5 písní, které jste slyšeli snad v každém filmu

30.11.2020

Filmaři se při tvorbě svých velkofilmů musí soustředit na nepředstavitelnou spoustu věcí zároveň. Jednou z těch, na které se však často zapomíná, je i hudební podkres jejich snímků. Přestože většina současných tvůrců využívá zkušené hudební skladatele, kteří jim vytvoří soundtrack „na klíč“, občas neodolají a sáhnou po jedné ze svých oblíbených písní.

Ačkoliv jsou možnosti výběru takřka nepřeberné, zdá se, že má většina Hollywoodu stejný hudební vkus. Jak jinak si totiž vysvětlit, že se ve filmech objevují stále ty samé písničky? Navíc nejde o žádný levný špás. Licence na využívání písní od slavných kapel ve filmech stojí pěkný pár dolarů, a tak by se dalo předpokládat, že se tvůrci dvakrát rozmyslí.

Přesto se však velmi často setkáváme s jedněmi a těmi samými písněmi, které se pak velmi těžko dostávají hlavy. Chcete si připomenout, které to jsou? Pak vítejte na Showbiz.cz a s chutí se pusťte do dnešního článku.

5. Walking on Sunshine – Katrina and the Waves

První píseň dnešního seznamu je popovým hitem z roku 1985, který natočila kapela Katrina and the Waves. I když vám jméno tohohle uskupení možná nic neřekne, jejich nejslavnější píseň budete znát určitě. Jde o pecku, ze které naprosto čiší energie a dobrá nálada, a není proto divu, že si ji lidé okamžitě zamilovali.

Tímto hitem je samozřejmě nezapomenutelné Walking on Sunshine. Kvůli povaze, rytmu a svěžímu tempu se tahle píseň většinou objevuje ve scénách, kdy hrdina odhodlaně kráčí za svým cílem. Takovým odstrašujícím příkladem, který hitu na pozitivitě trochu ubírá, je Americké psycho, ve kterém jej Christian Bale (46) v roli šíleného zabijáka poslouchá zhulený po jedné ze svých úspěšných vražd.

Walking on Sunshine se objevilo v řadě filmů, seriálů nebo reklam, a ačkoliv je takhle píseň už třicet pět let stará, každoročně se jí daří vydělávat přes milion dolarů. Zaslechnout jste ji mohli například v animované Futuramě, Kdopak to mluví, filmu Mr. Bean: Největší filmová katastrofa a mnoha dalších.

4. Fortunate Son – Creedence Clearwater Revival

Žádný film odehrávající se během války ve Vietnamu by nebyl kompletní bez alespoň jednoho hitu od americké kapely s názvem Creedence Clearwater Revival. Tahle rocková skupina vznikla už v roce 1967 a od té doby vydala řadu nezapomenutelných fláků, které by se daly zařadit především mezi jižanský, blues, country nebo takzvaný „swamp“ rock.

Jelikož má CCR opravdu bohatou diskografii, je hledání jejich nejslavnějšího singlu velmi obtížné. Jediní, kdo mají v této otázce naprosto jasno, jsou hollywoodští filmaři. Téměř do každého svého filmu odehrávajícího se v šedesátých a sedmdesátých letech bezpečně cpou píseň s názvem Fortunate Son.

Kromě těchto filmů, ze kterých můžeme uvést například Forresta Gumpa, se však Fortunate Son objevuje i v těch, které nemají s vietnamským konfliktem vůbec nic společného. Smrtonosná past 4.0, Bitevní loď nebo Sebevražedný oddíl.

3. Stayin‘ Alive – Bee Gees

Jednu píseň používanou jako podkres k energické chůzi jsme tu už měli, ale tahle je v úplně jiné lize. V roce 1977 ji Bee Gees vydali jako soundtrackHorečce sobotní noci s Johnem Travoltou (66) v hlavní roli. Tenhle film už ale Stayin‘ Alive dávno překonalo a dnes si už málokdo vzpomene, že píseň vlastně vznikla „na zakázku“.

Znát ji můžete z celé řady proslulých filmů, které obsahují nějakou tu drsňáckou chůzi. Poslední dobou se však Stayin‘ Alive ve filmech objevuje spíše jako vtip pro zasvěcené, kteří si uvědomují přílišné využívání tohohle hitu od Bee Gees. Příkladem za všechny je například první Madagascar, ve kterém se zebra Marty prochází po ulicích New Yorku do rytmu slavné písně.

2. Born To Be Wild – Steppenwolf

Předposlední písní dnešního seznamu je song Born To Be Wild od americké rockové skupiny Steppenwolf. Kapela svůj nejznámější song natočila v roce 1968 a hned rok poté se objevil v samém úvodu kultovního filmu o motorkářích, drogách a životním stylu hnutí Hippies s názvem Bezstarostná jízda.

Právě spojení s bezstarostným životem a prohánění se po širokých silnicích amerického západu je tím, s čím bývá Born To Be Wild nejčastěji spojováno i ve filmech. Ironií osudu je, že se píseň o svobodě a nespoutanosti stala ve finále naprostým opakem toho, za co umělci původně brojili. Už nejde o pohodu a volné tempo života, ale o tantiémy z podprůměrných snímků plných filmových klišé bez nápadu, které snaží jen naplnit finanční očekávání produkčních studií.

1. Hallelujah – Leonard Cohen

Na úplný konec dnešního článku jsme si nechali legendární píseň, kterou v roce 1984 napsal Leonard Cohen, ale od té doby se dočkala nespočtu více či méně úspěšných coverů. I u nás vznikla řada předělávek této balady. Nazpíval ji například Wabi Daněk, Jitka Zelenková (70) nebo Lucie Bílá (54).

Už jste asi uhodli, že máme na mysli nezapomenutelnou píseň s názvem Hallelujah. Dnes se objevuje téměř v každé dojemné scéně od filmu Strážci – Watchmen až po animovaného Shreka. Věděli jste ale, že se s ní Cohenovi původně vůbec nedařilo? Šlo o druhý singl z poměrně neúspěšného alba Various Positions, a tak píseň absolutně zapadla.

To se změnilo až v roce 1991, kdy velšský hudebník John Cale (78) nahrál vlastní verzi Cohenovy písně. Okamžitě si jí začali všímat i ti, kteří se o ni původně ani nezajímali a hit byl na světě.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Christian Bale, John Travolta, Lucie Bílá, Leonard Cohen

Filmy:
Strážci - Watchmen, Horečka sobotní noci, Bezstarostná jízda, Forrest Gump, Americké psycho

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
filmové písně, žebříčky, hudební žebříčky, kultovní soundtracky, Forrest Gump soundtrack, písně o Vietnamské válce, Leonard Cohen písně, Walking on Sunshine, Fortunate Son, Bee Gees písně, Bee Gees filmové písně, Born To Be Wild píseň, krásné soundtracky
TOPlist