5 nízkonákladových světových filmů, které se staly kasovními trháky

26.12.2021

Natáčení světových filmů je nesmírně nákladné a dnes se cenovky těchto snímků často šplhají ke stovkám milionů dolarů. Například poslední Avengers s podtitulem Endgame stály neuvěřitelných 356 milionů dolarů. Je ale dlužno říct, že se tvůrcům tahle investice vyplatila, jelikož Endgame v kinech utržilo na 2,8 miliard.

Ne každý úspěšný film musí jeho tvůrce stát „ledvinu“. Existuje totiž spousta úspěšných snímků, které stály na dnešní poměry naprosto směšné peníze. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici neamerických filmůmalým rozpočtem, kterým se podařilo stát se obrovskými kasovními trháky.

Muži, kteří nenávidí ženy

Prvním snímkem zavítáme do mrazivého Švédska, kde vznikla první filmová verze krimi příběhu s názvem Muži, kteří nenávidí ženy. Právě z této severské země pocházel i autor knižního trojdílného Milénia, které bylo předlohou filmu. Stieg Larsson však tragicky zemřel v pouhých padesáti letech a své dílo tak bohužel nestihl dokončit.

Vraťme se ale k prvnímu dílu jeho knižní série, který se svého filmového zpracování dočkal poprvé v roce 2009. Natočení mysteriózního krimi příběhu stál jeho tvůrce pouhých 13 milionů dolarů, ale přestože šlo o švédskymluvící film, podařilo se mu po celém světě utržit úctyhodných 104 milionů. Larsson byl totiž velmi uznávaným autorem a adaptace jeho příběhu tak byla pro všechny jeho fanoušky obrovskou událostí.

O pouhé dva roky později vznikl americký remake, který natočil David Fincher (59). Tomu se sice v kinech podařilo utržit o 120 milionů více, ale zároveň měl i vyšší rozpočet. Když do toho započítáte ještě rozpočet na reklamní kampaň, je původní švédská verze výnosnější.

Amelie z Montmartru

Nyní se přesuneme ze Švédska do Francie, kde v roce 2001 vznikla překvapivě úspěšná Amélie z Montmartru. Tento charizmatem napěchovaný romantický film si získal fanoušky po celém světě, a to i přesto, že stál jeho tvůrce pouhých deset milionů dolarů. Díky skvělému vyprávění, sympatickým postavám a vynikajícím hereckým výkonům se filmu podařilo utržit 174 milionů.

Amélie z Montmartru vypráví příběh mladé stydlivé dívky, která chce za každou cenu nezištně pomáhat lidem kolem sebe, aniž by tušili, kdo za touto pomocí stojí. Její ušlechtilá mise jí navíc přivede k lásce jejího života, a tak se zdá, že v případě Amélie karma skutečně funguje. Amélii si zkrátka každý zamiluje na první pohled, a i proto se stala tak úspěšným francouzským filmem.

Tygr a drak

Koprodukční film Tchaj-Wanu, Číny a Hong-Kongu s názvem Tygr a drak rozhodně nevypadá, že by měl mít jakkoliv nízký rozpočet. Jen s velkými obtížemi byste hledali lépe zpracovaný bojový film plný tak fantastických soubojů na život a na smrt. Režisér Ang Lee (67) je velice schopným filmařem, který dokáže natočit naprosto jakýkoliv příběh a snímek Tygr a drak je toho zářným příkladem.

Natočení stálo pouhých sedmnáct milionů dolarů a každičký dolar tvůrci vyždímali na maximum. Tygr a drak v kinech utržil 213 milionů dolarů, což bylo na původem asijský film naprosto nevídané. Snímek navíc západnímu publiku znovu představil východní bojová umění a na chvíli obnovil slávu, které se těšila během éry Bruce Lee a jeho současníků.

Parazit

I následující film vznikl v Asii, tentokrát však nešlo o Čínu, ale mnohem liberálnější Jižní Koreu. Na mysli máme Parazita, který se stal obrovským hitem v roce 2019. Nejenže se mu podařilo jeho rozpočet 15,5 milionu dolarů několikrát znásobit až na 263 milionů, ale zároveň byly jeho úspěchy tak velké, že si ho všimla i Americká filmová akademie.

Parazit všechny oslnil na tolik, že dokonce vyhrál nejen Oscara za nejlepší zahraniční film, ale i za nejlepší scénář, režii, a dokonce i ocenění za celkově nejlepší film roku 2019. Stal se tak prvním filmem v historii s jiným než anglickým dabingem, kterému se podařilo získat tuhle tolik ceněnou sošku.

Nedotknutelní

Ačkoliv jsme zde francouzský film dnes už jednou měli, vrátíme se do země dobrého vína, křehkého pečiva a vynikajících sýrů ještě jednou. Tentokrát se přesuneme do roku 2011, kdy se v kinech objevil snímek Nedotknutelní, který vyprávěl příběh dvou naprosto odlišných lidí, kteří v sobě navzdory okolnostem našli přátelství.

Bohatý aristokrat připoutaný na vozíčku si za svého opatrovníka vybere neomaleného černocha z pařížského předměstí, kterého před nedávnem pustili z vězení. Driss je pro tuto práci snad nejméně kvalifikovaným jedincem, ale kvůli svému dobrému srdci se překvapivě stane velmi schopným opatrovníkem v depresích se utápějícího muže.

Tenhle srdceryvný příběh uchvátil diváky po celém světě, a s rozpočtem deseti milionů dolarů se mu skutečně podařilo udělat díru do světa. Tenhle rozpočet se mu v kinech podařilo znásobit víc než čtyřicetkrát a svým tvůrcům tak vydělal 426 milionů. V roce 2019 vznikl americký remake, který je však ve všech ohledech méně zdařilý než francouzský originál.

(tod)

Celebrity:
Ang Lee, David Fincher, Bruce Lee

Filmy:
Muži, kteří nenávidí ženy, Tygr a drak, Muži, Amélie z Montmartru, Nedotknutelní

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist