5 překvapivě temných scén v jinak pohodových filmech

07.09.2020

Filmoví tvůrci musí při tvorbě svých snímků vždy přemýšlet nad tím, jaký „tón“ své tvorbě dají. Pro rodinnou komedii by se asi nehodila děsivá atmosféra a v hororu byste jen těžko očekávali radostné melodie. Občas ale není na škodu s těmito „tóny“ trochu zamíchat a překvapit své diváky něčím neočekávaným.

Přesně na tyhle momenty se proto v dnešním článku zaměříme. Představíme vám totiž pět relativně pohodových filmů, ve kterých se z čista jasna objevily překvapivě temné scény, které nikdo nečekal. Vítejte na Showbiz.cz!

5. Projížďka po čokoládové řece – Pan Wonka a jeho čokoládovna

Prvním snímkem se vrátíme až do roku 1971. Tehdy šel totiž do kin film o mladém chlapci z chudé rodiny, kterému se podaří objevit zlatou vstupenku na jedinečnou exkurzi do největší čokoládovny na světě. Mnozí z vás už asi tuší, že je jméno tohoto chlapce Karlík Buckett a že čokoládový magnát nese jméno Willy Wonka.

Pro účely dnešního článku však nemáme na mysli moderní remake s Johnnym Deppem (57) v roli záhadného čokoládníka, ale verzi, kdy se jím stal Gene Wilder. Právě tuhle verzi totiž mnozí považují za mnohem lepší zpracování knižního příběhu britského romanopisce Roalda Dahla. Přestože jde totiž o ryze dětský příběh, objevují se v něm ponuré motivy, které do pohádek rozhodně nepatří.

Jedním z těch nejzvláštnějších je ikonická plavba po čokoládové řece. Tahle scéna plná nepříjemných světel vytvářejících velmi tísnivý pocit, čemuž nepomáhají ani děsivé záběry červů, ještěrů nebo bezhlavých kuřat. Posledním hřebíčkem do rakve je Wonkův rýmovaný monolog, který bezchybně vyděsí všechny přítomné. Děsivá scéna navíc skončí stejně rychle jako začala a divákům nezbude než nad podivnými záběry nechápavě kroutit hlavou.

4. Smrt Tracy – V tajné službě Jejího veličenstva

U starších snímků zůstaneme i v dalším bodě dnešního seznamu, jelikož se podíváme ještě o dva roky zpátky, když vyšla v pořadí už šestá „Bondovka“ s názvem V tajné službě Jejího veličenstva. V té se role tajného agenta 007 poprvé nezhostil Sean Connery (90), ale Jamesem Bondem se v ní poprvé a naposledy stal George Lazenby (80).

Ztráta skotského herce však nebyla tou jedinou, kterou si Bond v roce 1969 protrpěl. I samotná postava Jamese Bonda si prošla obrovskou tragédií. Bondovky sice nikdy nebyly filmy určenými dětem, ale vždy jste se mohli spolehnout na to, že padouch prohraje a hrdina zvítězí. V tajné službě Jejího veličenstva tomu tak však nebylo.

Ačkoliv Bond sám celým filmem proplul bez zranění, jeho osobní život utrpěl velkou ránu. Poprvé se totiž skutečně zamiloval, a to natolik, že se oženil. Manželství Jamese a Tracy Bondových však nemělo dlouhého trvání, jelikož ji Blofeldovi pohůnci zastřelili hned na jejich svatební cestě. To byl poměrně silný šok pro publikum, které bylo zvyklé na agentova bezpodmínečná vítězství.

3. Tajemství pod turbanem: Harry Potter a Kámen mudrců

Nyní se přesuneme o více než třicet let do budoucnosti, kdy se v kinech objevil první díl magické série o čarodějnickém učni. Už knižní série pobláznila celou generaci a ta filmová tomu nasadila korunu. Asi už tušíte, že chlapcem, který zůstal na živu, není nikdo jiný než Harry Potter.

První díl nesl název Harry Potter a Kámen mudrců a poměrně přísně se držel knižní předlohy. Některé scény a postavy musel samozřejmě kvůli úspoře času vynechat, ale jinak šlo o povedenou, možná až příliš věrnou adaptaci. Do premiéry filmu si však nikdo po přečtení stránek neuvědomoval, jak děsivý může hlavní padouch série být. Jistě, jeho činy byly odporné a v knihách není popisován jako extra velký fešák, ale děs, který Voldemort zosobňuje, ukázaly až záběry z tohoto rodinného fantasy filmu.

Harrymu se Voldemort v celé své kráse ukáže až na samém konci filmu, kdy na něj hledí zpoza turbanu profesora Quirella. Diváci tak poprvé konečně vidí, kdo stojí za těmi hrůznými vraždami, které se v minulosti odehrály. Když pak Voldemortova duše prolétne Harryho tělem, přijde na řadu poměrně laciná lekačka. Ještě k děsivější scéně však dojde zhruba v polovině filmu, kdy Harry nachytá Voldemorta, jak pod rouškou černé kápě saje jednorožčí krev. Přestože mu není vidět do tváře, jeho pohyby a ponurá atmosféra scény jasně naznačují, že jde o někoho, koho by se diváci měli bát.

2. Chadova smrt – Po přečtení spalte

Snímek s názvem Po přečtení spalte je černou krimi komedií z roku 2008, která by se dala popsat jako depresivní příběh několika naprosto neschopných individuí. Přestože může jeho premisa znít, že by se nejvíc hodila pro nějaké přihlouplé parodie, jeho provedení je naprosto fantastické. Je tomu tak především díky tomu, že za tvorbou scénáře i režií stáli bratři Coenovi a že i obsazení filmu je naprosto bezkonkurenční.

Po přečtení spalte si totiž zahráli například John Malkovich (66), Tilda Swinton (59), George Clooney (59) nebo Brad Pitt (56). Právě rolí posledních dvou hollywoodských hvězd se týká předposlední záznam dnešního seznamu. Clooney si ve filmu zahrál domýšlivého ministerského úředníka Harryho, který se za zády své manželky baví na internetových seznamkách a ve svém sklepě vytváří sexuální pomůcky, a Pitt hraje natvrdlého zaměstnance fitcentra Chada.

Spletitý příběh, který odstartoval počítačový disk bývalého agenta CIA svede tyhle dva podivíny dohromady, ale rozhodně ne tak, jak by si kdokoliv z nich přál. Chad zrovna prohledává Harryho dům, ale v tom uslyší klíče v zámku. Nenapadne ho nic lepšího než se schovat do skříně. Harry po svém návratu z běhání samozřejmě do skříně zamíří pro čisté oblečení a nečekaného hosta se lekne natolik, že mu prožene hlavou kulku.

1. Lusknutí – Avengers: Infinity War

Na konec jsme si nechali první díl dvojdílného uzavření superhrdinské ságy studia Marvel. Komiksové snímky od Marvelu bývají většinou plné humoru a zábavných momentů, a ani Avengers: Infinity War nebylo výjimkou. Hrdinové se mezi sebou dohadovali, probírali své plány a vymýšleli, jak se zbavit mimozemské invaze vedené šíleným Thanosem.

Všechno šlo „poměrně hladce“, a dokonce to chvíli vypadalo, že se Avengerům podaří mimozemskou snahu vyhladit polovinu života ve vesmíru nadobro zastavit. Poté však přišlo finále a všichni zůstali zírat s pusou otevřenou dokořán. Thorovi v podání Chrise Hemswortha (37) stačilo fialovému zločinci zasadit ránu do hlavy, ale on svou sekyrou zamířil na jeho hrudník.

Díky této pošetilosti měl Thanos šanci dokončit svůj šílený plán a jediným lusknutím vyhladil polovinu veškerého života, což se týkalo i oblíbených superhrdinů. Komiksoví fanoušci tak museli bezmocně sledovat, jak se jejich oblíbení hrdinové včetně Black Panthera, Groota, Starlorda nebo Spider-Mana (ten bolel nejvíc) mění na prach. I když jsme měli dost času se na tuhle ránu připravit, stejně nás tahle superhrdinská genocida pořádně sebrala.

(tod)

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
George Lazenby, Gene Wilder, Brad Pitt, Tilda Swinton

Filmy:
Harry Potter a Kámen mudrců, Pan Wonka a jeho čokoládovna, V tajné službě Jejího veličenstva, Po přečtení spalte

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
agent 007, Sean Connery James Bond, Thanos, Avengers scény, Sean Connery role, temné scény, pohodové filmy, Willy Wonka, bratři Coenovi, Thanos scény, Thanos lusknutí
TOPlist