5 postav ze Simpsonových založených na skutečných osobnostech

29.03.2021

Přes třicet let fungující seriál o žluté americké rodince zná snad každý. Jeho postavy se neodmyslitelně staly součástí naší kultury a jen s obtížemi byste hledali někoho, kdo o Homerovi, Marge, Maggie, Lise nebo Bartovi nikdy neslyšel. Od roku 1989 tahle americká rodinka prošla několika více či méně výraznými změnami, a podle některých ztratila své kouzlo. Ačkoliv jí neustále klesá divácké hodnocení, nadále stoupá počet jejích sérií, který prozatím odpočívá na číslovce 32.

Tahle výstřední rodinka divákům přirostla k srdci díky skvělému smyslu pro humor, zábavným příběhům i neotřelému zpracování jejich seriálu. Animovaný seriál navíc je plný nezapomenutelných vedlejších postav, a právě na ty si v dnešním článku posvítíme. Řada z nich má totiž svou předlohu v reálném světě. Dnes vám představíme pětici obyvatel Springfieldu, kteří jsou založení na skutečných osobnostech.

5. Pan Burns – John. D. Rockefeller

První postavou dnešního článku, která má svého dvojníka v reálném světě je majitel jaderné elektrárny, stoletý magnát a jeden z hlavních padouchů seriálu – zákeřný pan Burns. Ten komplikuje život nejen Homerovi a jeho rodince, ale jeho zákeřné plány mají často vliv na celý Springfield. Stačí si vzpomenout na díl, kdy se rozhodl způsobit zatmění slunce, jen aby lidé víc využívali jeho elektřinu.

A na kom tvůrci seriálu tuhle často nenáviděnou postavu založili? Jde o dalšího magnáta, který však své bohatství nepostavil na jaderné energii, ale na ropě. Narodil se v roce 1839, dožil se 98 let a stal se vůbec prvním americkým miliardářem. Řeč je o Johnu D. Rockefellerovi, jehož „impérium“ funguje dodnes.

Rockefeller byl v médiích často prezentován jako nevrlý chamtivec a stejné vlastnosti přidělili tvůrci seriálu i panu Burnsovi. V Sipmsonových se však pan Burns často „vykoupí“ poté, co jeho ďábelské plány zkrachují. Není jen bezcharakterním zločincem, ale zajímavou postavou s vlastními pohnutkami a životními cíli.

4. Starosta Quimby – Ted Kennedy

Ani další obyvatel Springfieldu není jeho řadovým občanem, ale nejvýraznější politickou figurou. Jde totiž o záletného starostu Quimbyho. Společně s šerifem Wiggumem je Quimby snad nejméně kompetentní osobou na vysoké pozici. Kromě jeho neustálých milostných avantýr se také nechá snadno uplatit a jeho neschopnost nezná mezí.

Zajímá vás, kdo byl inspirací pro tohohle neschopného politika? Tvůrci seriálu často jako Quimbyho předlohu uvádějí Teda Kennedyho, mladšího bratra zavražděného prezidenta Spojených států. S Kennedym Quimby sdílí nejen podobný zevnějšek, ale žlutý starosta dal tvůrcům seriálu ideální příležitost, střílet si z politických kroků i osobního života známého politika.

I Ted Kennedy totiž proslul svými aférami a rozhazováním peněz daňových poplatníků, což mu lidé vyčítali i za jeho života. Není proto divu, že se i Quimby pyšní podobnými činy.

3. Duffman – Bud Man

Následující obyvatel Springfieldu funguje parodie na všechny maskoty značek, které se navenek snaží působit „cool“. Předstírají, že si velmi váží svých zákazníků a dělají všechno pro to, aby šly s dobou. Jednak se jim to ale moc nedaří a druhak jde o bezduchý korporát, který se žene jenom za penězi.

I Duffman má ale v reálném světě svou skutečnou předlohu, ačkoliv nejde o žádného konkrétního člověka, ale o jiného maskota, kterého využívá skutečný pivovar. Tím je americký Budweiser, který v roce 1969 představil prapodivného maskota jménem Bud Man. Budweiser vždycky využíval prazvláštní marketingové triky, což se odráží i v postavě energického Duffmana.

Stejně jako jeho skutečná předloha využívá Duffman otřepané hlášky, speciální akce, a dokonce se i podobně obléká do superhrdinského kostýmu s pláštěm. Zatímco má ale Duffman vypracované tělo, Bud Man se může chlubit solidním pivním mozolem.

2. Nick Riviera – George Nichopoulos

Jméno doktora Nicka vám možná nemusí nic moc říkat, jelikož se v Simpsonových neobjevuje tak často jako ostatní postavy dnešního seznamu. Pokud musí některý ze Springfielďanů řešit něco s lékaři, většinou se na obrazovce objeví neustále vysmátý doktor Dlaha. Pokud ale žlutá rodinka chce ušetřit nějaké peníze a riskovat tak nepovedený zákrok, osloví doktora Nicka Rivieru.

Nick není tak schopný jako jeho kolega a jeho kvalifikace jsou přinejlepším pochybné. Na druhou stranu dokáže sehnat i alternativní léčbu, která není tak úplně legální. Jeho zákroky však téměř nikdy nedopadnou podle představ operovaných. Zajímá vás, kdo byl předlohou pro tohoto nadšeného, ale v podstatě neschopného chirurga?

Přestože to doktor Nick většinou se svými pacienty myslí dobře, jeho předloha ze skutečného světa je mnohem temnější. Jeho postava je totiž založená na kontroverzní osobě George Nichopoulose, osobního lékaře Elvise Presleyho. Ten byl několikrát obviněn z toho, že králi rock’n‘rollu předepisoval obrovské množství léků, což nakonec mělo vést k jeho smrti.

1. Rainier Wolfacastle – Arnold Schwarzenegger

Asi nikdo nemusí dlouze přemýšlet o tom, kdo byl předlohou pro tuhle filmovou hvězdu ze světa Simpsonových. Rainier Wolfcastle pochází z Rakouska a kromě té filmové si v minulosti vyzkoušel i politickou kariéru. V celém seriálu byste jen s velkými obtížemi hledali většího svalovce, a i když Wolfcastle slouží jako parodie pro všechny představitele akčních hrdinů, jeden z nich přeci jen trochu vyčnívá.

Předlohou mu nebyl nikdo jiný než Terminátor, Barbar Conan a Mr. Olympia v jedné osobě. Wolfcastle i Arnold Schwarzenegger (73) sdílí nejen svalovou hmotu a rakouský původ, ale když pomineme Wolfcastlovu blonďatou kštici, tak i podobný zevnějšek. Svými fiktivními rolemi však animovaný herec spíše připomíná Bruce Willise (66), jelikož jeho nejznámější rolí je policista McBain ve filmové sérii, která je naprosto zřejmou parodií na Smrtonosnou past.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Arnold Schwarzenegger, Elvis Presley, Bruce Willis

Filmy:
Smrtonosná past, Simpsonovi

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
animované komedie, animované seriály, Simpsonovy postavy, Pan Burns, Simpsonovy seriál, Simpsonovy zajímavosti, John. D. Rockefeller, Ted Kennedy, Bud Man, Rainier Wolfacastle
TOPlist