáků, které svým předchůdcům opravdu nedělají dobré jméno.

5. Total Recall

Legendární sci-fi snímek s Arnoldem Schwarzeneggerem (71) v hlavní roli se snažil mladšímu publiku přiblížit režisér Len Wiseman (45). Ten se však rozhodl rakouského svalovce přeobsadit irským hezounem Colinem Farrellem (42) a film tak dostal úplně jiný ráz než originál.

Premisa filmu sice zůstává stejná – tovární dělník se vydává „na dovolenou“ do implantovaných vzpomínek tajného agenta a věci se okamžitě začnou komplikovat – ale provedení za původním Total Recallem poněkud zaostává. Snímek z roku 2012 je sice opatřen působivými vizuály a počítačovými efekty, jinak je ale nový Total Recall šedivou nudou.

Rebootu se podařilo z původního odlehčeného sci-fi vysát veškerou zábavu a proměnit ho v další průměrný futuristický „akčňák“.

4. Fantastická čtyřka

V článku o úspěšných rebootech jsme zmínili obnovenou trilogii o Batmanovi, která si u fanoušků superhrdinské komiksové série vysloužila zasloužený obdiv. Převedení netopýřího superhrdiny do moderního prostředí v režii Christophera Nolana (48) bylo přesně tím, co strážce Gothamu potřeboval.

Stejně tak ale bohužel přišly pokusy o obnovení příběhů dalších oblíbených superhrdinů, a to například i těch z Fantastické čtyřky. Ty však měly naprosto odlišné výsledky. První oživení tohoto superhrdinského týmu proběhlo v roce 2005 a znovu se ho studio Fox pokusilo obnovit v roce 2015. Naneštěstí se ani jedna verze neuchytila tak, jak by si jejich tvůrci a zákonitě i fanoušci představovali.

Reboot z roku 2015 měl změnit špatnou pověst této franšízy, ale filmu chyběl jakýkoliv humor či lehkost, která je pro komiksovou předlohu tak typická. Místo toho šlo o poměrně depresivní vyprávění plné různých odstínů šedi a zajímavé obsazení hlavních hrdinů tak přišlo vniveč. Fantastická čtyřka z roku 2015 je proto dodnes považována za jeden z nejzbytečnějších superhrdinských filmů.

3. Tomb Raider

Přestože další snímek na našem seznamu není vyloženě špatným filmem, v kinech se mu nedařilo ani zdaleka tak dobře, jak by si jeho tvůrci přáli. Letošní Tomb Raider rebootuje akční dobrodružnou sérii ze začátku nového tisíciletí, ve které si roli přitažlivé archeoložky střihla Angelina Jolie (43).

Nová Lara Croft je realističtějším a mnohem drsnějším příběhem, který poměrně věrně kopíruje děj stejným způsobem rebootované videohry z roku 2013. Přes úchvatné záběry a uvěřitelný výkon Alicii Vikander (29) v hlavní roli dědičky obchodního impéria se film setkal s poměrně chladným přijetím.

Mezi hlavní výtky, které diváci i profesionální filmoví kritici k rebootu mají, patří poměrně jednoduchý příběh, který může fungovat na obrazovkách počítačů a videoherních systémů, ovšem v kině postrádá potřebnou dávku originality.

2. Karate Kid

Karate Kid z roku 1984 je opravdu legendárním filmem, který sice měl své chyby, ale stal se skutečným popkulturním hitem. Jen obtížně byste v osmdesátých letech hledali někoho, kdo příběhy Daniel-sana a mistra Miyagiho nikdy neviděl. Šlo zkrátka o klasický osmdesátkový film a možná by bylo lepší, kdyby i v osmdesátkách zůstal.

S tím však nesouhlasil režisér Harald Zwart (53), který se rozhodl, že příběh aktualizuje pro současné publikum. Do role sečtělého mitra karate proto obsadil Jackieho Chana (64) a v roli mladého učedníka se představil Jaden Smith (20).

Snímek o mladém černošském chlapci, který se s matkou přestěhuje do Číny, však postrádal napínavý příběh, se kterým by se mladí diváci mohli ztotožnit. Ani z tohoto rebootu nevznikla zamýšlená série a od roku 2010, kdy film vyšel, upadl nový Karate Kid v zapomnění. A to je možná dobře.

1. Souboj Titánů

Poslední dnešní reboot měl snad ten největší potenciál stát se něčím nevídaným. V roce 2010, kdy šel obnovený Souboj Titánů do kin, už to bylo téměř třicet let, co se na stříbrná plátna podíval originál. Ten si získal srdce mnohých diváků, ale jeho na tu dobu revoluční efektyznačně zastaraly.

Proto rozhodnutí vytvořit moderní verzi s počítačovými efekty a působivými vizuály přišlo všem jako velmi dobrý nápad. Tedy alespoň do chvíle, než ho viděli v kinech. Režisér Louis Leterrier (45) totiž dával na moderní kabátek kultovního příběhu tak velký důraz, že byl děj filmu odsunutý na vedlejší kolej.

Na povrchu proto nový Souboj Titánů vypadal velmi dobře, ale když se dostanete pod vizuální pozlátko, nenajdete vevnitř skoro nic. Je navíc známým faktem, že počítačové efekty postupem času zastarávají, a tak už pouhých osm let od premiéry nemá reboot legendárního filmu, co nabídnout. Není proto důvod, abyste si raději nepustili originál.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Christopher Nolan, Colin Farrell, Alicia Vikander

Filmy:
Fantastická čtyřka, Total Recall, Tomb Raider

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Hollywood, Tomb Raider reboot, filmové propadáky, reboot, filmový rebboty, špatné rebooty, Colin Farrel filmy, Colin Farrel role, Alicia Vikander role, Alicia Vikander Tomb Raider, Tomb Raider nový, Tomb Raider remake
TOPlist