5 proslulých filmových zvratů, které už dnes nikoho nepřekvapí

04.08.2020

Vytvořit skutečně chytrý a dobře skrytý filmový zvrat dá spoustu práce. Musíte sem tam divákům naznačovat, o co se snažíte, aby měli důvod pustit si film znovu, ale na druhou stranu nesmí být vaše náznaky moc očividné. Pokud totiž divák uhodne ono velké překvapení ještě před jeho představením, pak jste jako tvůrci selhali.

Naštěstí existuje celá řada takřka dokonalých zvratů, které diváky filmů naprosto šokovaly. Tyto zvraty pocházejí především z „doby předinternetové“, jelikož dnes se tyto zásadní scény nedají téměř utajit. Často se dostávají na povrch i před samotnou premiérou filmu, což je obzvláště frustrující.

Dnes se proto zaměříme na zvraty, které výdobytky moderní doby nijak zvlášť neohrozily. Přesto však dnes už tyhle scény nikoho nepřekvapí. Staly se totiž tak legendárními, že je zná už téměř každý. To se dá chápat jako velké plus značící úspěšnost filmu, ale i jako mínus kvůli tomu, že diváci onen zásadní zvrat znají ještě dřív, než vůbec spustí film.

5. Malcolm je mrtvý/Šestý smysl

První zvrat pochází z dílny režiséra, který je těmito neočekávanými scénami naprosto proslulý. Podobné „kousky“ zkoušel v hororové Vesnici, sci-fi s názvem Stalo se nebo superhrdinském filmu Vyvolený. Dnes se ale zaměříme na jiný film, konkrétně na ten, kterým se M. Night Shyamalan (49) nesmazatelně zapsal mezi velké hollywoodské režiséry.

Tímto filmem je samozřejmě Šestý smysl, ve kterém se hlavní role uznávaného psychiatra Malcolma Crowea zhostil Bruce Willis (65). Příběh filmu začíná v momentě, kdy psychologův domov přepadne jeden z jeho bývalých pacientů, který se svého lékaře pokusí zastřelit, než sám spáchá sebevraždu. Zbytek filmu se odehrává o několik měsíců později, kdy se Crowe naplno věnuje mladému pacientovi, který tvrdí, že vídá duchy.

Zvrat filmu spočívá v tom, že je sám Malcolm také po smrti. Při vloupání jej totiž jeho pacient nejen postřelil, ale skutečně připravil o život. A protože Cole vídá duchy v podobě, ve které zemřeli, je Malcolm uvržen do role psychiatra. V době vydání filmu šokovalo tohle rozuzlení snad každého, ale dnes už byl tento zvrat tolikrát parodován, že byste jen těžko hledali někoho, kdo o něm nikdy neslyšel.

4. „Soylent Green je z lidí“/Soylent Green

Pro následující bod dnešního seznamu se z roku 1999 posuneme o dalších zhruba třicet let zpátky, kdy se v kinech objevila adaptace knihy Harryho Harrisona s názvem Soylent Green. Příběh filmu se odehrává v blízké budoucnosti roku 2022, kdy přelidněná Země bojuje s nedostatkem potravin.

Zázračnou spásu představuje umělá potravina s názvem Soylent, jejíž složení je velmi přísně střeženo. Nikdo neví, z čeho se zelená látka vyrábí, ale v tak krušných časech po jejím původu téměř nikdo nepátrá. Všichni jsou naopak rádi, že nemusejí chodit spát hladoví, ale že svůj hlad mohou utišit barevnými obdélníčky.

Zvrat přichází ve chvíli, kdy Charlton Heston v roli neúspěšného detektiva tajemství Soylentu odhalí. Hláška „Soylent Green je z lidí,“ je naprosto ikonická a podobně jako ostatní klíčové momenty dnešního seznamu se i ona stala obětí mnoha filmových parodií.

3. Rozdvojená osobnost/Klub rváčů

Snímek Klub rváčů je kultovním klenotem, kterým režisér David Fincher (57) v roce 1999 doplnil svou už tak poměrně bohatou sbírku chytrých thrillerů. V jeho filmografii dnes najdete takové filmy jako je Hra, Sedm nebo jeho prozatím poslední thriller s názvem Zmizelá. Každý z těchto filmů v sobě obsahuje nějaký ten zvrat, ale ten nejzásadnější pochází právě z Klubu rváčů.

Hlavním hrdinou je ušlápnutý úředník Jack, kterého naprosto ubíjí jeho všední způsob života. Ačkoliv vydělává slušné peníze, je se svým životem nespokojený, ztrácí celé dny vzpomínek a trpí nespavostí. Na jedné ze služebních cest se seznámí s tajemným Tylerem, který mu nabídne alternativní způsob života plný napětí a nebezpečí.

Společně založí onen titulní Klub rváčů, ze kterého se postupem času (bez Jackova vědomí) stane něco jako teroristická buňka. A právě v tom spočívá zvrat tohoto filmu. Úplně bez Jackova vědomí to totiž není. Tyler je totiž pouhým výplodem jeho fantazie a manifestací jeho rozdvojené osobnosti. Veškeré Tylerovy činy má tak na svědomí sám Jack.

2. Skupinová vraždy/Vražda v Orient expresu

Jen s velkými obtížemi byste hledali úspěšnější autorku detektivních příběhů, než jakou byla Agatha Christie. Její tvorba poměrně zdárně konkurovala i příběhům Sherlocka Holmese od uznávaného Arthura Conana Doylea. Příběhy Agathy Christie a jejích detektivů se také zdárně přesunuly ze stránek knih na televizní obrazovky i filmová plátna.

Prozatím posledním filmem z pera slavné spisovatelky, který podíval do kinosálů po celém světě, byla Vražda v Orient expresu. V té se režie a hlavní role belgického detektiva Hercula Poirota ujal Kenneth Branagh (59), kterého můžete znát například i jako Zlatoslava Lockharta z druhého dílu Harryho Pottera.

Tím stejným případem si už v roce 2010 prošel David Suchet (74), ale ani on nebyl prvním Poirotem řešícím vraždu v Orient expresu. Není divu, jde o skvělý příběh, který má skutečně netradiční rozuzlení. Za vraždou amerického obchodníka totiž stojí všichni cestující, kteří se na jeho zabití podíleli společně. Jde o šokující odhalení, které už však dnes zná úplně každý.

1. „Já jsem tvůj otec“/Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder

Na konec dnešního článku jsme si nechali zvrat z druhého dílu sci-fi ságy, o kterém během natáčení prvního filmu netušil ani jeho tvůrce. Až při vymýšlení Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder George Lucase (76) napadla myšlenka, že by hlavní záporák Nové naděje mohl být otcem hlavního hrdiny.

A právě tak se ze Star Wars stala sága točící se okolo rodiny Skywalkerů. Zatímco původní trilogie se zaměřovala na Luka a prequelová ukazovala život Anakina/Darth Vadera, a ta poslední se věnovala synovi Anakinovy dcery a osiřelé dívence, která převzala jméno Skywalker za své. Tohle všechno začalo u hlášky: „Ne, já jsem tvůj otec.“

(tod)

Fandím
11 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
David Suchet, Charlton Heston, Bruce Willis, Kenneth Branagh

Filmy:
Klub rváčů, Soylent Green, Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder, Šestý smysl, Hercule Poirot: Vražda v Orient-expresu

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hollywoodske filmy, horory, sci-fi, detektiv, krimi, slavné sci-fi, David Fincher filmy, Skywalker, David Fincher tvorba, sci-fi sága, filmy z budoucnosti, skupinová vražda, Kenneth Branagh filmy, Kenneth Branagh role
TOPlist