5 nezapomenutelných filmů zesnulého Chadwicka Bosemana

02.09.2020

Rakovina je krutá nemoc, která si zkrátka nevybírá. Nezáleží na tom, kolik máte peněz nebo jak jste úspěšní a slavní. Pokud si vás tahle zákeřná nemoc vybere, musíte s ní bojovat ze všech sil, a ani to bohužel často nestačí. Dne 28. srpna jí po čtyřletém boji v pouhých 43 letech podlehl hollywoodský herec, jehož hvězdná dráha byla na vzestupu.

Chadwick Boseman byl známý především díky své roli superhrdiny Black Panthera, ale jeho filmografie byla o poznání bohatší. Kromě různých seriálů se objevil i v několika úspěšných filmech, které nespadaly pod komiksové studio Marvel. V dnešním článku vám proto představíme pětici jeho nejlepších filmů, ve kterých světu ukázal, co v něm je. Přišli jsme o vynikajícího herce, který před světly reflektorů poprvé stanul teprve nedávno, ale i tak měl velmi dobře našlápnuto. Kvůli rakovině tlustého střeva byl však jeho život zastaven předčasně.

5. Black Panther

Dnešní článek začneme u filmu, kterým se Boseman nesmazatelně zapsal do dějin komiksových superhrdinských snímků. Ačkoliv se jako princ T’Challa alias Black Panther poprvé ukázal ve filmu Captain America: Občanská válka z roku 2016, jeho první sólový snímek v roli tohoto afrického superhrdiny přišel až o dva roky později.

Black Panther měl premiéru v roce 2018 a byl důležitý nejen pro svět komiksových filmů studia Marvel, ale i pro černošskou komunitu. Šlo totiž o první celovečerní film z propojeného filmového světa Marvelu, ve kterém si hlavního hrdinu i hlavního padoucha zahráli černošští herci. I režisérské křeslo obsadil Afroameričan, konkrétně Ryan Coogler (34), z jehož tvorby můžete znát například veleúspěšný sportovní snímek Creed.

Jeho superhrdinský počin vypráví příběh T’Chally, kterému po smrti jeho otce připadne vláda nad pokrokovou zemí s názvem Wakanda. Situaci však komplikuje dávný nepřítel jménem Killmonger, který také usiluje o trůn. T’Challa tak musí obstát ve velmi složité zkoušce, která může přinést smrt nejen jemu, ale i zkázu celého království.

4. Marshall

Snímek s názvem Marshall je životopisným filmem o prvním afroamerickém soudci Nejvyššího soudu v Americe. Reginald Hudlin (58) se však ve svém filmu nesoustředí na období, ve kterém Thurgood Marshall vykonával tuto funkci, ale na jeho začátky v právnickém světě. V centru příběhu je případ Josepha Spella, který je obviněn ze znásilnění a pokusu o vraždu bělošky.

Případ dostává Thurgood Marshall jako právník NAACP (Národní asociace pro zvýhodňování barevných lidí). Ve čtyřicátých letech minulého století je totiž boj za práva černochů na úplném začátku a černošská komunita tak žila s naprosto odlišnými právy než jejich bílé protějšky. Thurgood se proto musí snažit o to víc, aby svého klienta zprostil viny. Předsudky a rasová nesnášenlivost byly totiž v tomto období v americkém právním systému na denním pořádku.

3. 42

Boseman si za svůj život zahrál i s řadou slavných hollywoodských herců. Jedním z těch nejznámějších byl například Harrison Ford (78), se kterým sdílel prostor na stříbrných plátnech v dalším životopisném snímku s jednoduchým názvem 42.

Příběh filmu se odehrává o šest let později než výše zmíněný Marshall a dějištěm událostí je americká baseballová ligaMLB. Branch Rickey v podání Forda je majitelem brooklynských Dodgers a rozhodne se postavit rasovým předsudkům baseballové ligy. Najme proto talentovaného Jackieho Robinsona a oba se tak automaticky stávají trnem v oku konzervativního vedení MLB, naštvaných fanoušků baseballu i ostatních hráčů.

Jeho obrovské nadání však začne postupně prolamovat zdi rasismu, a Robinson tak všechny přesvědčí, že baseball rozhodně není pouze sportem pro bílé. Je to ale ještě běh na velmi dlouhou trať.

2. Get On Up: Příběh Jamese Browna

Následujícím snímkem uzavřeme trojici Bosemanových životopisných filmů. Předposledním skvostem je totiž film Get On Up: Příběh Jamese Browna. Už jeho název vám o něm prozradí téměř vše, co o něm potřebujete vědět. Boseman se v něm chopil role „Kmotra Soulu“ Jamese Browna. Get On Up se v kinech objevil v roce 2014, tedy osm let po umělcově smrti, ale i díky němu jeho odkaz žije dál.

James Brown byl vždy nespoutaným živlem, který si díky svému nespornému talentu mohl dělat, co se mu zlíbilo. Film se na přeskáčku prodírá celým zpěvákovým životem, a kromě jeho nezapomenutelných výkonů ukazuje i nelehké momenty jeho života – dětství během hospodářské krize, odloučení od rodičů, pobyt v polepšovně, nebo dokonce ve vězení.

James se zkrátka nikdy nenaučil pravidla pro život ve společnosti, a proto je neustále porušoval. To mu ale pomohlo v jeho hudební kariéře, jelikož je na porušování pravidel jeho muzika založená. Kromě důležitých momentů jeho života si tak ve filmu užijete i jeho největší pecky. Většina písní pochází z originálních nahrávek, ale veškeré taneční kreace (a trochu zpěvu) má na svědomí Boseman.

1. Avengers: Infinity War

Tam, kde jsme dnešní článek začali, ho také ukončíme. Opět se totiž vrátíme ke komiksovým filmům od Marvelu a Bosemanově ztvárnění Black Panthera. Tento superhrdina byl jedním z těch, kteří se obávaným lusknutím Rukavice nekonečna rozplynuli v prach, a tak se v Avengers: Endgame objevil až na samém konci. V předchozím díle série s podtitulem Infinity War však T’Challa sehrál mnohem zásadnější roli.

Samotná existence snímku je neuvěřitelným úspěchem, a to nejen pro Marvel a Disney, ale i celý filmový průmysl. Spojit tolik různých příběhů, obrovských hereckých jmen a legendárních filmových tvůrců do jednoho snímku je prostě kumšt, který se nevidí. I proto je následující díl s názvem Endgame tím nejvýdělečnějším filmem všech dob.

Infinity War spojí hrdinové síly proti obávanému Thanosovi a jeho armádám, které se snaží vyhladit přesně polovinu veškerého života v celém vesmíru. To se jim nakonec podaří, a to i přesto, že bitvu v africké Wakandě hrdinové vyhrají. Právě v domově Black Panthera se totiž odehraje ta největší bitva v dějinách této superhrdinské série. Do čela pozemského odboje se nepostaví nikdo jiný, než (teď už král) T’Challa.

(tod)

Fandím
9 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
James Brown, Harrison Ford, Reginald Hudlin, Chadwick Boseman

Filmy:
Avengers, Black Panther

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
rakovina tlustého střeva, nemocné celebrity, Hollywood, nemocní herci, marvel, black panther, superhrdinové, Chadwick Boseman rakovina, Chadwick Boseman smrt, Chadwick Boseman úmrtí, Chadwick Boseman filmy, Chadwick Boseman role, zesnulí herci, superhrdinové Marvelu
TOPlist